Özellikle kış mevsimlerinde Türkiye çevresinde gezen siklonların karaya yaklaşması sonrası oluştuğu düşünülmektedir. Lodos rüzgarı, şiddetli olduğu zaman hayatı olumsuz etkilemekte hatta bazı durumlarda dolaylı olarak ölüme sebebiyet vermektedir.

Lodos rüzgarının özellikleri

Lodosun özelliklerinden bazıları, denizde sıklıkla yüksek dalgalar oluşturması ve ayrıca doğası gereği genellikle oldukça şiddetli olan batı fırtınalarına da yol açmasıdır. Karaya doğru ve yere yakın olarak estiği için genellikle bir kum fırtınası gibi görünebilir. Şiddetli lodos fırtınalarının bir örneği, 2015 Şubat ayı başlarında Marmara bölgesini vuran rüzgarlardır. Bu fırtına; bina çökmeleri, dev dalgalar, hava ve deniz trafiğinin durdurulması ve 5 kişinin hayatını kaybetmesi gibi ciddi sonuçlara neden olmuştur.
Genellikle öğleden sonraları lodos rüzgarlarının en güçlü estiği zamanlardır ve genellikle geceleri kaybolurlar. Bu durum, bazı bilim adamlarının lodos rüzgarlarının güneş ışınları veya ısısı ile bir ilgisi olduğunu düşünmelerine yol açmıştır. Bununla birlikte, günlerce gücünde bir değişme olmadan esebilen rüzgarlar da olması bu teorinin yanlış olabileceğini öne sürmektedir.
Yılda yaklaşık yirmi veya daha fazla kez meydana gelebilen lodos rüzgarları, yaşamın alışılmadık bir parçası değildir. Bu rüzgarları benzersiz kılan aniden ortaya çıkmalarıdır. Genellikle aniden ortaya çıktıkları için, daha sakin havalarda açılan ve sert rüzgarlarla başa çıkmak için donanımlı olmayan denizciler için büyük bir tehlike oluşturur.

Lodos rüzgarının etkileri

Lodos rüzgarları tamamen kötü bir haber değildir, çünkü güneyden ılık su akıntılarının yönünü değiştirir ve bu sıcak akıntılar beraberinde Sahra Çölü'nden Afrika'ya ait tozlar getirir. Bu tozlar sülfat, demir, çinko ve diğer mineraller gibi birçok zenginlikler içerir. Lodosun görüldüğü yörelerde insanların geçim kaynağı olan bitkiler bu minerallerden büyük bir fayda görür.
Lodos bir günden fazla devam ederse aynı mineralce zengin tozlar, insan vücuduna dost olmamasından dolayı sağlık üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir ve farklı tipte hastalıkların görülmesine neden olabilir. Bu hastalıkların arasında baş ağrısı, bronşit ve diğer solunum yolu hastalıkları bulunur.
Lodosun şiddeti genellikle rüzgarın başladığı ve estiği iki bölge arasındaki hava basıncı ve sıcaklığı farkına bağlıdır. Bu basınç farkı arttığı sürece rüzgarların şiddeti ve hızı da artmaktadır.