Laktoz intoleransı, vücudun çoğunlukla süt ve süt ürünlerinde bulunan bir şeker türü olan laktozu sindiremediği yaygın bir sindirim sorunudur. 

Laktoz intoleransının belirtileri

Genellikle laktoz içeren yiyecek veya içeceklerin tüketilmesinden sonraki birkaç saat içinde belirtiler görülmeye başlanacaktır.

Laktoz intoleransı belirtileri:

·        Gaz çıkartma

·        İshal

·        Şişkin bir mide

·        Mide krampları ve ağrıları

·        Karın gurultusu

·        Hasta hissetmek

Laktoz intoleransının belirtileri, şiddeti ve ortaya çıktıkları zaman, tükettiğiniz laktoz miktarına bağlıdır. İntoleransın etki oranı da kişiden kişiye değişebilir. Örneğin, bazı insanlar çay veya kahvelerindeki sütü bile içemezken diğer insanlar herhangi bir semptomu tetiklemeden küçük bir bardak sütü rahatlıkla içebilir.

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı?

Laktoz intoleransı semptomları başka hastalıklarla benzerlik gösterebilir, bu yüzden süt ve süt ürünlerini kullanmayı bırakmadan önce doktorunuzdan teşhis almanız önemlidir.

Örneğin, yukarıdaki belirtilere şunlar da neden olabilir:

·        Huzursuz bağırsak sendromu – sindirim sistemini etkileyen uzun süreli bir bozukluk

·        Süt proteini intoleransı – inek sütündeki proteine ters reaksiyon (süt alerjisi ile aynı değil)

Doktorunuz laktoz intoleransınız olduğunu düşünüyorsa, belirtilerinizin düzelip düzelmediğini görmek için 2 hafta boyunca laktoz içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınmanızı önerebilir.

laktoz-intolerans

Laktoz intoleransına ne sebep olur?

Normal şartlarda laktoz tüketiminden sonra vücut laktozu sindirmek için laktaz adı verilen bir maddeyi kullanır. Bu madde, laktozu kan dolaşımına kolayca emilebilen glikoz ve galaktoz adı verilen 2 şekere ayırır. Laktoz intoleransı olan kişiler yeterli laktaz üretmezler, bu nedenle laktoz, bakteriler tarafından fermente edildiği sindirim sisteminde kalır. İşte sindirim sisteminde kalan bu laktoz, laktoz intoleransı ile ilişkili semptomlara neden olan bazı gazların üretimine sebep olur. Laktoz intoleransının geçici veya kalıcı olup olmadığı ise vücudun yeterince laktaz üretmemesinin altında yatan nedene bağlıdır.

Yetişkinlerde gelişen vakaların çoğu kalıtsaldır ve yaşam boyu olma eğilimindedir, ancak küçük çocuklarda görülen vakalara genellikle sindirim sistemindeki bir enfeksiyon neden olur ve sadece birkaç hafta sürebilir.

Laktoz intoleransının tedavisi

Laktoz intoleransı için bilinen herhangi bir tedavisi yoktur, ama yapılabilecek en makul hareket laktoz içeren yiyecek ve içecekleri diyetinizden çıkartmak veya azaltmaktır. Bu eylem genellikle semptomları kontrol etmeye yardımcı olacaktır.

Laktoz içermeyen ürünler:

·        Laktozsuz inek sütü

·        Soya sütü, yoğurt ve bazı peynirler

·        Süt yerine soya ile yapılan konserve beslenme içecekleri

·        Süt ürünü olmayan kremalar (emin olmak için etiketleri okuyun)

·        Pirinç sütü içecekleri