Cumhuriyet’in İlk Sabahı - Psikodiyet

Merhaba sevgili kitap dostları,

Cumhuriyetimizin 100. yılını coşkuyla kutlamaya hazır mısınız? Cumhuriyetimizin 100. ve daha nice yıllarını büyük bir sevinç ile kutlamaya hazır olsak da bize bu yüce mirası bırakan Mustafa Kemal Atatürk ve önderliğindeki nice şehit ve gazimizi anmadan edemeyiz. İşte bu sebeple bu hafta sizler için, yediden yetmişe herkesin ilgisini çekecek, Şermin Yaşar tarafından yazılmış, İlber Ortaylı’nın dipnotları ile derinleşmiş, Gökçe Akgül’ün çizimleri ile zenginleşmiş, “ Cumhuriyet’in İlk Sabahı” eserini değerlendirmek istiyorum.

Sizler için seçtiğim ikinci eser yiyeceklere verdiğimiz anlamları tekrar gözden geçirmemize yardımcı olacak, fazla kilolarımızdan kurtulurken, iletişim problemlerimizi çözecek her derde deva, Senem Eke Yıldız tarafından yazılmış, “Psikodiyet” eseri.

Hazırsanız yorumlarda buluşalım.

CUMHURİYET’İN İLK SABAHI-ŞERMİN YAŞAR&İLBER ORTAYLI

Cumhuriyetin 100. yılındayız.

Vatan topraklarının işgali, yoksullukla boğuşan ve umutları tükenen bir halkın hayatta kalma mücadelesi, kan ve dua ile kazanılmış bir savaş ve Cumhuriyet ile taçlandırılmış yepyeni bir devlet…

Bugün gurur ve birlik ile kutladığımız Cumhuriyet hepimiz için bin bir güçlük ile kazanılmış çok büyük bir mükafat. İşte bu mükafat anne babalar kadar bu ülkenin geleceği olan çocuklarımız için de çok önemli. Bu hafta sizlere tavsiye edeceğim eser büyük küçük herkese Atatürk’ün izinde yavaş yavaş yeşeren ümide, toplumdaki değişime, yoklukla geçen günlere ve kazanılan zafere tanıklık etmemizi sağlayacak, Şermin Yaşar tarafından yazılmış, İlber Ortaylı’nın dipnotları ile derinleşmiş, Gökçe Akgül’ün çizimleri ile zenginleşmiş, “Cumhuriyet’in İlk Sabahı” eseri.

Savaşın en çetin zamanında dünyaya gelen, babasının savaştan dönme ümidini bir an olsun yitirmeyen, geçim derdine bebeklik yaşta düşmüş şerbetçi bir çocuk savaşın tüm zorluğuna, dönemin tüm güçlüklerine tanıklık eder. Böylesine zor bir dönemde şerbetçi çocuğun ve tüm halkın ayakta kalmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk ve Atatürk’ün yeşerttiği ümit tohumudur. Bu tohuma sıkı sıkıya bağlanan büyük küçük, genç yaşlı, erkek, kadın, çocuk kısaca yediden yetmişe herkes verdiği emekler ile bu tohumun kök bir çınar olmasına vesile olur.

Kitabın son döneminde merakına yenik düşerek Mustafa Kemal Atatürk’e babasının cepheden dönüp dönmeyeceğini soran şerbetçi çocuk Atatürk’ün öğüdü ile babasını Cumhuriyet kabul eder.

Kitapta da vurgulandığı gibi atamız, babamız olan Cumhuriyet; insan unsuruna ve hürriyetine en çok değer veren yönetim sistemidir. Binlerce şehit ve gazinin mirası olarak bizlere aktarılmış bu hediye, gelecek nesiller tarafından her yönü ile geliştirilmeli, uğrayabileceği zararlara karşı tümüyle korunmalıdır. Kendilerine düşen koruma ve geliştirme görevini kabul etmiş Cumhuriyet kuşaklarının bu görev bilinci ile Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatacağından kuşkumuz yoktur. Bugün 100. yaşını kutladığımız Cumhuriyetin bu görev ve birlik inancı ile nice nice yıllarını kutlamak dileğiyle…

PSİKODİYET-SENEM EKE YILDIZ

Sevindiğinizde, üzüldüğünüzde, kızdığınızda ya da herhangi bir duygu durumunuzu yönetemediğinizde yiyeceklere sığındığınız olur mu? Açlık hissi hissetmediğiniz halde içinizden gelen yeme isteğini bastıramayan herkes için Uzman Psikolog Senem Eke Yıldız tarafından yazılmış, “Psikodiyet” kitabı, “Ruhunuz neden aç?” sorusunun cevabını arıyor.

Uzman Psikolog Senem Eke Yıldız önderliğinde sosyal medya duyurusuna dönenler arasından mülakatlar ile belirlenmiş, yeme bozukluğuna sahip, daha önce hiç tanışmamış 8 kişi, 10 hafta sürecek psikodrama grup terapisine alınır. Kısaca bahsetmek gerekirse, psikodrama yöntemi gruplarda da rahatça kullanılabilen etkili bir psikoterapi yöntemidir. Bu yöntemde gerçek dramatize edilerek anlam aranır, bu yöntemde kelimelerin değeri yoktur, kelimeler yerine rol önemlidir ve sorununuzu mutlaka deneyimlemeniz gerekir. Sıradan grup terapilerinden farklı olarak katılımcıların baş rolde olduğu bu uygulamada, yaşanan ya da yaşanacak olaylar için önyargısız olmak, eleştirmemek, saygı duymak ve birbirini sınırsız kabul etmek gibi temel kurallar mevcuttur.

Psikodrama grup terapisinden önce beslenme eğitimi alan katılımcılar, 10 hafta sürecek programa başlarlar. Programın uygulanması ile birlikte yiyecekler ile kurdukları sağlıksız ilişkilerin kaynağını keşfeden katılımcılar aynı zamanda birbirlerine ayna olurlar. Yeme bozukluğunun özünde iletişim problemlerinin yattığını fark eden katılımcılar, sağlıklı ilişkiler kurabilmek adına kendi ezberlerini bozmaya karar verirler.

Farklı meslek grupları, farklı sosyal ve ekonomik düzeyden gelmiş, birbirinden tamamen bağımsız bu kişilerde kendi hayatınızdan kesitler bulacağınız bu eser, hayatınıza bir kitaptan öte kılavuz olacak. Yiyeceklere yüklediğimiz anlamları değiştirmek, iletişim problemlerimizi gidererek sağlıklı ilişkiler kurmak herkes için Uzman Psikolog Senem Eke Yıldız tarafından yazılmış, “Psikodiyet” kitabı kitapseverlere tavsiyemdir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gözde Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.