Çalımsı görünümü olan bu bitkinin birçok türü bulunmaktadır. Lavanta, Atlas okyanusu adaları da dahil olmak üzere, Akdeniz ülkeleri ve Hindistan’a kadar giden büyük bir alanda yetişmektedir. Kullanımı, eski Mısır medeniyetine kadar uzanmakta olup tarihinin 2.500 yıl öncesine dayandığı söyleyebiliriz.

Lavanta, sağlık ve kozmetik alanlarında kullanılabilen, mor çiçekli bir bitkidir. Akdeniz kökenli olan bu bitkinin kullanım alanları değişiklik göstermektedir. Çay, kolonya, sabun ve şampuan lavantanın kullanım alanlarına örnek olarak verilebilir. Ayrıca ilaç sanayisinde de kullanıldığı bilinen lavanta, parfümlerde de sıklıkla tercih ediliyor. Lavanta ile yapılan çayın, üst solunum yollarında oluşan iltihaplanmalara ve bu iltihapların vücuttan atılmasına yardımcı olduğu söylenmekte.

Lavantanın faydaları

Lavantanın birçok faydası bulunuyor. Sivilcelere, bronşite, saç dökülmelerine, sinir hastalıklarına, bazı cilt hastalıklarına, romatizmaya, öksürük ve baş dönmesine karşı kullanılan ilaçların bileşiminde yer aldığı söyleniyor.

Bu bitkinin faydalarına daha fazla örnek vermek gerekirse damar sertliği, felç ve kalp krizi riskini azalttığı söyleyebiliriz. Ayrıca depresyona iyi gelmesi de bu bitkinin faydaları arasında yer almaktadır. Lavanta çayı, kan pıhtılaşmasını önler ve kolesterolde düşüşe neden olur. İçeriğinde sakinleştirici maddeler bulunduran lavanta, melatonin hormonunu arttırır. Melatonin hormonunda artışa neden olması sayesinde daha iyi ve rahat bir uyku konusunda yardımcı olur. 

Lavanta yetiştiriciliği

Seçici bir bitki olmamasından ötürü çok çeşitli topraklarda ve humuslu olmayan topraklarda da yetişebildiğini söyleyebiliriz. Lavanta yetiştiriciliği için temel ihtiyaçlardan ikisi drenaj ve bol güneştir. Bu nedenle lavanta yetiştiriciliği için ortamın ve koşullarım dikkatli seçilmesi gerekmektedir. İlkbahar aylarında ekilmesi gerektiği söylenmektedir. Köklerinin çürümemesi için de nemli ve ıslak yerlerden uzak olması gerekiyor. Ekimin yapılmasının ardından haftada bir veya iki defa sulama işlemi gerekir.

Lavanta saksıda da yetişebilir ancak yetiştirirken gereken önemin gösterilmesi gerekiyor. Eğer lavantanın ekileceği ortam hazırlandı ise ekim için uygun koşullarda bu işlemi yapabilirsiniz. Lavanta yetiştirmek için Mayıs ya da Kasım ayları bu işlem için uygun görülüyor ve uzmanlar tarafından toprağın pH değerinin 6 ile 8.5 arasında olması öneriliyor.