Günümüzde  birçok insan için büyük önem arz etmesi sebebi ile laptop alırken dikkat edilmesi gereken belli başlı kriterler mevcuttur. Taşınabilir olmasının kolaylığı ve masaüstü bilgisayarlarla yapılabilen tüm işlerin laptoplarda da yapılabiliyor olması bu durumda en çok rol oynayan etken diyebiliriz. Hayatımızı böylesine kolaylaştıran bir cihazı belli bir araştırma yaparak almak, sonrasında yaşanması muhtemel problemi en aza indirgemek açısından son derece önemlidir. Peki bu araştırmayı neye göre ve hangi detayları göz önünde bulundurarak yapmalıyız? 

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler noktalar

İlk olarak, seçeceğiniz laptop sizin için hangi işlevleri yerine getirmeli buna karar vermelisiniz.Bilgisayarınızı kullanacağınız alana göre sahip olması gereken donanım ve özellikler değişmektedir.

Örneğin; amacınız oyun oynamak ise güçlü ekran kartı özelliğine sahip cihazlara bakmalısınız. Oynadığınız oyunun grafiklerinin renklerinin canlı olması ancak gelişmiş bir ekran kartı ile sağlanır. Laptop seçimi yaparken seçeceğiniz modelin size sağlayacağı hız da son derece önem arz ediyor. Seçeceğiniz bilgisayarın hızından şikayetçi olmak istemiyorsanız son model bir işlemci ve yeterli kapasitede SSD’ye sahip olan modelleri tercih edebilirsiniz. Bunun gibi teknik detaylar sizin laptop alırken hangi amaçla aldığınıza göre değişkenlik gösterir.

laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler

İşlevselliğinin yanında sahip olduğu tasarım da seçimimiz sırasında dikkat edebileceğimiz unsurlardan. Teknik özelliklerin yanında, cihazın sahip olduğu tasarım da laptop alırken göz önünde bulundurulması gereken detaylardan biri. Bunun dışında laptop seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmakta. Öncelikle ekran boyutu sizin istediğiniz işlevlere uygun olmalı. Örneğin oyun oynamak için laptop alırken büyük ekran sizi daha çok tatmin edecektir. Aynı zamanda çağımızın getirdiği evden çalışma ve online olarak derslere katılma sürecinde de sıklıkla kullandığımız kameranın, bulunduğu yer ve kalitesi de büyük ölçüde önemlidir. Bazı markaların çıkarmış olduğu cihazlarda kameranın yeri klavyenin alt bir kısmında bulunmaktadır. Bu özelliğe sahip cihazlar, görüntülü bir aramaya katıldığınızda sizi rahatsız edebilir. Kameranın açısından ve konumundan dolayı çok da işlevsel bir ürün olmadığını söylemek mümkündür. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise cihazın ağırlığı olmalı. Taşınabilir olması nedeniyle seçim yaparken daha düşük ağırlıklardaki modelleri tercih edebilirsiniz. Bu nedenle tüm teknik özelliklerin yanında cihaz ağırlığı da dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri.