10.01.2019, 05:44

Kutsal meslek gazetecilik

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 1961 yılından itibaren gazetecilik yapan kişileri onurlandırmak için düzenlenmektedir. Bu kutlamalar sadece Türkiye’ye özgüdür.
Bu etkinlik, 1961 yılından1971 yılına kadar “Çalışan gazeteciler bayramı” adıyla kutlanmıştır. 1971 yılında yapılan askeri müdahale sonrası Türkiye'de görev yapan gazeteciler bazı haklarını kaybetti. Bu tarihten sonra kutlama gününün adı, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" olarak değiştirilmiştir. 4 Ocak 1961 tarihinde kabul edilen ve basın çalışanlarına yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” düzenlemesi Resmi gazetede yayınlanmıştır. Bundan sonra da 10 Ocak günü çalışan gazetecilerin kutlama günü olmuştur.
Peki düzenleme ile çalışan gazeteciler ne gibi hakların sahibi oldu?
Öncelikli olarak yapılan düzenleme ile iş sözleşmeleri artık yazılı olarak yapılmaya başladı. Sözleşmelere, işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümler de eklendi.
Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu 212 sayılı yasanın bazı mesleki sakıncalar doğuracağını iddia etti. Ortak bildiri yayınlayarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurdu.
Bu gelişmeler üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımladı. 3 günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı.
Gazetecilik, dünya tarihinin her döneminde "kutsal sayılan meslekler" arasında yer aldı. Bu kutsal meslek Atatürk'ün dediği gibi "Bir mektep, bir rehberdir."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@