Bir İzgü Daha İndi Hayat Sahnemizden

Bir İzgü Daha İndi Hayat Sahnemizden

 Akşamüzeriydi. 5 Aralık Salı. İş dönüşü, evdeyim. Telefonum çaldı. Muhterem İzgü arıyor. Cumartesi aramıştım. Sabahın erken bir saati… Ahmet Şahin açmayınca. Muhterem’in telefonunda, “Aradığınız kişiye ulaşılamıyor!” soğuk mesajı… Onun için arıyor olmalıydı sevgili Muhterem. Birkaç gün geç ama demek ki vakti olmadı.

Meğer işin aslı hiç de öyle değilmiş!

“Kötü, çok kötü bir şey oldu… Şahin’i…”

***                            

Bir gün önce, aralık ayının ilk günü aramıştı Ahmet, “Bekir yarın sabah alır mısın beni?” diye. “Arkadaşların aradı, ödül töreni için. SEV okulundaymış etkinlik. Baktım internete, üç ayrı SEV okulu görünüyor. Kafam karıştı. Eğer zor değilse senin için…”

Olur muydu hiç, elbette alırdım.

2 Aralık Cumartesi sabah saatlerinde sevgili Nazmi Ağıl’la vardık Muzaffer İzgü’nün de uzun yıllar oturduğu eve. Gelin görün ki ziller yenilenmiş, eski zilde adı yazardı Muzaffer abinin. Numarayı bilemeyince iyisi telefon. İkinci arayışımda neredeyse çalmadan açıldı. Ve o sımsıcak gülümseme: “Geldim Bekir!” Kapıda da sürdü gülümsemesi… “Böyle sözleşince erkenden kalkar hazır olurum… Bekletmek istemem…”

Nazmi’yle tanıştırdım. Derken ver elini Karataş’a, Asansör’e… Oradan da Mevlüt Kaplan’ı alınca ekip tamam oldu.

Bir İzgü Daha İndi Hayat Sahnemizden

***

Ahmet’le annesi Günseli ablanın rahatsızlığının son yıllarında tanışmıştık. Kendi deyişiyle Anadolu’daki görevini tamamlayıp İzmir’e döndüğü dönemde…

Günseli ablayı görmeye, Muzaffer abinin hatırını sormaya uğradığımız günlerin birinde…

Şahin” demişti Muzaffer abi. “Oğlum. Bu da kızım Muhterem…” Kendi payıma “gelinim” dediğini duymamıştım Muzaffer abinin.

Yıl 2017’ye varınca eşinin kaybından bu yana tadı epeyce kaçık Muzaffer abiye moral olsun hevesiyle kapsamlı bir derleme yapıt için kolları sıvamıştık. O yapıta öğretmeni İzgü’yle anılarını yazan Mehmet Genç, sınıf arkadaşı Bülent Şahin’den de söz açmıştı yazısının birkaç yerinde:

Öğretmenimizin oğlu Bülent Şahin İzgü de bizim sınıftaydı. Zeki, atik bir oğlandı; çok güzel taklit yapardı. Samimi olduğu arkadaşların yanında babasının taklidini bile yaparak bizi güldürürdü. Başarılı bir tiyatrocu olmasını beklediğim Bülent, yıllar sonra Çeşme Öğretmenevinde, müzik öğretmeni olarak çıkıverdi karşıma.1

Ben de hatta adı geçen derlemeyi hazırlamaya soyunduğum dostlar Ahmet Günbaş, Biray Üstüner, Mavisel Yener de Muzaffer İzgü’nün oğlunun adını “Bülent Şahin” olarak güncellemiştik.

***

Aradan epeyce bir zaman geçecekti kardeşim Şahin’in ilk adının Bülent olmadığını öğrenmem için. 11 Eylül 2020’de, tam da salgın belasının ortasında, İz TV’de hazırlayıp sunmaya başladığım “İkinci Kuşak” izlencesinin ikincisinin konuğu Ahmet Şahin İzgü’ydü. Hepimizi, “Muzaffer İzgü’nün Ahmet adında bir oğlu yok!” diyecek denli şaşırtan bu işin aslını o izlence de sormuştum da çocukluğunun “mavi sandık” hikâyesini de anlatmıştı sevgili Ahmet.

