Lojistik, kalkınmanın en önemli lokomotifi

Kendi ideallerinin peşine genç yaşta düştü. Tüm zorluklara göğüs geren Yeditepe Taşımacılık A.Ş’nin Başkanı T.Alp Tuğhan uluslararası başarıya ulaşan hayat hikayesini bizlerle paylaştı.

Röportaj 28.07.2021 - 07:05 22.09.2021 - 13:50

Aslen İstanbulluydular. Aile reisinin işleri dolayısı ile Tuğhan ailesi İzmir’e gelmişti. Baba emekli olunca aile yeniden İstanbul’a dönme kararı aldı. Kendi kararlarını kendi verme idealiyle T. Alp Tuğhan, ailesine İzmir’de kalmak istediğini söyledi. Ailesi iki gün içinde İstanbul’a dönen T. Alp Tuğhan hayatının baharında bir kartonun içindeki birkaç parça eşya ile İzmir’de yapa yalnız kaldı. 

İDEALLERİNE İLK ADIMLARI

Hayatının kararını verme erdeminde bulunan T. Alp Tuğhan o günleri şöyle anlatıyor, “Bu ailem de olsa kimseye bağımlı yaşamak istemiyordum. Kendi ayaklarımın üzerine kalkmak istiyordum. Kendi kararlarımı kendim vermek ve bu kararların arkasında durmak arzusundaydım. Bir karton kutunun içinde birkaç parça eşya ile bir başıma kalmıştım. Ne işim nede cebimde param vardı. Bir inşaatın bekçi kulübesi konteynerini kiraladım. Çalışıyor kimseye ihtiyaç duymadan kendi kararlarımı kendim vererek yaşıyordum. Bir buçuk yıl kadar sonra babam ve annem ayrıldılar. Annemi ve iki kardeşimi yanıma aldım. Onların geçimini temin edebilmek için iki işte birden çalıştım. Bir kardeşimin üniversiteye kadar okuması ve askerlik yapmasına katkı koydum. Bir eve taşındığımızda çalıştığım işte uzun süre çalışmam gerekti. Aylarca çalıştığım işyerinin ofisinin sert zemininde uyumak zorunda kaldım. Bir an bile şikayetçi olmadım”dedi.

HAYALLERİN ÖTESİNDE HİZMET 

Müşteri memnuniyetinin iş hayatında büyük önem taşıdığını genç yaşta öğrendiğini belirten Yeditepe Taşımacılık A.Ş Yönetim Kurul Başkanı T. Alp Tuğhan, hizmet verilecek kişi ve kurumların taleplerini karşılayabilen işletmelerin başarıya ulaştığını ifade etti. Başkan Tuğhan, “Müşteri memnuniyeti kavramı, müşterilerin istek, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanması ve bunun ötesine geçilmesini kapsayan bir kavramdır. Genç yaşımda çalıştığım kurumun sahibi bunu gerçekleştiremediği için müşteri kaybetti. Patronumla iş yapan bir kurumun sahibi genç yaşımda bana ‘Ya kendine bir yer aç. Yada  düzgün bir yerde çalış ki seninle devam edelim’dedi. Ortada hizmet alımı noktasında bir kriz vardı. Bu kriz bana genç yaşımda bir fırsat sunuyordu. Kendi işletmeme aldığım destek sözünün de etkisiyle start verdim. 3 firmanın lojistiği ile işe başladım. Müşteri memnuniyeti olmazsa olmazımdı. Müşteri taleplerinin hatta hayallerinin ötesinde kendilerine bir hizmet sunuyordum. İşimde uzun saatler hatta geceler boyu özverili bir çalışma ortaya koydum. Müşterime daha iyi hizmet verebilmek için sürekli araştırma geliştirme yaptım. İşimi büyüttüm kardeşimi de yanıma aldım. O dönemde başlattığım çalışmalarımı AR-GE birimimiz devam ettiriyor”şeklinde konuştu.

'SORUMLULUK DUYMAK GEREKİR'

Gençlerin başarılı olabilmeleri için mutlaka sorumluluk almaları gerektiğine vurgu yapan Yeditepe Taşımacılık A.Ş Yönetim Kurul Başkanı T. Alp Tuğhan, “İnsanlar tembellikten başlayan başaramama korkusuna uzanan bir mazeret listesine sahiptir. Sebep ne olursa olsun sorumluluk almayan kişiler işlerini yapamaz, içinde bulunduğu takımı zor durumda bırakır ve kariyerlerinde ilerleyemezler. Dolayısı ile bu konu insanın iş ve özel hayatında önemlidir. Lojistik alanında en hayati ürünleri taşıyarak işimi büyütmek istedim. O sektörü yakından tanıyan bir kişi en hayati ürünleri taşırken o ürünün zarar görmesi halinde ne kadar sorumluluk alabileceğimi sorgulamam gerektiğini bana misallerle anlattı. O alanda sorumluluk alabilmek için yurtdışında aylar süren zorlu eğitimler aldım. Başarıyla çıktığım eğitimlerimin ardından uluslararası çok sayıda belge aldım”dedi.

İKİ SEKTÖRDE ÖN PLANDA

Lojistik hizmet sektörünün  öncü kurumlarından Yeditepe Taşımacılık A.Ş Yönetim Kurul Başkanı T. Alp Tuğhan, yıllardır sektöründe Ege Bölgesi ve Ankara ilinde birinci, İstanbul ilinde dördüncü ve Türkiye genelinde ilk üçte yer almanın haklı gururunu yaşıyor. Başkan Tuğhan, “Her şeyi taşıyabiliyoruz ama özellikle iki sektörde ön plandayız. Hayati önem taşıyan savunma sanayi ve gıda ürünlerini taşıyoruz. Türkiye’nin en iyisiyiz. 7-24 yüksek hizmet kalitesiyle hizmet verdiğimiz için tercih ediliyoruz. Savunma sanayi için güvenlik departmanımız var. Uluslararası güvenlik de yapabiliyoruz. Polonya’da uluslararası paralı askerlik sertifikası aldı. Global güvenlik networkümüz oluştu. Bünyemizde emekli polis ve askerimiz var yol eskortluğu yapabiliyoruz. Gıda paketlemesinde çalışan personelimiz var. Kendi bünyemizde su ürünleri mühendislerimiz var kalite kontrol yapabilen. Ürün sevkiyatı konusunda uluslararası her şeyi yapabiliyoruz”dedi.

LOJİSTİK HAYAT DAMARIDIR

Lojistiğin günümüzde ülkelerin kalkınmalarının lokomotifi olduğuna vurgu yapan Yeditepe Taşımacılık A.Ş Yönetim Kurul Başkanı T. Alp Tuğhan, “IATA, UTIKAD ve WCA  üyesiyiz. WCA üyeliğinde de , WCA Perishables Network, WCA Pharma ve WCA Dangerous Goods  gruplarının da üyesiyiz. ISO 9001 , ISO 27001 , Canlı Hayvanlar ( Live Animals ) , Tehlikeli Maddeler ( Dangerous Goods ), Savunma Sanayi ( Defence Industry ) , Medikal (GDP) gibi sertifikalar ile uzmanlığımız belgelenmiştir. Sektöre hava kargo taşımacılığı  ile başlayan Yeditepe Taşımacılık A.Ş, denizyolu, fuar ve etkinlik ve kurye servisleri ile hizmet ağını genişletmiştir. 0 Türk sermayesi ile dünya çapında tanınan Sürekli yenilikler ile işine değer katan, istikrarlı büyüyen ve sektöre liderlik eden bir firma olmak için çalışıyoruz. Lojistik bir ülkenin hayat damarlarıdır. Ay yıldızlı bayrağımızı uluslararası alanda taşıyan lojistiği ülkesine vatani hizmet olarak gören bir kuruluşuz. Vatanına bu konuda hizmet vermek isteyen herkesle bilgimizi ve gücümüzü paylaşmaya açığız”şeklinde konuştu.  

ÇIRAK OLMADAN USTA OLUNMAZ

Sektöründe lider olan ve uluslararası marka başarısına emin adımlarla ilerleyen kuruluşun Yönetim Kurulu Başkanı T. Alp Tuğhan, şu önemli tavsiyelerde bulundu, “Gençler çok tüketme hastalığından kurtulmalılar. Aidiyet duygusu hissetmeliler. Her ne yaparlarsa en düzgününü yapmalılar. Hayatta sorumluluk almalılar. Empati yeteneklerini geliştirsinler. İş yaptıkları entegrasyonun her birimindeki emeğe saygı duysunlar. Birkaç meslek dışında her mesleğin alaylısı olmak gerekiyor. Çırağı olmadıkları işin ustası olamazlar. Eğitim sırasında teorileri pratiğe dönüştürecek deneyimler edinsinler. Ütopik de olsa hedefleri olsun. Ulaşılabilir hedefler koyarak ilerlesinler. Ben ata ve motosiklete binerek stres atıyorum. Streslerini doğru yöntemlerle atsınlar”dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@