ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'i soykırımla suçlamasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan açıklama geldi.

Macron, France Bleu radyosunda yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile bu sabah telefonda görüştüğünü ve bu akşam bir kez daha görüşeceğini kaydetti.

"Soykırım" tanımını kullanarak Ukrayna'ya yardım yapılmış olmadığını ifade eden Marcon, bu tanımın siyasetçiler değil, hukukçular tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

Emmanuel Macron, "(Rusya'nın Ukrayna'ya yaptığı) Soykırım ise bunu bu şekilde tanımlayan ülkelerin uluslararası anlaşmalar gereği müdahale etmesi ve savaşta taraf olması gerekiyor. Bunu istiyorlar mı? İnanmıyorum." dedi.

"Gerilimin artması Ukrayna'ya yaramaz"

Gözden kaçırmayın

Fransa'da Macron'un yeni hükümeti açıklandı Fransa'da Macron'un yeni hükümeti açıklandı

Sözlü olarak gerilimin artmasının Ukrayna'ya fayda sağlamayacağını aktaran Macron, daha önce yaptığı açıklamada soykırım tanımını kullanmayı reddetmişti.

ABD Başkanı Joe Biden, ülkesindeki yüksek enflasyonun nedeninin Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş olduğunu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da "soykırım" yaptığını belirtmişti.