Ses tellerinizi fazla kullanmanız, tahriş ve enfeksiyon sonucunda ses tellerinizde iltihaplanma meydana gelerek larenjit oluşur. Bu, kısa süreli olabileceği gibi kronikleşerek uzun süreli bir hâle de gelebilir. En çok görülen belirtilerinden birisi de ses kısıklığı ve boğaz ağrısıdır. Geçici olabilen bu durum, kimi zaman çok ciddi şekilde ilerlemez ve kendiliğinden geçer. Alerjik bir durum veya iltihap sürecinde ses tellerinizi fazla zorlama söz konusu olursa pek de kısa süreli olmayan hasarlara neden olacaktır.  Hasarın boyutu ve doktorunuzun yaptığı muayene sonucunda tedavisi farkı şekillerde uygulanmaktadır.

Larenjit nedir?

Larenjit, gırtlak ya da bir diğer adıyla larinksin iltihaplanmasıdır. Bu, larinksin tahrişiyle de meydana gelmektedir. Nefes alma, yutkunma ve konuşmada rol alan larinkste iltihaplanma olması durumunda seste kısılma ve ses tellerinde şişme gibi sonuçlar ortaya çıkar.

Larenjitin belirtileri nelerdir?

Nezle, sinüzit, bronşit ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıkları larenjitinizi tetikleyen unsurlar arasındadır. Sıklıkla görülen larenjit belirtilerini sıralamamız gerekirse;

  • Yutkunmada güçlük,
  • Boğazda ağrı ve hırıltı,
  • Konuşma zorluğu,
  • Boğazda kuruluk ve öksürük,
  • Boğazda bir şey varmış hissi,
  • Hafif ateş.

Belirli hastalıkların yanı sıra reflü, sigara ve alkol kullanımı, alerjiler de larenjite sebebiyet verebilmektedir. Genellikle bu noktada hastalığınız kronikleşmiş olabilir. Larenjitin belirtileri üç haftadan daha fazla sürerse bir KBB uzmanına gidilmesi mühimdir. Bu şekilde nedeni saptanıp gerekli tedavi uygulanacaktır.

Larenjit teşhisi nasıl konur?

Kulak, burun ve boğazda gerekli muayenenin ardından alerjik bir durum olduğu düşünülürse alerji testi istenebilir. Doğru teşhis için laringoskopi de yapılmaktadır. Laringoskopi, ses tellerindeki polip ve nodül oluşumunu anlamak için önemlidir. Şüpheli bir durum varsa doku alınarak biyopsi uygulanır.

Larenjit tedavisi nasıldır?

Larenjitiniz üç haftanın ardından hâlâ geçmiyorsa doktorunuzun vermiş olduğu belirli ilaçlarla bunu kontrol altına alabilirsiniz; fakat kronikleşme gibi bir durum söz konusuysa yaşam kalitenizi arttırmak da burada atlanmaması gereken bir çözüm olacaktır. Larenjitin tedavisi için sigara, alkol, kafein ve reflüye neden olabilecek yiyeceklerden kaçınmak da hastalığınızı hafifletecektir. Bununla birlikte bol su tüketimi ve temiz hava da bir o kadar önemlidir.