Sosyal güvenlik ve borçlanma

2023 yılı bitiyor, 2024 yılı geliyor. Aralık'ta 2024 yılında çalışanlara verilecek olan asgari ücretin belirlenmesi için asgari ücret tespit komisyonu toplantı yapacak. 2024 yılında uygulanacak olan asgari ücret Aralık ayı içinde belli olacak. Sosyal güvenlik sistemi içinde borçlanma yapacak olanların borçlanacakları ve emekli olmak için ödeyecekleri tutar da asgari ücretteki artış oranında artacak. Çünkü sosyal güvenlik siteminde borçlanmalar asgari ücrete endekslidir.

Okurlarımızdan Celal bey emekli olmak için askerlik borçlanması yapması gerektiğini ve bu borçlanmayı şimdi mi yılbaşından sonra, yani 2024 yılında mı yapmasının kendisi için daha ekonomik olacağını soruyor.

Bizim düşüncemize göre doğum veya askerlik gibi sosyal güvenlik sisteminde borçlanma yapacak olanların, eğer 2024 yılında emekli olacaklarsa, bu yıl içinde borçlanma için başvurmaları daha ekonomik olacaktır. Emekli olmak için başvurunun ise 2024 yılında yapılması daha ekonomik olacaktır, emekli olan kişi daha çok maaş alacaktır.

Şöyle ki: Sosyal güvenlik sistemimizde borçlanılacak miktarın asgari ücrete endeksli olduğunu daha önce söylemiştik. 1 Temmuz 2023'den sonra bir günlük borçlanma tutarı olarak en az 143 TL ödenmektedir. Bu durumda doğum borçlanması yapacak olan kadın çalışan şu an 103.024,8 TL ödemek zorunda. 1 Ocak’tan itibaren bu rakam asgari ücretteki artış kadar yükselecek. Asgari ücretin yüzde 50 kadar arttığını varsaydığımızda bir günlük borçlanma için ödenecek miktar en az 214.6 TL olacak. Bir doğum borçlanacak kadın sigortalının ödemesi gereken rakam da 154.535 TL’yi bulacak. Yani borçlanarak ödeyeceği miktarda 51.511 TL’lik bir artış söz konusu olacak.

01 Temmuz 2023 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında 18 aylık askerliği borçlanacak bir erkek sigortalı 77.220 TL ödeyerek borçlanabilirken 1 Ocak’tan itibaren bu tutar asgari ücretin yüzde 50 arttığını varsayarsak, 115.901 TL’yi aşacak. Dolayısıyla kadın sigortalılar için doğum, erkek sigortalılar için askerlik borçlanmasında daha yüksek tutarların ödenmesi söz konusu olacak.

Borçlanmada başvuru tarihi baz alınmakta. Sosyal güvenlik kurumuna başvurunca SGK başvuruyu kabul edip, borçlanılacak tutarı hesaplayıp, borçlanan kişiye bildirmektedir. Bildirilen tutar tebliğ edildikten sonra bir ay içinde ödendiğinde aynı tutar ödenecektir. 31 Aralık 2023 tarihinde borçlanma için başvuran kişi asgari ücret üzerinden borçlandığını varsayarsak ödeyeceği tutar 2023 yılı son dönem asgari ücret üzerinden takriben 2024 yılı Şubat ayı içinde ödeme yapacaktır. Asgari ücrette oluşan artıştan etkilenmeden borçlanmasını ödemesi mümkün olacaktır.

Sosyal güvenlik sisteminde emekli olmak isteyenler için ise durum tam tersidir. Emekli aylığı için her yıl büyüme oranı ve enflasyona göre bir hesap yapılarak karar verilmesi gerekiyor. Bu yıl için ocak ayının beklenmesi emekli olacaklar için daha avantajlı olur. Emekli olacak kişi Ocak ayı içinde emekli olmak için başvuru yaparsa daha yüksek emekli aylığı alacaktır. Kıdem tazminatı tavanında da artış olacağı için işçiler için hem aylık hem tazminat açısından yeni yılın beklenmesi faydalı olacaktır.

Bir taraftan da emekli aylığı için talep dilekçesinin verilme zamanı da aylığın miktarını etkilemektedir. Emeklilik dilekçesinin ne zaman verileceğine dair kararın her yıl, o yılın ekonomik göstergelerine bakılarak verilmesi gerekiyor. Bu yıl için yeni yılda dilekçenin verilmesi daha avantajlı gözüküyor. Ancak bu hesaba kıdem tazminatı tavanını da katmak gerekiyor. Ayrıca enflasyon ve son çeyrek büyüme de bu hesabı etkileyebilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Soner Demirel - Mesaj Gönder

# emekli

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket Urla Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler