Ege İhracatçı Birlikleri'nin çatısı altındaki 12 birliğin seçimli genel kurul toplantıları, Ege Maden İhracatçıları Birliği'nin genel kuruluyla sona erdi.

Gözden kaçırmayın

EBSO projesi ile meslek liseleri amacına ulaşacak EBSO projesi ile meslek liseleri amacına ulaşacak

Fadime ALTANHAN / YENİGÜN - İki adayın yarıştığı seçimde yeni başkan İbrahim Alimoğlu oldu.

Ege Maden İhracatçıları Birliği'nin seçimli olağan genel kurulu gerçekleştirildi. Mevcut başkan Mevlüt Kaya'nın boşalan koltuğu için Serkan Sarıçiçek ve İbrahim Alimoğlu yarıştı. İki liste ile gidilen seçimde yeni başkan seçilen Alimoğlu 375 oy alırken Serkan Sarıçiçek ise 297 oyda kaldı.

Ege İhracatçı Birlikleri'nin çatısı altındaki yenigün

"Hayatımız maden dedik"

8 yıl önce göreve gelmesinden bu yana yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, "8 yıl boyuncu “Hayatımız Maden” dedik, 'İnadına üretim, inadına ihracat' mottosuyla hareket ettik. İhracatımızı artırmak ve sektörümüzün sürdürülebilir, çevreye duyarlı madencilik yaptığını kamuoyuna göstermek için sektörün tüm bileşenlerinin bir araya geldiği Hayatımız Maden Çalıştaylarını, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’yle dönüşümlü 4 kez başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. 3 farklı URGE Projesi yürüttük. Dünya’nın en büyük fuarları Xiamen ve Marble Fuarlarına yoğun katılım gösterdik. Avustralya, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Umman, Hindistan, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Vietnam’a fiziki ve sanal sektörel ticaret heyetleri düzenledik. Kültürpark’a sığmayan Marble Fuarı için İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde Fuarİzmir’i sektörümüze ve İzmir’e kazandırdık. Doğal taş sektöründe tasarımcılar ve mimarlarla sektörümüzü entegre etmek için AMORF Doğal Taş Tasarım Yarışması’nı 2 yıl başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. 'Önce İnsan' sloganıyla hareket ettik. Doğal taş sektöründe iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini en üst seviyeye çıkarmak, doğal taş madenciliği sektöründe iş kazalarını önlemek için “İş Sağlığı ve Güvenliği Odaklı Faaliyetlerin Geliştirilmesi” isimli Avrupa Birliği projesini sektöre kazandırdık. Yetenekli gençlerin maden mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve cevher hazırlama mühendisliğini tercih etmeleri için asgari ücret oranında burs projesini İstanbul Maden İhracatçıları Birliğimiz ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliğimizle birlikte hayata geçirdik. 3 mühendislik branşında 137 başarılı gence 1 milyon 407 bin TL’lik burs sağladık" dedi.

"İhracatımızı 1 milyar doların üzerine çıkardık"

Göreve geldiklerinde birliğin doğal taş ihracatında işlenmiş ürünlerin payının yüzde 50’nin altında olduğunu söyleyen Kaya, "Bugün yüzde 76’ya çıkardık. Bu oran Türkiye genelinde yüzde 60 seviyelerinde. Görev sürem boyunca madencilik sektöründe birlikteliğin sağlanması için çaba gösterdik. 'Ben değil, biz dedik.' Sektörün tüm bileşenlerinin de büyük katkısıyla 16 sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek Madencilik Platformu’nu oluşturduk. Ankara’da sektörün sorunlarının çözümü için hep birlikte başarılı çalışmalar yürüttük. Önümüzdeki süreçte bu birlikteliğin korunması sektörümüz için çok önemli. Pandemiye, ekonomik krize, savaşa rağmen “İnadına üretim, inadına ihracat” mottosuyla Ege Maden İhracatçıları Birliğimizin ihracatını görev süremizde yüzde 30’luk artışla 1 milyar 123 milyon dolara taşıdık" dedi.

alimoğlu yenigün

"İhracatımız yüzde 30 arttı"                                                      

Birliğin yeni başkanı seçilen İbrahim Alimoğlu, 'Hep Birlikte Güçlüyüz' sloganıyla yola çıktıklarını söyleyerek, "Birliğimiz, sizlerin sayesinde 2021 yılında 1 milyar 123 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. İhracatımızı yüzde 30 oranında artırdık. Bu başarınız için sizlere gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Bu başarıda büyük emekleri olan EMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ve tüm çalışma ekibine de teşekkürlerimi arz ederim" dedi.

"Dünya pazarında güçlü yerimiz olmalı"

Türkiye'nin büyüme modelini üretim ve ihracat üzerine kurmakta olduğunu belirten Alimoğlu, "Bu nedenle dünya pazarlarında, daha güçlü yer almamız gerekiyor. Biz, bunun için adayız. Tabiri caizse Taş gibi bir yönetimle karşınızdayız.  Masaya elini vurduğunda ses çıkaracak bir ekiple karşınızdayız. Sorunlara karşı kapısını çaldığı kapıdan, çözümle çıkacak bir ekiple karşınızdayız. Birimizin yaşadığı sorun hepimizi ilgilendirir. Sizi, yaşadığınız sorunla baş başa bırakmayacak bir ekiple karşınızdayız" diye konuştu.

"Dertlerin en önemlisi maden kanunu"

Dört kuşak madenci olan bir aileden geldiğini ve sektörün içinde büyüdüğünü ifade eden Alimoğlu, "Derdi de, dermanı da biliyoruz. Bu dertlerden en önemlisi nedir? Maden kanunu. Biliyorsunuz bu kanun, 25 kez değişikliğe uğradı. Zaman içinde kafa karışıklığına neden oldu. Bizim, sınırları belirli, yönetmeliğin tüm maddeleriyle açık olduğu bir maden kanununa ihtiyacımız var. Bu kanunun çıkması için çalışacağız. Bir değer derdimiz Bürokrasi.. Madencilik için 8 ayrı bakanlığın kapısını çalıyor, 21 kurumdan izin alıyoruz. Bu bürokrasi, herkesi yoruyor. Bu yüzden Tabii Kaynaklar Bakanlığı kurulmasını talep edeceğiz" açıklamalarında bulundu.

"2025 hedefi 12 milyar dolar"

5. Maden çalıştayını, madenciliğin kalbi Afyonkarahisar'da yapacaklarını da sözlerine ekleyen Alimoğlu, "Doğal taş ihracatında işlenmiş ürün ihracatının payını Türkiye’de yüzde 75'e, Ege’de yüzde 90’a çıkaracağız.  6 milyar dolar olan ihracat gelirini, 2025 yılı sonunda 12 milyar dolara çıkaracağız.Türk madenlerinin dünyaya tanıtılması ve pazarlanması için metaverse’de projeler hayata geçireceğiz. Bizim için önce insan, sonra çevre, daha sonra maden gelir.  Yeşil madencilik anlayışını gençlerimizin desteğiyle sektöre yerleştireceğiz.  Amorf tasarım yarışmasını uluslararası boyuta taşıyacağız" ifadelerini kullandı.