Eskiden şöyle bir töre varmış, çok rahatsızlanan çocukların ismini değiştirirseniz yeni yaşama kavuşur diye… (Hasta olmuşum ki) çok bakınca bana doktorumun adını vermişler. Onun da adı Bülent. (…) Okula başladım. Ahmet Şahin diye sesleniyorlar. Kim bu diye bakınıyorum. Nüfusta Bülent yok ki…

Mavi bir sandıkları vardır İzgülerin o yıllarda. Kıymetli ne varsa –nüfus cüzdanları da- oradadır. Hazine bonoları da oradadır. Çocukluk işte o “kıymetli” bonoları uçurtma yapımında kullanınca Ahmet Şahin o sandığa bir daha elleyemeyecektir.

***

Bir İzgü Daha İndi Hayat Sahnemizden

Muzaffer İzgü’nün aramızdan ayrılışının ardından, aralarında Seferihisar Bahçeköy’deki dahil, ondan kalan konutları özellikle çocukların yararlanabilecekleri birer kütüphane ve “anıev”e dönüştürme uğraşı içindeydi sevgili Ahmet.

Bu arada biz de EÇEV çatısı altında 2015’te ilkini düzenlediğimiz İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri kapsamında 2019 yılından başlayarak İzgü’nün adıyla anılacak bir emek ödülü vermeyi tasarlamıştık. Konuyu, iznini almak için kendisine açınca, “Ailesi olarak onur duyarız. Babamızın adını taşıyacak böyle bir ödülü düşündüğünüz için çok teşekkür ederiz… Ayrıca izne ne gerek var! Sen de bir oğlusun…” deyivermişti sevinçle.

***

 2 Aralık Cumartesi 12.00 sularında bu yılın ödüllerini Adnan Binyazar ve Gülten Dayıoğlu’na (Katılamadıkları için Binyazar’ın ödülünü Hidayet Karakuş, Dayıoğlu’nunkini ben almıştım.) EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Yıldız Ünsal, yazar Hacer Kılcıoğlu ve öteki dostlarla birlikte sunmuştu.

Her zaman olduğu gibi, ödül töreninde de kısacık konuşmuş, “Bir düş insanıydı babam, hep düş kurardı. İzgü’nün düşünün en büyük kısmı çocuklar ve gençler. Ve babamın 154 kitabının 95’i çocuk, 17’si gençlik kitabı olduğu için ben de çok mutluyum. İzmir’deki üç milyon okuyucusuna teşekkür ederim. Sizlere teşekkür ederim.” diyerek sahneden alkışlarla inmişti.

Ve 6 Aralık akşamüstü, babasıyla aynı yerde indi sevgili Ahmet Şahin hayat sahnesinden.

 

……………………………..

1 Muzaffer İzgü ile Gülümsemek, Kolektif, derleme, Bilgi Yayınevi, Kasım 2017, Ankara, s.36

 

 

Bizim Güncel Kitaplarımız

Çocuk-Gençlik

1 Köstebeğin Sırrı, Meral Karamuk Uğurşan-Hasan Karaca, roman, Sadık Uygun

2 Beni Seven Arkamdan Gelsin, Nazmi Ağıl, şiir, Sadık Uygun

3 Mustafa Kemal’le Yolculuk, Mavisel Yener, roman, Doğan Çocuk

4 İkinci Şans Kitapçısı, Dicle Keskinoğlu, roman, Can Çocuk

5 Tohumların Galaksi Yolculuğu, Mavisel Yener, roman, Redhouse Kidz

6 Balıkçı Korsanlar, M. Banu Aksoy-Ali Çetinkaya, roman, Can Çocuk

6 Dom, Betül Kotan Atak, roman, Yakın Yayınları

7 Sözel Çocuk, Hidayet Karakuş, öykü, Bilgi

8 Sayısal Çocuk, Hidayet Karakuş-Murat Sayın, roman, Bilgi

Yetişkin

1 Şiire ve Şaire Saklı Notlar, Atalay Saraç, deneme, Şiirden

2 Sin, Türker Ayyıldız, roman, Sel Yayıncılık

3 İzmir Mekân Hikâyeleri, Talât Ulusoy, Sakin Kitap

4 Şiir İyi ki, Ahmet Günbaş, deneme, Klaros

5 Hırsız Var!, Hüsnü Arkan, yazılar, Sia Kitap

6 Çocukluğumu Ört Üstüme, Şevket Karakış, şiir, K. Kuledibi

7 Dönemeçteki Sessizlik, Fahrettin Koyuncu, şiir, Akdoğan Yay.

8 Alkışın Rüzgârı, Selami Şimşek, şiir, Öteki Yayınevi

9 Bir Kıvılcım Bin Şiir, Canan Sanlı, inceleme, Akdoğan

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yunus Bekir Yurdakul - Mesaj Gönder

# İzmir

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket Urla Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler