Kuyumcular'dan döviz bürolarına kıskaç hamlesi

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel "12 ilin kuyumcular odası olarak Ankara’ya gittik. Eğer kuyumcuların döviz satışı engelleniyorsa, döviz büroları da altın alıp satmamalı” dedi

Ekonomi 26.03.2021 - 09:34 26.03.2021 - 10:21

Deniz KILIÇ / YENİGÜN - Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve sektör görüşüne açılan “Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik” düzenlemesiyle kuyumculardan alınması planlanan 500 gram altın, 12 ilin kuyumcular odasının geçtiğimiz hafta Ankara ziyaretinin ardından iptal edilmişti. Edinilen bilgiye göre, kuyumcular Ankara'dayken döviz bürolarında altın satılmasına ilişkin şikayetlerini bakanlık yetkililerine ileterek konu hakkında düzenleme istedi. Önerilen düzeleme uyglamaya geçerse döviz büroları artık vatandaştan aldıkları altınları satamayacak.

Konu hakkında konuşan İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, "Kuyumcuların döviz satışı engelleniyor. Döviz büroları da vatandaştan altın alıp satmayacak. Kuyumculukla istişare eden herekesin ustalık belgesi olmak zorunda. Ya kuyumcu dükkanı açacaklar ya da döviz dükkanı işletecekler" dedi.

İKİNCİ EL ALIP SATIYORLAR

Döviz bürolarının sadece darphaneden alınan altını alıp satmaya yetkisi olduğunu aktaran Baransel, bunun ihlal edildiği dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Döviz bürolarının yetkisi darphaneden alıp mal satmak, vatandaşın ikinci elini alıp satmak değil. Döviz büroları, kuyumcu olmadıkları için birçok dolandırılma vakası yaşıyorlar. Vatandaşın ikinci el altınlarını alıp sattıklarını tespit ediyoruz. Bende bunların delilleri var, kamera kayıtları var. Almamaları lazım ama hem alıp hem satıyorlar" ifadelerini kullandı. 

 

Ustalık belgesi olması lazım

Her sektörün kendi işini yapması gerektiğini ifade eden Baransel, "Benim kuyumcuyum 2 sefer döviz aldığı zaman dükkanını kapatıyorsun ve 3 yıl boyunca ticaret yapmasını engelliyorsun. Döviz bürosunun da altın satması veya kuyumcu dükkanı açmasının önüne geçeceksin. Ticaret Bakanlığı'nda gündemde bu madde. Eğer ki bize bu yasağı koyuyorsa vatandaştan, bileziktir, altındır, alamazlar. Sadece darphane ürünü satarlar. Onu da satmak için ustalık belgesi olması lazım. Onu alamayacak ve onu alamadığı için nasıl satacak. Herkes kendi işini yapacak" şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@