MAHALLELİ DİKEN ÜSTÜNDE

MAHALLELİ DİKEN ÜSTÜNDE

Gaziemir'de nükleer atık 'can' yakıyor

MAHALLELİ DİKEN ÜSTÜNDE

Gaziemir'de nükleer atık 'can' yakıyor

MAHALLELİ DİKEN ÜSTÜNDE
07 Ağustos 2018 - 10:37

Gaziemir'de eski kurşun fabrikasının bulunduğu nükleer atık dolu bölgeyle ilgili konuşan Avukat Arif Ali Cangı, tüm İzmirlilere çağrıda bulunarak, “Orası şu anda çok tehlikeli ve hiçbir koruması olmayan bir alan. Bu kirliliğin kanser yaptığı biliniyor. Öncelikle meseleyi yeniden gündemimize almak lazım. Aksi halde sorun çözülemeyecek” dedi

İzmir'in orta yerinde, Gaziemir'de, yaşam alanlarının göbeğinde uzun zamandan beri bilinen ve bilindiği halde görmezden gelinen eski kurşun fabrikasının bulunduğu nükleer atık dolu arazi tehlike saçmaya devam ediyor. Süreçle ilgili bilgi veren Avukat Arif Ali Cangı meselenin önemine dikkat çekerek şöyle konuştu, “Bugün dünyanın en önemli sorunlarından bir tanesi nükleer atıklardır. Nükleer tekonoloji, atıkları nasıl bertaraf edeceğini çözemedi. Bu atıklar bertaraf edilemez. Gaziemir'deki atıkları da böyle görmek lazım. Bu atıklar ne zaman geldi, kim tarafından oraya bırakıldı bilinmiyor. Bu durum dünyada kaçak atık ticaretinin olduğunu gösteriyor. Türkiye'ye de bu yollardan gelmiş gibi gözüküyor. Bu kaçak nükleer atıklar Gaziemir'de işlenmiş, eritilmiş.

Gaziemir'de en büyük sorun kurşun atıklarının radyoaktif atıklarla bulaşıcı hale gelmiş olmasıdır. Bu atıkların mutlaka bölgeden bertaraf edilmesi gerekiyor. 2007 yılında bu sıkıntılar tespit ediliyor. Geldiğimiz süreçte ise 11 yılda temizlenmeyle ilgili yapılan elle tutulur bir iş yok. Sürekli oyalama ve üstünü kapatma var. 'Bir şey olmaz' mantığı çok yanlış. Bu atıkları kendi şartlarında koruyabilmek mümkün değil. Türkiye'de şu anda nükleer atıkları koruyacak tek kurum Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi. Onun da kapasitesi belli.”

 

BÜTÜN İZMİR'İN MESELESİ

İzmir halkının konuyu 2012 yılında duyduğunu hatırlatan Avukat Cangı, “Biz de o dönem suç duyurusunda bulunduk ve dava açıldı. Ağır Ceza Mahkemesi mahalle sakinlerinin davaya müdahil olmasını ilginç bir şekilde zarar görmedikleri gerekçesiyle kabul etmedi. Böyle bir handikap içinde yargılama yapıldı. Ayrıca mahkeme bu atıkların kaynağının araştırılması talebimizi sürekli reddetti. Yargılama ne yazık ki sanki nükleer atık yokmuş gibi yapıldı. Sonuç olarak nükleer atığa hiç değinilmedi ve sanıklar hakkında beraat kararı verildi. Yargıtay'a giden dava zaman aşımından düştü ama kirlilik devam ediyor. Şu anda Anayasa Mahkemesi'ne gitmek durumunda kaldık.

ACİL ÖNLEM ALINMALI

Bir an önce önlem alınması gerekiyor. Radyoaktif atıkların bertarafıyla ilgili bir ÇED raporu verildi. Ancak bu proje bizim içimize sinmiyor. Bu işin uzmanlarına danıştığımız zaman çok eksiği olduğunu görüyoruz. Proje başlasın ama uygulama sırasında bir sivil denetime tabi tutulsun istedik. Çünkü mesele basit bir şey değil. Ancak bir yıl geçmesine rağmen hiçbir çalışma yapılmadı. Orası şu anda çok tehlikeli ve hiçbir koruması olmayan bir alan. Bu kirliliğin kanser yaptığı biliniyor. Bölgede kanser vakaları arttığı gibi çok sayıda engelli çocuk var. Bunun araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Mahalle halkının çaresizliğini anlamak lazım. Bu mesele hepimizin meselesi. Öncelikle meseleyi yeniden gündemimize almak lazım. Aksi halde sorun çözülemeyecek” diye konuştu.

Mahalle sakini Ayşe Hökerek: Konunun gündeme gelmesiyle birlikte biz de meseleyi detaylı bir şekilde öğrenmeye çalıştık. Radyoaktif atıklara tepkimizi gösterdik, eylemler ve toplantılar yaptık. Yetkililerden yardım istememize rağmen halen hiçbir cevap alamadık. Mahalle halkı olarak bir dava açtık. Mahkemeden de bir sonuç çıkmadı. Konuyu sık sık gündeme getirmeye çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızdan, Gaziemir Belediye Başkanımızdan rica ediyorum; lütfen bu konuya duyarlı olalım. Mahallemizde çok sayıda yaşlı ve çocuk var. Onların sağlığını düşünmek zorundayız. Dün gece cam açık yattığım için şu an boğazım yanıyor. Mahalleye dışarıdan gelenler kokuyu hemen fark ediyor. Bu sorun bizim günlük yaşamımızın bir parçası. Birçok insan bu yüzden mahallemizden taşınmak zorunda kaldı. Radyoaktif atıkların bir an önce temizlenmesini istiyoruz.

Doğukan Fikri FİDAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de kaçak tütün operasyonu
İzmir'de kaçak tütün operasyonu
İzmir'de silahlı kavga: 3 yaralı
İzmir'de silahlı kavga: 3 yaralı