Linkedin uygulaması nedir, ne için kullanılmaktadır, kariyer için nasıl bir önem teşkil eder? Linkedin kullanmanın püf noktaları...

Büyük bir şirketin yöneticisi, yerel mağaza işletmecisi hatta ilk işini arayan üniversite son sınıf öğrencisi olsanız dahi, Linkedin uygulaması profesyonel hayatınız için oldukça kullanışlı ve faydalıdır. Kariyerinizi geliştirmek, diğer profesyonellerle bağlantı kurmak, ağınızı ve kendinizi geliştirmek için oldukça etkili bir araçtır.
Linkedin'de, Facebook uygulaması üzerinden arkadaşlık isteğinde bulunduğunuza benzer şekilde, insanları 'bağlantılar' olarak ekleyerek onlarla ağ kurarsınız. Özel mesaj veya profilinizde bulunan iletişim bilgileri ile iletişim kurarsınız. Diğer kullanıcıların görebilmesi için tüm profesyonel deneyiminizi ve daha fazlasını birkaç küçük adımda profilinize ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde linkedin uygulaması mobil olarak da mevcut olup, telefonunuza indirerek kullanabileceğiniz bir platforma sahiptir.

Gözden kaçırmayın

Kanlı ay tutulması etkileri neler?  Kanlı ay tutulması etkileri neler? 

Linkedin'in ana özellikleri

Linkedin’in arayüzü oldukça sade ve kullanımı basittir. Sunduğu bazı temel özellikler ve profesyoneller tarafından nasıl kullanıldıkları şöyledir:

  • Ana Sayfa: Oturum açtığınızda, ana sayfa, diğer profesyonellerle olan bağlantılarınızdan ve takip ettiğiniz şirket sayfalarından son gönderileri gösteren haber akışınızdır.
  • Profil: Linkedin profilinizde; adınız, fotoğrafınız, iş deneyimleriniz, mesleğiniz gibi bilgileri içerir. Profil kullanımı oldukça önemlidir çünkü sizi yansıtan oldukça özel bir alandır.
  • Ağım: Burada, Linkedin'de bağlantıda olduğunuz kullanıcıların listesini bulabilirsiniz. Buradaki bir diğer özellik ise, kişi eklemenizi ve tanıdığınız kişileri bulmanızı sağlar.
  • İş İlanları: Her gün işverenler farklı iş ilanları yayınlar. Size göre uyarlanmış iş ilanlarına kolayca erişebilmeniz için mevcut bilgilerinizden faydalanır ve size ulaştırır.
  • Arama çubuğu: Arama çubuğu kullanımı ile istediğiniz sonuca daha hızlı ulaşabilirsiniz. Sonuçlarınızı farklı alanlara göre filtrelemenizi sağlayan oldukça sağlam bir arama özelliği mevcuttur. Daha fazla filtreleme istiyorsanız, yanındaki “Gelişmiş”e tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Mesajlar: Ağınızdaki kullanıcılarla sohbet etmek istediğinizde, mesaj göndermeniz yeterlidir. Mesaj aracılığıyla fotoğraf, ek gönderme gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bildirimler: Farklı sosyal ağlara benzer şekilde; davetlerinizi, ilginizi çekebilecek etkinlikleri, iş ilanlarını, şirketlerin gönderilerini ve bağlantı onaylarınızı takip edebilmenizi sağlayan bir özelliğe sahiptir. Linkedin’in mobil uygulaması kullanılarak bu bildirimlere anında ulaşılabilir.
  • Davetiyeler: Kullanıcılar sizinle bağlantı kurmak için bir davetiye gönderir. Bu davetiyeyi onayladığınızda kişi ağınıza eklenir.