“Madde ulaşılamaz olursa Bağımlılık...

“Madde ulaşılamaz olursa Bağımlılık azalacaktır”

“Madde ulaşılamaz olursa Bağımlılık azalacaktır”

“Madde ulaşılamaz olursa Bağımlılık azalacaktır”
13 Mart 2018 - 09:15

“Madde ulaşılamaz olursa Bağımlılık azalacaktır”

ABD' de bir Üniversite'nin Psikiyatri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Ulaş Mehmet Çamsarı, madde bağımlılığı hakkında Yenigün'e önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Çamsarı, Bağımlılık ile mücadelede en önemli ve en etkili yöntem maddenin ulaşılabilirliğinin azaltılmasıdır''dedi.

ABD Rochester'da bulunan bir Tıp Fakültesi'nin Psikiyatri Bölümü Öğretim Görevlisi olan başarılı Türk Psikiyatrist Dr. Ulaş Mehmet Çamsarı'ya ulaşarak madde bağımlılığı hakkında röportaj gerçekleştirdik. Bağımlılık sendromlarının nedenlerinin çok etmenli olduğunu belirten Dr. Çamsarı, bağımlılık ile mücadelede en önemli faktörün maddeye ulaşabilirliğinin azaltılması olduğunu söyledi. Dr. Çamsarı, ailelerin çocuklarını madde bağımlılığından uzat tutmak için eğitim vermesi gerektiğinin önemini vurguladı.

Bağımlılığın tanısı nasıl konur?

Tanı için kullanılan esas kriterler davranış kriterleridir, ve tanı için gerekli olan temel kriter bireyin kendisi veya çevresi tarafından bildirilen olumsuz sonuçlardır. 
 
Kişi neden bağımlı olur? 

Bağımlılık sendromlarının nedenleri çok etmenlidir. Genetik yatkınlığın varlığına dair güçlü kanıtlar olsa da kişinin hayat tercihleri, içinde bulunduğu çevre, bağımlılık sendromlarını özendirebilir ve öğrenilen davranışları pekiştirebilir. İnsan beyni yaklaşık 25 yaşına kadar gelişimini sürdüren bir organdır, ve bu gelişim yıllarında öğrenilen davranışlar yaşam boyu izlerini sürdürebilir. Bağımlılık davranışları, yatkınlıklar ne olursa olsun, öğrenilen davranışlardır, ve tekrarlandıkça kalıcı şekilde beyinde bağlantılar yaparak kırılması zor döngüsel bir şekle dönüşebilir. 

Bu bahsettiklerinizden önemli bir kısmı önlenebilir faktörler mi?
Elbette. En önemli önleme yöntemi kişinin gelişim evresinde bağımlılık sendromlarına yol açtığı bilinen maddelerden uzak tutulması bunlara olan maruziyetinin engellenmesidir. Maddeye maruz kalan beynin eğer genetik yatkınlığı varsa bağımlılık davranışı oluşturma riski çok yüksektir. Ailelerin her şeyden önce önleme yoluna gitmesi gereklidir. 

Ailelere verebileceğiniz en önemli tavsiyeniz nedir?
Aileleri verilecek en önemli tavsiyem, çocuklarının  yasal olarak 18 yaşına kadar, tıbbi olarak 25 yaşına kadar bağımlılık yaptığı bilinen maddelerle tanışmalarını olabildiğince geciktirmek için ellerinden gelen her türlü çabayı göstermeleridir. Bunun bir kısmı süpervizyon ile bir kısmı da pek tabii ki eğitim ile olur. 

Türkiye'de Madde bağımlılığı gittikçe artıyor. Bu artışı engellemek için neler yapılabilir?
Bağımlılık ile mücadelede en önemli ve en etkili yöntem maddenin ulaşılabilirliğinin azaltılmasıdır. Maddelerin kimyasal özellikleri,  beyindeki etkileri, yol açtıkları bağımlılık davranışları için önemli olsa da, maddeye ulaşım kolaylaştıkça madde bağımlılığı riski ve prevalansı artar. Bu çok açıktır. Alkolün bütün dünyada ilk sıradaki bağımlılık probleminin nedeni olmasının nedenlerinin başında maddenin kolay ulaşılabilirliği ve kültürlerarası yaygın kabul edilebilirliği gelir. 

Bağımlı olan kişi tedavi olmak istemiyor ise tedaviye ikna için nasıl bir yaklaşım sergilenmeli ?
Şöyle söyleyeyim, bağımlılık sendromu gösteren kişilerin durumu idrak etmesi genellikle olumsuz sonuçların ortaya çıkması ile olur. Bu üzücü ama ne yazık ki bağımlılık problemin kişi tarafından idrakı için ilk gerekli aşamadır. Bu sürece kadar kişiler bağımlılık sendromu içinde olduklarını pek göremezler. Bu da bu işin doğası gereğidir ve bağımlılığa yol açtığını düşündüğümüz beyindeki özel bir bölgedeki problemli işleyişten  kaynaklanır. Bu bölge temelde bireye keyif veren, onu motive eden nörokimyasalları salgılayarak davranışın son derece karmaşık çerçevede pekiştirilmesini sağlar. Hayattta bize mutluluk veren bizi motive eden her şeyin kontrol edildiği bir bölgedir.


Olumsuz sonuçlara rağmen kişi tedavi olmak istemiyorsa?
Tedavi olmak istemeyen bir kişiye yapılacak en dogru girişim, onu suçlamadan, yargılamadan, bahsettiğim bu dengenin olumlu ve olumsuz yönlerinin kişinin kendi kendine keşfetmesini sağlamaktır . Suçlamak, aşağılamak, yargılamak hemen her zaman olumsuz sonuç verir, kişiyi içinde bulunduğu madde-muhakeme savaşında madde tarafına daha çok iter. 

ULAŞ MEHMET ÇAMSARI KİMDİR? 
2002 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Bölümü'nde doktora öğrencisi olarak nörofizyoloji alanında 2 yıl laboratuvar / hayvan çalışmaları yaptıktan sonra Harvard Üniversitesi Massachussetts General Hospital Psikiyatri ve Children's Hospital Boston Hastanesi Psikiyatri Bölümleri'nde mezuniyet sonrası ziyaretçi hekim olarak çalışmalarına devam etmiş ve bu sırada ABD'de tıpta uzmanlık ve diploma denkliği için gerekli ECFMG sertifikası ve USMLE sınavları sürecini tamamlayarak 2006 yılında Cleveland Clinic Hastanesi'nde Psikiyatri Eğitimine Başlamıştır. 2006-2011 yılları arasında Cleveland Clinic ve Johns Hopkins Hastanelerinde ACGME akredite psikiyatri asistanlık eğitimini (residency) tamamlayarak 2011 yılında Cleveland Clinic Erişkin Psikiyatrisi Programından mezun olmuştur. Dr. Çamsarı asistanlık eğitimi sırasında Johns Hopkins Hastanesi ve Cleveland Clinic Hastanesi Psikiyatri eğitim programları asistan kabul görüşmelerinde aktif olarak bulunmuş, 2007-2008 yılları arasında Cleveland Clinic Erişkin Psikiyatrisi Programı asistan seçme komitesi üyesi olarak görev yapmıştır. Genel Psikiyatri Uzmanlığı sonrası University of Maryland Üniversite Hastanesi Psikiyatri Bölümünde Tıbbi Psikiyatri (Konsültasyon Liyezon) alanında yandal eğimini tamamlayan Dr Çamsarı, Mayo Clinic'de Bağımlılık Psikiyatrisi alanında ikinci yandal eğitimini tamamlamıştır. Dr Çamsarı, Amerikan Psikiyatri ve Nöroloji Kurulu "Board" sertifikası sahibidir, American Psychiatric Association, American Academy of Addiction Psychiatry, Academy of Psychosomatic Medicine ve Society of Biological Psychiatry mesleki derneklerine üyedir. Dr. Çamsarı, 2010 yılında USMLE Strateji Merkezi (USMER)'ni kurmuştur ve kuruluşundan bu yana yöneticilik görevini de sürdürmektedir. 

Gizem TABAN 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Körfez Festivali'nde İkinci Gün Coşkusu
İzmir Körfez Festivali'nde İkinci Gün Coşkusu
Galatasaray'a Coşkulu Karşılama
Galatasaray'a Coşkulu Karşılama