100. Yıl kutlu olsun Yaşasın Cumhuriyet

Ekim 2023… Bir soluk alın, düşünün. Tarihi bir gün. Yineliyorum 29 Ekim 2023... Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıldönümüne uyanacağız… Cumhuriyetin ikinci yüzyılına adım atıyoruz … 7’den 70’e, kadın-erkek, çoluk- çocuk, genç-yaşlı, işçi-işsiz, ev sahibi-kiracı, iyimser-kötümser, gülen-gülünecek neden bulamayan… Saymakla bitmez…

HEPİMİZE ARMAĞAN GÜNDÜR

Haaa şaşırdınız da bir yandan… Yer yerinden oynamalı, coşku daha da sel olmalıydı değil mi? Boşverin ve unutmayalım, canla , kanla kurulan cumhuriyet hepimizin… Tek tek de olsa, kutlarız, anarız, övünürüz… Ve devam edelim… Ne olursak olalım, hepimiz çok şanslıyız… Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına tanık oluyoruz. Büyük Atatürk ve arkadaşlarının bağımsızlık, egemenlik ve demokrasiyi ana ilke edinen cumhuriyet yönetimini bizlere armağan ettikleri günü yaşıyoruz...

BÜYÜK ATA’NIN ÖZLÜ SÖZLERİ

Ve her zaman yinelediğim, Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyetle ilgili bazı sözleri:

* Cumhuriyet, fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz.

* Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister.

* Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır.

* Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmaya hazırız.

*Türkiye Cumhuriyeti anlamınca kadın, bütün Türk tarihinde olduğu gibi bugün de en muhterem mevkide, her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir mevcudiyettir. Memleket dayanışma isteyen bir birliğe muhtaçtır.

* Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

*Cumhuriyet düşüncede, bilgide, sağlıkta güçlü ve yüksek karakterli koruyucular ister.

EN UYGUN OLAN YÖNETİM

* Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir.

*Bütün dünya bilsin ki, benim için bir yandaşlık vardır: Cumhuriyet yandaşlığı, düşünsel ve toplumsal devrim yandaşlığı. Bu noktada yeni Türkiye topluluğunda, bir bireyi bunun dışında düşünmek istemiyorum.

*Milletimizin bugünkü yönetimi gerçek özelliği ile bir halk yönetimidir.

*Cumhuriyet, yeni ve sağlam esaslarıyla, Türk milletini emin ve sağlam bir istikbal yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur.

*Artık hükûmet ile millet arasında mazideki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millettir ve millet hükûmettir.

* Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir.

*Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır. Ve Türk milleti emniyet ve saadetinin kefili olan prensiplerle medeniyet yolunda, tereddütsüz yürümeğe devam edecektir.”

BÜYÜK COŞKUYU YAŞAMA GÜNÜ

Cumhuriyet, bağımsızlık, barış, kardeşlik gibi ilkeleri yaşatmamız, sonraki kuşaklara iletmemiz gerektiğine inanıyorum. Atatürk’ün, “Kendi değersiz vücudunun bir gün toprak olacağı, ancak cumhuriyetin sonsuza değin yaşayacağı” sözü ışık olsun. Bugünlere gelmemizi, özgürlükler sağlayarak dünyaya örnek olan Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimiz, gazilerimizi saygıyla analım öncelikle…Unutmayalım, unutturmayalım… 100 YILINI GERİDE BIRAKIP, İKİNCİ 100 YILA ADIM ATTIĞIMIZ 29 EKİM, EN BÜYÜK BAYRAM KUTLU OLSUN! YAŞASIN CUMHURİYET!

BİR HÜZÜNLÜ ANMA

Böyle acılar yaşamayalım yaşananı da unutmayalım

30 Ekim 2020’de, Cumhuriyet Bayramı’nın ertesi günü saat 14.51’de İzmir depremini yaşadık… 117 can yitirmiştik.. Can verenleri saygı ve rahmetle anarken, yakınlarını, evlerini yitirenlere, yaralananlara yeniden, “Başınız sağ olsun, sizler çok yaşayın, geçmiş olsun” diyorum. Umarım yaralar biraz olsun sarılmıştır… Bir daha bu tür acıların yaşanmamasını diliyorum. HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nedim Bubik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket AK Parti'nin Kütahya Belediye Başkan Adayı Kim Olmalı?
Tüm anketler