Lenf kanseri vücutta bulunan savunma hücrelerinin kanserleşerek kontrolsüz olarak büyümesidir. Lenf kanserinin en sık rastlandığı yerler; lenf bezleridir. Lenf bezleri vücuttaki en önemli savunma mekanizmalarıdır. Vücutta yer alan binlerce lenf bezi, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korunmamızı sağlayan bağışıklık sisteminin önemli parçasıdır. Vücutta lenfomaya rastlandığında, lenfositler bozulurken aynı zamanda çoğalıyor ve bununla birlikte normalin dışında hücreler oluşmuş oluyor.

Lenf kanseri Hodgkin ve non-Hodgkin (Hodgkin olmayan) olarak iki grupta incelenmektedir. Her iki grubun da belirtileri benzerlik gösterse de, lenfomanın hangi türden olduğuna yapılan testler ile birlikte karar verilebilir.Tedavi seçeneklerinin belirlenebilmesi açısından lenfomanın hangi tür olduğunun belirlenmesi oldukça önemlidir.

Lenf kanseri farklı türlere sahip olduğu için belirtileri de farklı olarak ortaya çıkabilmektedir:

·          Ağrı belirtisi olmayan, büyüyen ve çoğalan lenf bezleri

·          Nedeni bilinmeyen ateşlenme,

·          Kilo kaybı,

·          Gece terlemesi,

·          Yorgunluk,

·          Öksürük ile birlikte solunum problemleri ve göğüs ağrısı,

·          Karında oluşan şişlik, şişkinlik ve ağrı hissetme,

·          Kaşınma

Bu belirtilerin olması, kişide lenf kanseri olduğu anlamına gelmemektedir. Fakat yukarıda yer alan belirtiler iki hafta içinde düzelmez ise doktora başvurulmalı ve gözlemlenen belirtilerin sebebinin araştırılması gerekir.

lenf kanseri belirtileri

Tedavi yöntemleri

Lenf kanseri sürecinde tedaviyi etkilemekte olan durumlar; lenfomanın türü, evresi, büyüme ve yayılım hızı, hastanın yaşı gibi diğer sağlık problemlerdir.

Yavaş ilerlemekte olan ve belirtileri göstermeyen bazı lenfomalarda hasta, hastalığın ilerlemesi, belirtilerin ortaya çıkması ve tedavi gerekliliğinin ortaya çıkması sebebiyle düzenli aralıklarla kontrol edilmektedir. Belirtilerini gösteren ve yavaş ilerlemekte olan lenfomalarda; kemoterapi, monoklonal antikorlar ve radyoterapi kullanılmaktadır.

Hızlı bir şekilde belirtilerini gösteren lenfoma tedavisinde ise kemoterapi ve monoklonal antikorlar tedavileri kullanılmaktadır. Gereken durumlarda radyoterapi tedavisine de ihtiyaç duyulabilir.

Eğer hastalık tedavilere direnç gösteriyorsa ya da tedavi sonrasında hastalık tekrarı (nüks) gerçekleşiyorsa kullanılan tedavi yöntemleri; kemoterapi, biyolojik tedaviler, radyoterapi, yüksek doz tedavi ve kök hücre veya kemik iliği nakilleridir.

Lenfoma tedavisinin tamamlanmasından sonra, hastalık tekrarı olasılığı dolayısıyla, ilk 2 sene daha sık olmasıyla 5 seneye kadar yakından takip edilir.

Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmak düzenli egzersiz ve sağlıklı besinler tercih etmek gibi yaşam tarzında değişiklikler, lenf kanseri konusunda önlem amaçlı tavsiye edilmektedir.