ALMA Adayı EÇEV ve ÇOGED

Gün olur kimi tarihlere akıl erdiremem. Sonradan, yıllar sonra düşününce böyle bir “uzaklık” gelir işgal eder beni. Ne olmuştur da yıllardan bir yıl, aylardan bir ay… ışık olup ağmıştır dünyama… Aldırmam sonra o uzaklığa, söyler geçerim.

2007 öyle bir dönüm noktası işte benim için. Ayrıntısı yok bugün aklımda, gerekçesi, beni öylesine koşturan dürtü de… Öyle çok buluşmayı yaşadığımı biliyorum ki o yıl: Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığıyla, TÜRGÖK’le kesişti yollarımız. Ve EÇEV-Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’yla… Sonra sevgili dost Yolcu Bilginç’in yönetiminde neredeyse altmış konseri bulan İzmir Büyükşehir Belediyesi THM Korosunun sunuculuğu ve sahne amirliği…

Ne güzel ki bu üç koşu bugün de sürüyor… hem de yoğunlaşarak, çoğalarak…

Hep söylerim; demokratik kitle örgütleriyle (Şu “sivil toplum örgütü” ya da “STK” lafına bir türlü içim ısınmadı!) hele ki “gönüllü” konumunda çalışmanın, hiç tanımadığınız, belki de ömrünüz boyunca hiç görmeyeceğiniz insanların hayatına küçücük bir fısıltı, ufacık bir renk, bir kaşık ağız tadı katmanın hazzı başka hiçbir yerde yok diyeceğim, abartı saymazsanız.

***

Evet, on yedi yıldır ve dostlarla el ele süren bu çabalarımız arasından bugün EÇEV’den söz etmek istiyorum.

EÇEV’de, anısı güzel Nermin Ertekin’in bir projesinde yer almıştım ilkin. Yılların yazın emekçisi Hidayet Karakuş’un önerisi, çağrısıyla… Ardından Şahizer Senem Telli’nin açtığı “Edebiyatla Eğitim” şemsiyesinin altında buldum kendimi…

Çocuğum Büyürken” (2011), üç dilde yayımlanan “Büyüme Öyküleri” (2012) ve “Kardeş Kardeş” (2014)… Hepsine ortaklaşa el verdiğimiz yazar dostlar: Hacer Kılcıoğlu, Hidayet Karakuş, Hüseyin Yurttaş, Mehmet Atilla, Nursel Çetin, Savaş Ünlü… sonra Ahmet Günbaş, Aytül Akal, Birsen Ferahlı, Eşref Karadağ, Habib Bektaş, Mavisel Yener, Melek Özlem Sezer, Muzaffer İzgü, Zeynep Uzunbay… Elbette karikatür sanatçısı, illüstratör Murteza Albayrak

***

ALMA Adayı EÇEV ve ÇOGED

Projeler günleri, haftalar ayları kovalarken güzel dayanışma/ büyük itiraz Gezi de insan ve hayat tarihimizde yerini aldı. Çok sürmedi, vardık utanç yılına, 2015’e. Ne ki biz EÇEV’de 2015’i bambaşka bir heyecanın tarihi yapmayı başardık, belki de bu denli uzun ömürlü, etkili olabileceğini düşünmeden… Evet, hep olduğu gibi; gün günden büyüyen, çoğalan bir çabanın düşünü kurmuştuk ama öylesine bir dayanışma çıktı ki ortaya, kısaca ÇOGED diye adlandırdığımız İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günlerimiz bugün İzmir’imizin çocuk edebiyatı alanında saygın bir etkinliği olarak her yerden görünür, duyulur, bilinir oldu.

Hadi, sonda söylesem dediğimi şimdi fısıldayayım şuracıkta:

Doksanlı yıllardan bu yana etkin çalışmalarını aralıksız sürdüren Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği-ÇGYD, İzmir’imizin yüz akı bu çabasını ve elbette bu çabayı büyük bir sevgiyle sürdüren EÇEV’i; çocuk edebiyatının “Nobel”i kabul edilen ALMA Ödülü’ne 2024 adayı olarak bildirdi.

***

2015’te, bir günlük buluşma olarak başlayan ÇOGED, kısa sürede iki günlük düğüne dönüştü. Başlangıçtan beri ve bugün de yer alan söyleşi, gösteri ve seslenişlere kısa sürede birbirinden başarılı sanat emekçilerinin yön verdiği işlik (atölye) çalışmaları eklendi. Öğretmen dostlarımızın eğitim süreçlerini edebiyatla varsıl kılma temel izleğini hiç unutmadan çoğalan ve yurtdışından da konuklar (B. Labbé, Å. Lind, J. Boyne, L. Ballerini…) ağırlamaya başlayan ÇOGED kapsamında “çocuklar ve gençler için şiir ve öykü yazma yarışmaları” yer buldu kendilerine… 2019’daysa “Muzaffer İzgü Çocuk ve Gençlik Edebiyatına Emek Verenler Ödülü”nü sunmaya başladık aynı kapsamda. İlk ödülümüzü Ayla Çınaroğlu’nun olurken sonraki yıllarda Mustafa Delioğlu, Yalvaç Ural, Aytül Akal’ı Muzaffer İzgü’nün büyük emeğiyle buluşturmanın kıvancını yaşadık. Alanın ilgililerinden oluşan kırk kişilik kurulun değerlendirmesiyle bu yılın ödülünü Adnan Binyazar ve Gülten Dayıoğlu alacaklar.

ALMA Adayı EÇEV ve ÇOGED

Gülten Dayıoğlu

ALMA Adayı EÇEV ve ÇOGED

Adnan Binyazar

***

Yarın ve 3 Aralık Pazar günü, yine Özel SEV İlkokulunun ev sahipliğinde ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, Veysi Döner, Rijit Mühendislik, EN Otel, Park Inn by Radisson ve Sadık Uygun Yayınlarının katkılarıyla hazırladığımız “Cesaret” temalı etkinliğin içeriğine ilişkin de kimi notları paylaşalım:

Yönderliğini üstlendiğim, “Edebiyat Yoldan Çıkarır mı?” konulu oturumda Hatice Demir, Mehmet Erkurt, Neslihan Kansu Yetkiner, Yıldıray Karakiya; “edebiyat ve okullarda edebiyat okumaları” üzerine cümleler kuracaklar. Söz ve çizgi ustası Behiç Ak’ın söyleşi konusu: “Yol Seçiminde Ödünsüz Tavır”. “Okuma Kulübü” buluşmasında Mehmet Erkurt, Türkçe yayımlanışının 50. yılında “Şeker Portakalı”ndan açacak sözü. Melek Özlem Sezer’in “Büyüklerle Dalga Geçme Dersleri” seslenişini Behiç Ak’ın “Gençlerle Söyleşi”si izleyecek.

9. buluşmanın işlik çalışmalarındaysa Aslı Fitoloğlu, Gülayşe Koçak, Melek Özlem Sezer, Mine Hoşcan Bilge, Nazmi Ağıl, Nurşah Yılmaz-Yılmaz Murat Bilican, Sevgi Arıoğlu, Uğur Altun katılımcı dostlarımızı; çocuk edebiyatı, düşünme, yazma ve yaratma, çözümleme süreçlerine kısa yolculuklara çıkarırken Adnan Binyazar ve Gülten Dayıoğlu’nun yazıyla yolculuklarına da yakından bakacaklar.

Bu sevinçli çabanın ekibi mi?

EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı B. Yıldız Ünsal, Genel Müdür Şule Bilir Keskiner, EÇEV emekçileri Ersin Yüce, Ceren Demirci, Hazal Gülen ve aralarında yer almaktan kıvanç duyduğum gönüllü dostlar: Şahizer Senem Telli, Hacer Kılcıoğlu, Reyhan Özmen, Aslı Fitoloğlu, Batıgün Sarıkaya, Dilek Bozan, Hakan Tokdemir, Selcen Kırıtoğlu, Ufuk Âşık, Yusuf Çağlayan… Aslında yönetimi, çalışanları ve gönüllüleriyle bütün EÇEV ailesi. 

Fotoğraflar: Kadir İncesu

 

 

Bizim Güncel Kitaplarımız

Çocuk-Gençlik

1 Köstebeğin Sırrı, Meral Karamuk Uğurşan-Hasan Karaca, roman, Sadık Uygun

2 Mustafa Kemal’le Yolculuk, Mavisel Yener, roman, Doğan Çocuk

3 Beni Seven Arkamdan Gelsin, Nazmi Ağıl, şiir, Sadık Uygun

4 Tohumların Galaksi Yolculuğu, Mavisel Yener, roman, Redhouse Kidz

5 İkinci Şans Kitapçısı, Dicle Keskinoğlu, roman, Can Çocuk

6 Balıkçı Korsanlar, M. Banu Aksoy-Ali Çetinkaya, roman, Can Çocuk

7 Sözel Çocuk, Hidayet Karakuş, öykü, Bilgi

8 Sayısal Çocuk, Hidayet Karakuş-Murat Sayın, roman, Bilgi

9 Dom, Betül Kotan Atak, roman, Yakın Yayınları

Yetişkin

1 Şiire ve Şaire Saklı Notlar, Atalay Saraç, deneme, Şiirden

2 Sin, Türker Ayyıldız, roman, Sel Yayıncılık

3 Şiir İyi ki, Ahmet Günbaş, deneme, Klaros

4 Çocukluğumu Ört Üstüme, Şevket Karakış, şiir, K. Kuledibi

5 İzmir Mekân Hikâyeleri, Talât Ulusoy, Sakin Kitap

6 Aşkın Üç Gecesi, Kemal Gündüzalp, öykü, Alkali Kitap

7 Kondüktör Bayram ile Neslihan, Fehmi Salık, roman, Klaros

8 Hırsız Var!, Hüsnü Arkan, yazılar, Sia Kitap

9 Bir Kıvılcım Bin Şiir, Canan Sanlı, inceleme, Akdoğan

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yunus Bekir Yurdakul - Mesaj Gönder

# İzmir

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler