Milyonların merakla beklediği EYT sorununun çözümü için iktidar ilk kez masa kurdu. Yapılacak müzakerelere İzmir EYT Derneği müdahil olacak. Dernek ön şart kabul etmeyecek.

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Genel seçimlerin yaklaşmasıyla EYT mağdurları için çalışmalar hız kazandı. Ülke genelinde yaklaşık 3 milyon kişiyi kapsayan EYT mağduriyetine karşı atılacak adımlar için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin çalışma başlattı.

Emeklilikte Yaşa Takılanların yıllardır yaşadıkları mağduriyete rağmen daha fazla fedakarlık beklemenin yanlış olduğunu vurgulayan İzmir EYT Derneği Başkanı Doğan Türker, “Kimse bizim önümüze formülle gelmesin. Maç oynanırken kural değiştirdiler. Çok sayıda insan çoktan emekli olacak ve bugüne kadar maaşlarını almış olacaktı. Şimdi yine yaş üzerinden, gün üzerinden ve maaş kısıtlaması yönünden yaklaşımlarla kapımızı çalmasınlar. Yıllardır hakkımız teslim edilmiyor. Önce bu mağduriyeti gidermenin yolunu söylesinler. Yaş, gün ve maaş kesintisi formüllerini kabul etmiyoruz” dedi.

doğan türker YENİGÜN 2

MÜZAKAREYLE ÇÖZÜM YOLU

Çözüm için iktidarın çalıştığını belirten İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Doğan Türker, “İktidar temsilcileriyle görüşmemizde bu sorunun en geç yılsonuna kadar çözüleceğini söylediler. Çözüm alternatiflerinin neler olduğunu sorduğumuzdaysa bir cevap alamadık. İktidar, çalışmalar sona erdikten sonra kararlaştırılan projelerde, bizlerinde rızası ve onayıyla meclisten geçeceğini söylediler. EYT’liler, sendika ve siyasi parti temsilcileriyle ortak akılda buluşup uzlaşmacı bir tavırla bu sorunun çözüleceği noktasında umutluyuz.  EYT konusu ve gelişmeleri hakkında görüşmek adına AK Parti temsilcileriyle yarın tekrar bir araya geleceğiz. Bu süreç şu anda devam ediyor” dedi

“ANAYASAL HAKKIMIZ”

Kazanılmış hakların geriye dönük işletilerek ellerinden alındığını söyleyen Başkan Türker, “Şunu iyi anlamak lazım. EYT’liler, kimseden bir şey istemiyor ve beklemiyor. EYT’liler yalnızca hakkı olanı istiyor. İyimser rakamlarla bile en az 3 milyon kişi emeklilik için yaşı beklemekte ve mağduriyetleri sürmektedir. Milyonlarca kişi işe girerken o anki kanuna göre çalıştı, prim verdi ve gününü doldurdu.  1999 yılında çıkan yasayla milyonlarca insanın emeği ve hayalleri ellerinden alınmıştır. Kazanılmış haklarımız çıkan yasa, geriye dönük işletilerek haklarımız adeta gasp edilmiştir. Yolun yarısında kural değiştirdiler. 25 yıl çalışmış 9000 gün primi olmasına rağmen emekli olamayan kişiler var. Bu adalet olamaz” ifadelerini kullandı.

“ARTIK GERİYE DÖNÜŞ YOK”

Başkan Türker, “Bugün ‘nereye gitsek, kime sorsak?’ bize, siz haksızsınız diyen biri daha çıkmadı. İktidar partisinden muhalefete, mahalle bakkalından sokaktaki vatandaşa kadar her kesimin ortak düşüncesi verdiğimiz mücadelemizde haklı olduğumuzdur. Haklı da olsak bugüne kadar bir çözüm bulunamadı.. Bunca mücadele ve vaatlerden sonra artık geri bir dönüşünün olmayacağı kanaatindeyim. Bu sorunun en geç 2023’te çözüleceğini de düşünüyorum. Bu mağduriyet sonra ersin diye 23 yıldır bekliyoruz. Geçici, yama ve benzeri formülleri asla kabul etmiyoruz. Bir parmak balı kabul etmiyoruz! Böyle bir durumda EYT’liler seçimlerde bu sorunu kimin çözeceğine inanıyorsa tercihleri de bu yönde olacaktır” diye konuştu.

“DEVLET BİLE İŞE ALMAZKEN...”

Yaşa takıldığı için emekli olamayan ve yaşından dolayı da iş bulamayan yüz binlerce kişi olduğunu belirten Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma Derneği Torbalı Temsilcisi Aziz Eroğlu , “Emeklilik için bütün şartları yerine getirmesine rağmen emekli olamayan ve yaşından dolayı da iş bulamayan EYT’liler yaşam mücadelesi veriyor. Özel sektörde, maalesef insanlara 40 yaşını geçtiğiniz an artık ikinci sınıf işçi muamelesi yapılıyor. Çalışamayan ve emekli de olamayan bunca insan ne yapacak? Nasıl yaşayacak, nasıl geçimini sağlayabilecek? Devlet bile belli bir yaştan sonra memuriyete almazken özel sektörde nasıl iş bulabileceğiz? Birçok memur alımında 35 yaş sınırı veya 40 yaşını doldurmamış olmak şartları aranırken, devletin bize git çalış ya da yaşı bekle demesi bir çelişki ifade etmektedir. Bu sorunları ortadan kaldırmak ve tekrar aynı sorunları yaşamamak adına EYT’lilerin beklediği müjdeli haberi bir an önce almak istiyorlar. Beklentimiz ve taleplerimiz açık ve net. Kimsenin mağdur edilmeden hakların teslim edilmesi gerekmektedir” dedi.

Aziz Eroğlu YENİGÜN 2

Kulislerde üç formül üzerinde duruluyor söylemleriyle EYT’lilerden gelecek tepkiye göre son karar verilecek. Sızdırılan bilgiye göre üç formül şöyle: 

1.FORMÜL

Yaş koşullarının kademeli düşürülmesi masadaki seçenekler arasında. 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlardan istenen yaş koşullunun kademeli olarak düşürülmesi seçeneklerden bir tanesi.

2. FORMÜL

Emekli aylıklarında kesintiyle emeklilik tarihinin öne çekilmesi ikinci seçenek olarak masada. Aylıklarda belli oranda kesinti yapılarak emeklilik tarihinin öne çekilmesi kapsamında kesintinin emeklilik yaşı dolana kadar olması ihtimali de dünyadaki diğer örnekler arasında. Kişi yaşını doldurduğunda kesintinin de otomatik olarak kaldırılması çalışmalarda arasında.

Miniklerin kaderi İzmirlilerin elinde! Miniklerin kaderi İzmirlilerin elinde!

3. FORMÜL

Üçüncü ve en çok üzerinde durulan seçenekse prim gün şartını dolduranlarda yaş koşulunun aranmaması. Bunun için önerilen seçenek şu ki, erkeklerde 9 bin , kadınlarda da 7200 prim gün şartını yerine getirenlerde yaş koşulu aranmaksızın emekli olabilmelerinin önünün açılması gündemde. Bu kapsamda eksik primi olanlarında borçlanma yoluyla primini tamamlayabileceklerine dikkat çekiliyor.