Lazer epilasyon istenmeyen tüylerin köklerini zayıflatarak çıkmasını ve düzenli olarak yapılan seanslarla yok olmasını sağlamaktır. Seanslar ise yapılacak bölge ve tüylerin şekline göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Lazer epilasyonun zararları açısından farklı yorumlar yapılsa da aslında lazer epilasyon profesyonel olarak estetik uzmanlarca yapıldığında sağlık açısından sakıncalı bulunmamaktadır.

Bu işlem öncesinde estetik uzmanı tarafından cildin hassaslığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Ciltte sivilce, uçuk, egzama gibi problemler mevcutsa, kişinin güneş ışığına alerjisi varsa veya solaryumda cilt tahrişi gibi bir durum yaşanmışsa, epilasyon bu rahatsızlıkların iyileşmesine kadar gerçekleştirilmemelidir. Bu gibi durumlara rağmen epilasyon sonucunda yarardan çok zarar gözlemlenebilir.

Lazer epilasyonun faydaları ve zararları

Lazer epilasyon diğer tüy alma yöntemleri ile karşılaştırıldığında daha az can yakan yöntemlerden birisidir. Üstelik birkaç seans ile birlikte istenmeyen tüylerden tamamen kurtulma garantisi verebilmektedir. Lazer epilasyon istenilen birçok bölgeye uygulanabilmektedir ve bunun yanı sıra işinde profesyonel olarak çalışan ve hijyenik bir klinik içerisinde gerçekleştirilmelidir. Uygulama esnasında veya sonrasında kızarıklıklar olabilmektedir. Fakat bu, geçici bir durumdur.

Lazer epilasyon sağlık açısından sakıncalı olmayan bir yöntemdir. Bu işlemin kişiye zarar verdiği görülüyorsa bu durum ancak bazı detaylara dikkat edilmemesi durumda gerçekleşmiştir. Bu durumların başında ise, yapılan kliniğin hijyenik olmaması ve yapan kişinin uzmanlığının bulunmaması gelmektedir. Hijyen bu konuda oldukça önemlidir çünkü enfeksiyon kapma riski oldukça fazladır. Kişide alerjik bir bünye söz konusu ise yani işlemin uygulanacağı kişide, lazer ışığına duyarlılık, egzama ve cilt hassasiyeti gibi problemler gözleniyorsa kesinlikle lazer epilasyon önerilmez.

lazer epilasyon hakkında bilinmesi gerekenler 2

Lazer epilasyonunun kanser riski var mıdır?

Lazer epilasyon işleminin kanser yaptığına dair hiçbir bulguya rastlanmamıştır. Bunun dışında kanser hastalarının bu işlemi yaptırmaları önerilmez. Epilasyon uygulamaları çoğunlukla kadınlarda bikini bölgesi olarak tanımlanan genital bölgelerde tercih edilmektedir. Bu tercihle birlikte kadınlarda yumurtalıklara zarar verme veya kısırlık yaratma riskinin olup olmadığı en merak edilen konulardan biridir. Bu konuda olumsuz hiçbir sonuca ulaşılamamıştır.

Lazer epilasyon günümüzde erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Koltuk altı bölgesi erkekler tarafından en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Bu sayede hem koku hem de görüntü açısından hijyenik ve temiz bir görüntüye sahip olurlar. Dikkat edilmesi gereken tek konu ise esmer tenli erkeklerde uzmanların dikkatli olmasıdır. Bu nedenle de profesyonel bir klinik tercih etmek önemli bir konudur. Profesyonel klinik araştırmaları yaparken de lazer epilasyon fiyatları konusunda da araştırma yaparak en doğru kliniği tercih edebilmeniz gerekmektedir.