Ege Bölgesi’nde bulunan ve Aydın’ın bir ilçesi olan Kuşadası; İstanbul’a 660, Ankara’ya 666, İzmir’e ise 95 kilometre uzaklıktadır. İlçeye özel araçla İzmir-Aydın otoyolunun 65. kilometresinden sonra 25 kilometrelik bir karayolu izlenerek ulaşılabilir. Ayrıca İzmir ve Aydın illerindeki otogarlardan ilçeye düzenli olarak kalkan otobüsler de bulunmaktadır.

Kuşadası bölgesinde gezilecek yerler

Turizm ekonomisinde büyük bir pay sahibi olan ve Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası, gezilecek yerler bakımından da birçok farklı seçeneğe sahiptir. Bölgeye gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu yerlere aşağıda sizler için yer verdik. 

Güvercinada

İlçenin hemen kıyısında bulunan, karayolu ile ana karaya bağlı olan ve sarp kayalar üzerine kurulmuş bir Bizans Kalesi’ne ev sahipliği yapan Güvercinada, ilçedeki gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken eşsiz bir doğa harikasıdır. Geçmişte başta güvercinler olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan bu adada gün batımını izlemek oldukça keyiflidir.

Dilek Yarımadası Milli Parkı

Kuşadası Milli Parkı olarak da bilinen bu park, Dilek Dağı’nda yer almaktadır. Farklı kıyı şekillerini içeren kıyı özellikleri ve park sınırları içerisindeki 209 farklı kuş türüyle Dilek Yarımadası Milli Parkı, Kuşadası gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alır.

Zeus Mağarası

Dilek Yarımadası’nın girişinde bulunan bu mağara; Zeus, Poseidon’u kızdırdığında kardeşinin sakinleşmesini beklediği yer olarak bilinir. Mağaranın içerisinde, suların aşındırması sonucu oluşan çöküntüler dolayısıyla biriken suların oluşturduğu küçük bir gölet havuz bulunmaktadır. Suyun derinliği kıyılarda 4-5 metre arasında, mağaranın içine doğru ilerledikçe ise 8-10 metreyi bulabilmektedir.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Kuşadası gezilecek yerler listesinde sıradaki duraklardan bir tanesi de Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından 1618 yılında yaptırılan kervansaraydır. Geçirdiği birçok restorasyona rağmen orijinalliği bozulmadan günümüze kadar ayakta kalmayı başaran bu yapı, aynı zamanda bir otel olarak kullanılmaktadır.
İlçe, yukarıda bahsedilen yerlere ek olarak eşsiz güzellikte birçok plaj ve koya sahiptir. Bölgeye yapacağınız seyahat planı sırasında Meryem Ana Evi, Efes Antik Kenti ve Şirince gibi diğer muhteşem güzellikleri de rotanıza eklemeniz, keyifli bir tatil geçirmenizi sağlar.