Tıkanan lavabodan gelen bu kötü kokunun tek çözümü de lavabo tıkanıklığı sorununu çözmektir. Bunun için kimyasal maddeler kullanılabilmektedir ancak temizlik aşamasında kimyasal madde kullanmak istemeyen kişiler de olacaktır. Kolay yoldan lavabo tıkanıklığını giderebileceğiniz birçok yol bulunmaktadır.

Lavabo tıkanıklığı sorunu için pratik yollar

-Bulaşık yıkama zamanlarında lavaboya pek çok yemek artığı dökülüp birikmektedir. Bu artıkların lavabonun deliklerini tıkayıp, gider borusunda da takılı kalma, birikme olasılığı bulunmaktadır. Bu sebeple ilk dikkat edilmesi gereken şey lavabo tıkanıklığı için her bulaşık yıkama faaliyeti sonrasında burada biriken kalıntıları temizlemek olacaktır. Yemek artıklarının lavabo borusunda birikmesi asıl kötü kokunun oluşmasına sebep olmaktadır.

-Boruda birikmiş kalıntıları temizlemek için ise en az 1 metre uzunluğunda kırılmayacak bir çubuğa ihtiyacınız olmaktadır. Bunun için askılığın kıvrımlı yerlerini de düzleştirip kullanabilirsiniz. Bu sayede boruda askıda kalmış olan birikintileri gider yoluna yollayabilir ve ufak tıkanıklıkları da çözmüş olursunuz.

-Lavabo tıkanıklığı için sıcak su kullanımı da önemlidir bu sayede kalan yemek artıkları sıcak su ile kolaylıkla eriyebilir. Lavabo tıkanıklığı sorunu için sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri olarak kaynar su dökmek karşımıza çıkar. Her bulaşık yıkama faaliyeti ardından da deliklerden sıcak su dökülmesi iyi olacaktır.

-Kimyasal madde kullanımını tercih etmeyenler için doğal bir yöntem olarak karbonat ve sirkeli su önerilmektedir. Lavabo tıkanıklığı ve oluşan kireçlenmeyi engellemek için sirke ve karbonat kullanabilirsiniz. Boş lavabonun içine bir fincan karbonat döktükten sonra beyaz sirke ile bu karbonatı köpürtebilirsiniz. Sirke ve karbonatın etkileşimi ile de 5 dakika kadar beklenmelidir. Ardından bu delikleri silerek, sıcak su ile temizleyebilirsiniz. 

-Sirke ve tuz yardımı ile de lavabo tıkanıklığı çözülebilir. Tıpkı karbonat yöntemi gibi işlem sırasında sadece karbonat yerine tuz kullanımı gerçekleştirilecektir. Kaya tuzu veya sofra tuzu işe yarayacaktır.

-Lavabo tıkanıklığı durumu eğer ki lavabonun gideri giriş kısmında  yer alıyorsa bunu pompa yardımı ile de çözebilirsiniz. Küçük bir pompa yardımı ile tıkalı olan boruyu kolaylıkla açabilirsiniz. 

Lavabo tıkanıklığı için özel kullanılan kimyasal ilaçlar da bulunmaktadır. Ancak yoğun kokusunun sağlığa zararlı olabileceği için doğal yöntemlerle açma işlemi sıklıkla tercih edilebilmektedir. Sizler de lavabo tıkanıklığı sorunu ile karşılaşmamak adına her hafta bu basit işlemlerden kendinize uygun olanı uygulayabilirsiniz.