Bornova’da bulunan Çiçekli Mahallesi ve Yakaköy Mahallesinde bulunan eski ve tek şeritli köprü tehlikeye davetiye çıkarıyor. Hafta sonları vatandaşların yoğun akınına uğrayan ve yasak olmasına rağmen bu yolu kullanan ağır vasıtalı araçlar nedeniyle köprüde uzun kuyruklar oluşuyor. Mahalle sakinleri köprünün genişletilmesi ve günümüz şartlarına uygun hale getirilmesini istiyor. Muhtarlar ise köprünün bu haliyle daha fazla dayanamayacağını ve bir an önce çözüm bulunmasını istiyor.

yakaköy -yenigün


Yakaköy Mahallesi Muhtarı Nedim Sert, “ Şu anki köprü ihtiyaçlara cevap vermekten çok uzak.  Normal seyir halindeyken köprüye geldiğinizde bir anda tek şeride düşüyor. Öncesinde de uyarı levhaları maalesef yok. Bu yolu yalnızca araçlar değil insanlar ve hayvanlarımızda kullanıyor. Özellikle çocuklarımız kullanırken sürekli diken üstünde korkuyla acaba bir şey olur mu korkusuyla yaşıyoruz. Burada hayvancılıkla geçinen vatandaşlarımız da köprüyü kullanırken o da acaba hayvanlarıma bir şey olacak mı korkusunu yaşıyorlar. İnsanlar diken üstünde yaşıyorlar. Sürekli bir korku ve acaba ne zaman kaza olacak düşüncesiyle. Ortada çok bariz bir sıkıntı var. Ve biz bunun biran önce çözülmesini istiyoruz. Konuyla alakalı müracaat etmediğimiz yer kalmadı. Başka mahallelerden de burası ile ilgili defalarca yetkili kurumlara dilekçe verildi. Durumu anlattık. Her seferinde ilgileneceklerini dile getiriyorlar. Ama sorunumuzda bu süre zarfında çözüme kavuşmuyor. İlla bir felaket mi yaşanması lazım? Can ve mal kaybının önüne geçmek adına köprünün acilen genişletilmesi gerekiyor. Çocuklarımız, yaşlılarımız ve burayı ziyaret eden her vatandaşımızın da bu köprüden rahatlıkla yürüyebileceği bir yaya yolu da olması gerekmektedir” diye konuştu.

çile köprüsü-yenigün


Çiçekli Mahallesi Muhtarı Zeki, “Çiçekli Mahallesi ve Yakaköy Mahallesi arasında kalan bir köprümüz var. Kullandığımız bu köprü tek şeritli ve iki aracın yan yana geçmesine izin verecek bir köprü değil. Özellikle hafta sonları İzmir merkezden buraya yoğun bir insan ve araç akını oluyor. Bu yol kamyon ve benzeri büyük araçların kullanımına kapalı bir yol. Fakat kestirme olarak birçok ağır vasıtada bu yolu kaçak kullanmakta. Özellikle hafta sonları burada inanılmaz bir trafik oluyor. Kamyonlarda buna eklenince içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı. İki köy arasındaki bağlantımız bu köprüyle sağlıyoruz. Köprüde yaya yolu da yok. İnsanlar bu dar köprüden geçerken araçlar ile aynı yolu paylaşmak zorunda kalıyorlar. Burayı bilmeyen vatandaşlarımız köprüye geldiğinde karşıda da araç varsa aynı anda geçebileceklerini sanıp yola devam ediyorlar. Kazaya davet çıkarmak deyimini burada canlı görmek mümkün oluyor. Bu tip olayların önüne geçmek için biz elimizden geldiğince önlemler alıyoruz. Ama yeterli olmuyor” dedi.