Yeni yol kâbus oldu

İzmir-Karaburun kara yolu biliyorsunuz hedefine ulaşamadı. Mordoğan’da son buldu.

İzmir, Çeşme eski kara yolundan, Karaburun yol ayrımına girdiğiniz kavşakta Yüksek Teknoloji Üniversitesi (YTÜ) var. İşte yeni karayoluna bu noktadan giriliyor ve Mordoğan’dan çıkılıyor.

Yeni karayolunun açılması bazı aksaklıklar nedeniyle epey uzadı ancak bu yaz hizmete girdi. Mini dağların ve tepelerin arasından açılan yeni karayolu sayesinde vatandaşlar eski karayolunun virajlarından ve boşuna kaybedilen zamandan kurtulmuş oldular.

Ancak yarım ada denen bu bölgede, yeni karayolunun açılmasıyla birlikte çok önemli bir sorun ortaya çıktı. Yani, bu değişiklik yaklaşık bin kişi için yaşamı kâbusa dönüştürdü.

Detaylara girmeden önce konuyu birkaç yıl öncesinden ele almakta yarar var. Biliyorsunuz geçen dönem Büyük Şehir Belediyeleri pergel yasasını uygulamışlardı. Bu yasa çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi yarım adada Balıklıova’ya ulaşım hizmeti de veriyordu. Üçkuyular-Balıklıova arası belediye otobüsü bu bölgeler için can simidi gibiydi. Ayrıca, (Üçkuyular-Balıklıova belediye otobüsü hattına ilaveten Balıklıova’nın kendine özel aynı hatta çalışan minibüsleri de var.)

Balıklıova’dan, Mordoğan’a kadarki güzergâhta yer alan belde ve ilçeler ise Karaburun-Üçkuyular minibüslerine mecbur kalmışlardı. Çünkü Balıklıova’dan Karaburun’a kadar belediye otobüsü hizmeti yoktu. Vatandaşlar şikâyet etseler de kanunlar karşısında yapacak bir şey yoktu. Yıllardır bu koşullarda yürüyen sistem, yeni yolun devreye girmesiyle bazı bölgelerde yaşayanlar için kâbus oldu.

Şimdi esas konuya gelelim.

Eski yol üzerinde yer alan Balıklıova ile Mordoğan arasındaki bölgede (10 km) yaklaşık 3 büyük site (200-250 ev) ve müstakil evler (50 adet) var. Bu evlerde yaşayanları en azından üçle çarptığınızda yaklaşık bin kişi eder.

Bu 1000 kişinin yaşamı yeni yolun açılması ile nasıl kâbusa dönüştü?

İşte bu sorunun cevabı;

Yukarıda da belirttim, 10 km’lik bu bölümde belediye otobüsü veya özel minibüs çalışmıyor. Yaklaşık bu 1000 kişi, Pergel Yasası süresince sadece, Karaburun-Üçkuyular arasında sefer yapan minibüsleri kullanabildiler.

Ve birkaç ay öncesi yeni yol açıldı.

Yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı 10 kilometrelik bölgede, şimdi yine belediye otobüsü yok. Ancak kâbus şu ki; artık Karaburun-Üçkuyular hatlı minibüsler de eski yolu terk ettiler ve yeni yolu kullanmaya başladılar.

Bunun anlamı şu; Karaburun’dan kalkan minibüs Mordoğan’a kadar mecburen eski yoldan geliyor. Mordoğan’da yolcu alışverişini yaptıktan sonra İzmir’e doğru hareket ettiğinde yeni yolu tercih ederek (YTÜ) varıyor oradan da Üçkuyular’a.

Şimdi bir de tersten anlatalım;

Üçkuyular’dan kalkan Karaburun minibüsü, (YTÜ)’nin önünden yeni yola giriyor doğru Mordoğan’a gidiyor oradan da Karaburun’a.

SORUN ŞU;

(YTÜ) ile Mordoğan arasındaki eski yol üzerindeki tüm yerleşim birimlerinden Balıklıova’ya hizmet veren belediye otobüsü ile Balıklıova’nın özel minibüsleri karşılıklı olarak çalışmaya devam ediyor.

Ancak, Balıklıova-Mordoğan arasındaki 10 kilometrelik (yukarıda anlattığım) bölümde yani yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı alanda yeni yol nedeniyle hiçbir ulaşım hizmeti artık yok. Burada yaşayan, özel aracı olmayan insanlar, Mordoğan ile İzmir hattını hiçbir şekilde kullanamıyorlar. Eski yoldan geçecek özel araçlara ya oto-stop yapıyorlar ya da aynı sitede yaşayan arkadaşlarına ‘Beni de götürür müsün’ diye minnet ediyorlar.

Dağ başında yolcu indiriyorlar

Karaburun-Üçkuyular hatlı minibüsler bu durum karşısında oldukça duyarsız. Çünkü, dikkat çektiğim 10 km’lik bölgede yaşayanlar, başka çareleri olmadığı için binmek zorunda oldukları ve yeni yoldan giden bu minibüsler tarafından, oturdukları evlerine en yakın yerde (dağ başında) indiriliyorlar. İndirilme noktaları ile sitelerin veya evlerin arası yaklaşık 1-2 km mesafede ve dimdik yokuş aşağı. Doğru dürüst yol yok, merdiven yok. Ve ortalık köpek dolu. Bunun gündüzü de var akşam karanlığı da. Kadın, çocuk, ihtiyar, hasta veya engelli vatandaşlar da olabilir. Biraz hayal gücünüzü kullanın. Gözünüzün önüne getirin.

ÇÖZÜM: Artık Pergel Yasası yok. Belediye otobüsü şimdi sadece Balıklıova’ya kadar değil Mordoğan’a veya Karaburan’a kadar acilen hizmet vermeli. Bu gerçekleşinceye kadar da Karaburun-Üçkuyular minibüsleri en azından Balıklıova-Mordoğan arasında eski yoldan çalışmalı. Belediye yetkililerinin ve Minibüsçüler Dernek Başkanı’nın dikkatine.          

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Paker - Mesaj Gönder

# İzmir

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.