Günümüzdeki besinlerin işlenmesi sonucu olarak içerisindeki magnezyum azalmaktadır. Uzun süre pişirilen sebzelerde de magnezyum oranı düşmektedir. Bunun sonucunda kişilerde magnezyum eksikliği görülmektedir. 

Magnezyum eksikliği tıp dilinde hipomagnezemi olarak isimlendirilmektedir. Fazla terleyen kişilerde veya bazı ilaç kullanımı sonucunda magnezyum atılımı daha fazla görülmektedir.

Magnezyum eksikliğe sebep olan etkenler ise; diyabet hastalığı, uyuşturucu bağımlılığı, sigara böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, kötü beslenme alışkanlığı, stresli yaşam, idrar söktürücülerin gereğinden fazla kullanımı, antibiyotiklerin kullanılması sonucu, yetersiz beslenme, aşırı alkol tüketmek, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı ve yaşlılık şeklinde olmaktadır.

Magnezyum eksikliği belirtileri; iştahsızlık sorunu, bulantılar, kusma, fazla saç dökülmesi, kabızlık problemi, yorgun ve halsiz hissetmek. Daha şiddetli belirtileri ise; kaslarda yaşanan kramplar, kardiyak aritmiler, uyuşma, konsantrasyon zayıflığı, zihinde bulanıklık, fibromiyalji görülmektedir. 

Magnezyum eksikliği durumunda uygulanan tedavide, magnezyum ilaçları ve magnezyum içeren multivitaminler önerilmektedir. Eksikliğin yüksek düzeylerde seyretmesiyle damar yolu ile magnezyum verilmektedir. Doğal besinlerin içerisinde bulunan yüksek oranda magnezyum sağlayabilecek gıdalar tüketmek, sigara ve alkol kullanımında tedavi süresince kullanmamak önerilmektedir

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yayınlamış olduğu verilere göre, sağlıklı bir kişi günde 280 ila 350 mg gibi bir oranda magnezyum almalıdır. İnsanlar çoğunlukla tüketmiş olduğu gıdalardan günlük alınması gereken magnezyumu alır ve takviye alma ihtiyacında bulunmaz. Besinlerden doğal yolla yüksek seviyede magnezyum alınması oldukça güvenliyken, magnezyum ihtiyacının karşılanması için büyük miktarlarda takviye eklemek tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Magnezyum takviyelerinin aşırıya kaçarak ve bilinçsiz bir şekilde kullanımı sakıncalı olabilir. 

Magnezyum kaynakları nelerdir?

Magnezyum eksikliği problemini önlemek için magnezyum bakımından zengin yiyeceklerin tüketilmesi son derece önemlidir. Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz, kuru kayısı, badem, karpuz, haşhaş tohumu, roka, şalgam, patlıcan, hurma, pırasa, kereviz, fasulye, bezelye, soya fasulyesi, süt, yoğurt, kabuklu yemişler, muz, avokado, bitter çikolata, ay çekirdeği, susam, dil balığı, tam tahıl gevreği, sert sular doğal magnezyum kaynakları arasında yer alır. Tabii ki bütün yiyecekleri tüketmek ve ayrım yapmamak her zaman en iyi çözümdür. Çünkü işleme esnasında magnezyum kaybı yaşanabilir.