Sosyal güvenlik ve mazeret izini

İş hayatında her şey önceden belirlenemez. İnsan olarak hepimiz öngöremediğimiz durumlar ile karşılaşabiliriz ve işe gitmemiz mümkün olmaz. Böyle durumlarda izinli oluruz. İşte bu durumlarda işe gitmeme sebebimize göre izinli sayılabiliriz. Çalışan bazen çok özel durumlarda işe gitmediğinde ücretli veya ücretsiz izinli olur.

Çalışanların elde olmayan veya önceden öngörülemeyen sebepleri öngören yasa yapıcı işçilere mazeret izni kullanma hakkı getirmiştir. Yasa ile belirtilen mazeret izinlerinde işverenin onayı dahi gerekli olmayıp, durumu ispata yarayan belgelerin sunulması yeterli olmaktadır. Mazeret oluşturabilecek ve ancak yasada sayılmayan durumlar içinse makul sayılabilecek bir sürede haber vermek yeterli sayılmıştır. İznin kullanılması için işverenin onayı aranmamıştır. Ancak bu durumlar oldukça sınırlı değerlendirildiğinden, durumun mazeret olarak kabul edilmemesi halinde mazeretsiz devamsızlıktan iş sözleşmesi feshedilebileceğinden çalışanın mazeret izni kullanırken çok dikkatli olması gerekir. Bu da işçinin işinden olmasına sebep olabilir.

Mazeret izinleri ücretli olabileceği gibi ücretsiz de olabilmesi mümkün olur. Ücretli mazeret izinlerinde ücret bazı durumlarda işveren tarafından ödenirken bazı durumlarda SGK tarafından ödenmektedir. İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde 3 gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise 5 gün ücretli izin verilir. Bu izinlerin ücreti işveren tarafında işçiye ödenir.

Çalışanın en az yüzde 70 engelli veya süreklilik arz eden hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve anne babadan ikisi de çalışıyorsa çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması şartıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde 10 güne kadar ücretli izin verilir. Kanunda doğrudan mazeret izni başlığı altında sayılmamakla birlikte hamilelikte periyodik kontroller için verilen izinler, doğumdan sonraki 1 yıl içinde günde 1.5 saat verilen süt izni de ücretli mazeret izni niteliğindedir. Bahsedilen bu izinler ücreti işveren tarafından karşılanan mazeret izinleridir.

Ödemesi SGK tarafından yapılan mazeret izinleri ise doktor raporu ile verilen 2 günü aşan hastalık veya dinlenme izinleri, tekil gebelikte 16 haftalık, çoğul gebelikte 18 haftalık doğum izni, doğum izninden sonra kullanılabilen, kaçıncı doğum olduğuna bağlı olarak 60, 120, 180 gün olarak verilen yarım günlük izinler ve evlat edinme halinde verilen 8 haftalık izindir. Bu izinler de mazeret izni başlığı altında sayılmamakla birlikte mazeret izni niteliğindedir. Bu izinlerde çalışan doğrudan ücret almamakta, mazeretine bağlı olarak SGK’dan ödenek almaktadır. SGK tarafından ödenen ücret işçinin aldığı ücrete göre farklılık gösterir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Soner Demirel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket Urla Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler