Sanatçı Leman Sam, sosyal medyada “soysuz araplar” ifadesiyle ırkçılık yaptı. Sam, büyük tepki çeken paylaşımında, “Yıllar önce bu soysuz araplara tepkili olduğum içi uzun süreli lince maruz kalmıştım, şimdi herkes ne mal olduklarını anladı” dedi. Sam’ın ırkçı paylaşımı sosyal medyada infial yarattı.
Sam’ın paylaşımı şöyle: “Yıllar önce bu soysuz araplara tepkili olduğum içi uzun süreli lince maruz kalmıştım, şimdi herkes ne mal olduklarını anladı.Daha bunlar iyi günler,ekmeğe ortak yakında toprağa da ortak olacaklar.Bıçaklamalar, tecavüzler,sonu yağmadır bunun.Hiç şikayet etmeyin,göz göre göre geldi.”
Sam bir sonraki paylaşımında ise “Elbette iyileri de var ancak onlar da burada kalmak istemiyor, burayı kullanıp kapağı Avrupa, Kanada ve diğer uygar ülkelere atıyorlar” dedi.

SAM’A IRKÇILIK TEPKİSİ

Leman Sam’ın paylaşımına tepki yağdı. Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi ekonomist Özgür Demirtaş, Sam’a verdiği cevapta, “Göçmen politikasını eleştirmek ayrı ve doğru Sosyo-Kültürel seviyeyi tartışmak ayrı ve doğru Sınırların yol geçen hanı olmasını eleştirmek ayrı ve doğru, Bu tip Irk ve Köken bazlı KAFATASÇI ırkçılık ise berbat bir şey. Sizi kınıyorum. Yazdığınızı görünce çok üzüldüm” ifadelerini kullandı.


‘EVRENSEL STANDARTLARA GÖRE İSE SU KATILMAMIŞ BİR IRKÇI’

HDP Parti Meclisi Üyesi KHK’lı Veli Saçılık ise Sam’a tepkisini “Leman Sam, sosyal çevresi gereği solcu sayılıyor. Evrensel standartlara göre ise su katılmamış bir ırkçı. Seküler ya da dindar olmak ırkçı olmaya engel değil. Saray Rejimini gücünü seküler ve dinci ırkçılığı birleştirmiş olmaktan alıyor” sözleriyle dile getirdi.

‘DÜPEDÜZ IRKÇILIK’


Sanatçı Ferhat Tunç da Leman Sam’a tepki gösteren isimlerden biri oldu. Tunç, “Şaşkınım! Suriyeli Nail Alnaif, yatağında yüzü maskeli kişiler tarafından göğsünden bıçaklanarak öldürüldü. İzmir’de 3 Suriyeli işçi gece uyurken yakılarak katledildi. Leman Sam’dan bu ırkçı saldırıları kınayan bir paylaşım beklerdim. Eğer kendi paylaşımıysa, düpedüz ırkçılık!” dedi.
KHK’lı akademiyse, şair ve yazar Selim Temo ise Leman Sam’ın şarkısına göndermede bulunarak, “Dün gece, çok kişinin tanıdığı bir “sanatçı”ya sırf insana benziyor diye usulca sokulup “FAŞOsun” dedim!” dedi.