Yerel yönetimler ve sürdürülebilir kalkınma

Berk Hızlıateş'in 10 Ekim 2023 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

31 Mart 2024’te gerçekleşecek olan yerel seçimden sonra ‘Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşmamız için sadece altı yılımız kalmış olacak. Bir diğer ifade ile görevi devralacak yeni yerel yönetimlerin amaçlara ulaşmada artık öteleyemeyecekleri sorumlulukları var. Neydi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA)? Yoksulluğun sona erdirilmesi, doğanın korunması, iklim krizine karşı önlem alınması, refahın adil paylaşımı ve barış. On yedi SKA, 169 alt hedeften oluşuyor ve bunların en azından 86’sı için yerel yönetimlerle işbirliği kaçınılmaz.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi

Sürdürülebilir kalkınma için yerel yönetimlerin bu kadar önemli bir rolü varken 16 Nisan 2017'de gerçekleşen halk oylaması ile gelen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, onaltıncı sürdürülebilir kalkınma amacının aksine yetkileri daha da merkezde toplayan bir anlayış ortaya koydu. Oysa yönelim kapsayıcı, katılımcı ve temsile açık karar verme mekanizmalarının oluşturulması olmalıydı. Hem bu sebeple hem de kentlerin tarihsel, kültürel birikimleri ve coğrafi konumlarından ötürü farklılıklar göstermeleri sebebiyle küresel belgelerde ortaya konan hedeflere ulaşabilmek için yerel yönetim düzeylerinde alınan kararlara ve uygulanan etkin politikalara daha fazla ihtiyaç var.

Stratejik Plan

Belediyelerin ilke, politika, gerçekleştirecekleri faaliyetler ve ilişkili hedefleri, hedeflere ulaşmak için izleyecekleri yöntemler ve kullanılacak olan kaynakların dağılımı Belediye Stratejik Planı içerisinde yer almaktadır. Belediye başkanları, seçilmelerini takip eden altı ay içerisinde Belediye Stratejik Planının hazırlanarak belediye meclisinin onayına sunulmasından sorumludur. Yazımın başında belirttiğim zorunluluk sebebi ile tüm performans göstergelerinin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile ilişkilendirilmesi 2024-2029 dönemi için olmazsa olmazdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İzenerji’nin yürüttüğü “İzmir ve İlçeleri Ölçeğinde Bütünleşik SECAP Projesi” bu süreçte hiç kuşkusuz kolaylaştırıcı bir destek olacaktır. Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP), tüm bu çalışmalar içerisinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Böylesi ortak bir çalışma hem bilgi ve deneyim paylaşımını hem de toplam kapasiteyi artıracaktır.

Temel Hizmet Düzeyini Aşan Belediyecilik

Birleşmiş Milletler tarafından küresel olarak hazırlanan planların etkin bir şekilde hayata geçmesi için en önemli görev yerel yönetimlere düşmektedir. Yerel yönetimlerin, hedeflerin yerelleştirilmesi ve yaygınlaştırılması için öncelikle kendi çalışanlarını, sonrasında da tüm paydaşlarını ikna ve sürece dâhil etmeleri gerekmektedir. Belediyeler çalışmalarında başarılı sonuçları daha hızlı alabilmek için işbirliğine gitmenin öneminin farkına varmalıdırlar. Uluslararası ve ulusal paydaşlar ile birlikte oldukça yakın çalışmalıdırlar. 2024-2029 döneminde temel hizmet düzeyini aşmış bir belediyecilik anlayışı sergileyip sürdürülebilir kalkınma yolunda somut adımlar atan yerel yönetimler, dünya kentler hiyerarşisinde yönettikleri kenti daha yukarı sıralara taşıyarak kalıcı bir hizmet sunmuş olacaklardır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Berk Hızlıateş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler