Fosilsiz enerji mümkün mü?

Berk Hızlıateş'in 26 Eylül 2023 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Avrupa Komisyonu’nun yürütücülüğünü yaptığı “Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi” sürecine ülkemizden de yaklaşık altmış belediye başkanı imza atarak dâhil oldular. İzmir’den de Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Buca, Çiğli, Seferihisar ve Karşıyaka gibi belediyeler bu yola baş koydular. Bu sözleşmeye imza atarak 2030 yılına kadar CO2 emisyonlarını en az yüzde 40 oranında azaltmak ve iklim değişikliğine karşı esnekliği artırmak amacıyla Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) geliştirmeyi taahhüt ediyorlar.

MALMO ÖRNEĞİ

Bildiğiniz gibi küresel ısınmanın en önemli sebebi sera gazları ve sera gazlarının dörtte üçüne yakınını CO2 oluşturuyor. İklim değişikliği ile mücadele konusunda örnek alınan kentlerden birisi İsveç’in Malmö şehri.

Malmö, ülkenin en güneyinde yer alan bir anakent, İzmir gibi ülkenin en kalabalık üçüncü nüfusuna sahip. Ancak bu kenti farklı kılan en önemli özelliği sürdürülebilir enerji ve iklim eylemi çalışmalarında tüm dünyaya öncülük ediyor olması.

İsveç’te Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı hayata geçireceğini duyuran ilk kent olan Malmö, 2030 yılında karbon nötr bir anakent olmayı hedefliyor. Bu ne demek? Kentin enerji ihtiyacı sebebiyle atmosfere saldığı karbondioksiti sıfırlaması ya da eşdeğer miktarda karbondioksiti başka yollarla dengelemesi anlamına geliyor.

BİLGİ VE KÜLTÜR KENTİ

Tarih Malmö’yü bir sanayi şehri olarak yazsa da kent bunu değiştirmek için büyük bir çaba sarf ediyor. Bilgi ve kültür kentine dönüşmek yolunda büyük adımlar atılmış. Kentin yeniden planlanması ve Öresund Köprüsü ile Kopenhag’a (Danimarka) bağlanması bu sürece büyük katkı koymuş. Açıklığın sembolü olarak şehir siluetindeki yerini alan “Turning Torso” ile Malmö, çeşitliliği ve sürdürülebilirliği temel özellikleri haline getiren öncü bir kent konumunda.

2022 yılında ICLEI (Yerel Yönetimler için Sürdürülebilirlik) Dünya Kongresi Malmö’de gerçekleşti. Bu buluşmada kentte yürütülen çalışmalar dünyanın dört bir yanından gelen belediyeler ile paylaşıldı. Toplu ulaşım araçlarının yüzde 75'i biyogaz, elektrik veya hidrojenle çalışıyor. Şehirdeki yeni binalar A enerji sınıfında inşa ediliyor. Dikkat çekici bir diğer çalışma ise iklim geçiş planları için gerekli olan finansman kaynağını yaratmak amacıyla yeşil tahvil ihraç edilmesi. Karbon nötr hedefi sona yaklaştıkça ağırlaşan bir hedef ancak Malmö kararlılıkla ilerliyor. Tüm bu çalışmalar çok değerli olsa da iklim değişikliği ile mücadele için olmazsa olmaz enerjinin fosilsiz kaynaklardan elde edilmesidir.

İsveç’te üretilen elektriğin yaklaşık yüzde 98'i hidroelektrik santralleri, nükleer santraller ve rüzgar enerjisi santrallerinde üretiliyor.

NEDEN TERMİK SANTRAL?

Ülkemizde onlarca belediye samimiyetle iklim değişikliği ile mücadele için bu süreçlere katkı koymaya çalışırken Akbelen’de yaşadıklarımız adeta bir akıl tutulması. Sorunun kaynağına inmemiz gerekiyor. Neden hâlâ termik santral işletiyoruz? Hem de Anadolu’nun en batısında, “Güneş’in Ülkesinde.”

Ülkemizin coğrafyası, güneş ve rüzgâr başta olmak üzere yenilenebilir enerji için müthiş bir potansiyele sahip. Bu kaynaklardan faydalanarak, yatırımcıları değil doğayı ve toplumu önceleyen bir enerji politikası geliştirmek çok daha kolay ve rasyonel.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Berk Hızlıateş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler