11.06.2016, 21:00

Listeriosis (2)

Eğer silaj çok kısa sürede iyice sıkıştırılır ve kapatılırsa pH değeri hızla düşer. pH 4 olduğunda, yani silajda tam anaerobik fermentasyon sağlandığında Listeria’nın yaşam ortamı bozulur ve tehlikeli olmaktan çıkar. pH değeri yüksek kalan silajlar her zaman tehlikelidir.

Silaj yiyen sığır, koyun ve keçilerde dönme, sinirsel belirtiler, göz problemleri, yavru atma, canlı doğan yavruların ölmesi, ölü doğum gibi problemler ile hastalıktan şüphe duyulur. Kesin teşhis için ölü hayvanların beyni, atık yavru, yaşamakta olan hayvanların ise omurilik sıvısı laboratuvara gönderilir. Hastalık birçok başka hastalıkla karıştırılabilir. O yüzden laboratuvara başvurmak, kesin teşhis bakımından, şarttır.

Hastalığın aşısı yoktur. Tedavisi mümkündür. Geniş spektrumlu antibiyotikler tedavide iyi sonuç verir. Bazı destek tedavileriyle başarılı sonuçlar alındığı bildirilmektedir. Ancak; tedavi uzun sürebilir.

Hastalıktan şüphe duyulduğunda derhal hayvanlarının önünden silaj kaldırılmalı, hastalar sağlıklılardan ayrılmalıdır.

İnsanlara bulaşabileceği göz önüne alınarak her türlü müdahale eldivenle yapılmalı, eller dezenfekte edilmelidir. Hayvanlarda tedaviye erken başlanması tedavi şansını arttıracaktır.

Hastalıktan korunmanın en önemli yolu silajın tam olarak olgunlaştırılmasıdır. Silajın havasız ortamda, iyice sıkıştırılarak yapılmasının yanı sıra, erken pH düşüşünü sağlamak için silaj katkıları (silage inoculant) kullanılması yararlı olur. Kemirgenlerle mücadeleye de önem verilmelidir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@