Light ürün olarak üretilmiş ve normal olarak üretilmiş ürünler arasındaki tek fark kaloridir. Bir ürünün “light” olarak adlandırılması için, enerji içeriğinin diğer ürünlere oranla %25 daha düşük olması gerekmektedir. Bu söz konusu durum ise, ürünlerin şeker ve yağ oranı azaltılarak sağlanmaktadır.

Light ürünleri tercih ederek diyet yapan kişilerin, light ürünler tüketiyor olmasına rağmen zayıflayamadığından şikayetçi olabilir. Light ürünlerde lif içeriği daha fazladır. Bu nedenle tüketildiği zaman doygunluk hissi yaratarak uzun süre tokluk hissedilmektedir. Bunun dışında günlük olarak alınması gereken kalori miktarının fazlasını aşmamak için de tercih edilebilir. Bu konuda kişiye kilo verme adına yardımcı olur. Fakat fazla tüketilmesi halinde tam tersi olarak etki gösterebilmektedir. Günlük kalori sınırı aşılması durumunda yemeye devam edilirse light ürünler kurtarıcı olamaz ve kişi kilo almaya devam edebilir. Light ürün de olsa içerisinde enerji bulundurduğu için tüketim miktarı ve sıklığına dikkat etmek gerekmektedir.

light_urunler_zayiflatir_mi_1516260226_8154

Light ürün tercih ederek zayıflamak isteyen kişiler için önemli olan durum doğru şekilde beslenmeyi sağlamaktır. Devamlı olarak light ürünler tercih etmek kişiye herhangi bir fayda sağlamaz. Sabah güne başlarken ve tüm ana öğünlerde sağlıklı olarak beslenmek gerekmektedir. Aynı zamanda ara öğünlerde light ürünler tüketilebilir. Ara öğün için en uygun olan besinler arasında yoğurt yer almaktadır. Bunun dışında bir kase light yoğurt tüketildiğinde ve light süt içildiğinde uzun süre tokluk hissedilir. Light olarak üretilen besinlerin zayıflamaya katkısı olduğu da anlaşılmaktadır.

Light ürünler tüketilirken nelere dikkat edilmelidir?

Light ürünlerin ne kadar tüketildiği oldukça önem taşımaktadır. Örnek vermek gerekirse, hem kahvaltı öğününde light ürünler tercih etmek hem de ara öğünlerde light ürünler tüketmek vücudumuzda  problemlere neden olabilmektedir. Bu ürünlerin uzun süreli tüketimi sonrasında kişide demir eksikliği, saç dökülmesi ve kemik erimesi gibi sağlık problemlerine sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple light ürünleri tercih ederken aynı zamanda dengeli beslenmeye de özen göstermelisiniz. Ayrıca light ürünleri tüketmekte olan kişilerin, ürünü satın alırken içeriğine bir göz atması ve aldığı ürünü besin değeri ile ilgili bilgilere göre tüketmesi gerekir.