Akbelen‘de katliam devam ediyor

Limak Holding’in uzun süredir devam eden çevre katliamına karşı Milas İkizköy halkının haklı ve onurlu direnişi devam ediyor. Bu direnişe destek olmak ve dayanışmak için 29 Temmuz‘da Akbelen’deydik. Bildiğiniz üzere kolluk kuvvetlerinin müdahalesi ile karşılaştık. Bu müdahale sonucunda birçok dostumuz gibi ben de darp edildim. Ekim ayında o dönem görevde bulunan ilçe ve il jandarma komutanları ile Muğla Valisi hakkında “işkence, görevi kötüye kullanma, suçu bildirmeme ve görevi yaptırmamak için direnme” iddiasıyla suç duyurusunda bulunduk. Milas Başsavcılığı "... ihbar edene karşı orantılı güç kullanan kolluk kuvvetlerinin, görevinin gereklerine aykırı hareket ettiklerine dair herhangi bir delil bulunmadığı, bu nedenle ihbar edenin ihbarına konu iddiaları yönünden Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma açılmasını gerektirir nitelikte suç ve suç unsuru içerir herhangi bir eylem bulunmadığından soruşturma olanağının olmadığına" karar verdi ve delil yetersizliği gerekçesiyle soruşturmaya yer yok dedi. “... ihbar edenin 29/07/2023 tarihinde gösterilere katıldığı ancak ihbarına dayanak raporun 31/07/2023 tarihli olduğu ...” denilerek olayın yaşandığı 29 Temmuz günü Milas Devlet Hastanesi’nden aldığımız darp raporu ekte olmasına rağmen dikkate alınmamış, 31 Temmuz’da da Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan (TİHV) aldığımız diğer rapor dayanak gösterilmiştir. Ayrıca tanıkları dahi dinlemeyen savcılık makamı olayı açık bir şekilde gözler önüne seren videoları ve fotoğrafları da yok saymıştır.

Bu beton ekonomisine karşı sürekli tarım arazileri, meralar, zeytinlikler, ormanlar, sulak alanlar ve su havzaları ranta peşkeş çekilmeyecek kadar değerlidir diyoruz. Biliyoruz ki söylemler eylem gerektirir. Bu sebeple  9 Aralık‘ta yine Akbelen’deydik. Alanda bir tek ağaç dahi bırakılmadı ama bu kez zeytin ağaçları için devam ediyor mücadele. Çünkü son 20 yılda 9 kere değiştirilmek istenen Zeytin Yasasına rağmen devam ediliyor çalışmalara. Ne diyor kanunda?

“... Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevî atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez... Zeytincilik sahaları daraltılamaz ...”

Durum bu iken, yasalara rağmen, ülkenin dört bir yanında tarım arazilerimiz, meralarımız, ormanlarımız, zeytinliklerimiz, derelerimiz, sulak alanlarımız ve su havzalarımız rant için sermayeye peşkeş çekilirken Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim Yumaklı 5 Aralık Dünya Toprak Günü'nde bir tweet attı.

“Toprak; umudun filizlendiği ve geleceğimizin kök saldığı en değerli hazinemizdir. Alın terine karşılık bereketiyle bizlere kucak açan topraklarımızı koruyarak üretmeye devam edeceğiz. 5 Aralık #DünyaToprakGünü kutlu olsun.”

Bir kaç soru var akıllara gelen. Hemen soralım.

Hangi toprakları, nasıl koruyorsunuz Sayın Bakan?

Deprem bölgesindeki tarım arazilerini mesela, yapılaşmaya açarak mı?

İzmir İnciraltı'nı mesela, ranta kurban ederek mi?

İzmir Çeşme’yi mesela, talan projesini onaylayarak mı?

Aydın ve İzmir Foça başta olmak üzere mesela, tarım arazileri üzerine JES'lere izin vererek mi?

Tarım arazilerini ve meraları mesela, arazi ve mera vasıflarını değiştirip Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri kurarak mı?

Akbelen başta olmak üzere ormanları mesela, madenlere feda ederek mi?

Zeytinlikleri mesela, yasayı sürekli değiştirmeye çalışarak mı?

Söylem ile eylem uyuşmuyor. Üretim ekonomisi yerine beton ekonomisini tercih ederek mi koruyorsunuz toprakları Sayın Bakan?

Tekrar etmekte fayda var dostlar. Akbelen’e sadece 3-5 ağaç olarak bakmak son derece yanlış bir yaklaşım olacaktır. Ormanın yok edilmesi doğal yaşamın yok edilmesi demek. Ormanın yok edilmesi orman tarımının sonlandırılması demek. Ormanın yok edilmesi demek zeytinlik alanının da yok edilmesi demek. Bu anlamda Akbelen direnişi bir yaşam direnişidir. Üyesi olmaktan onur duyduğum bu ülkenin vicdanı olan TMMOB’nin bir yöneticisi, bir gıda mühendisi ve elbette bir yurttaş olarak doğru bildiklerimi her platformda, her daim yüksek sesle ve inatla söylemeye, bilimden, doğadan, insandan, emekten yana tavır sergilemeye ve rantçı, emperyalist, sömürücü şirketlerin ve yandaşlarının karşısında emekçi halkımızın yanında durmaya devam edeceğim. Sadece Akbelen’de değil ülkenin her köşesinde devam eden tüm hukuksuzlukların hesabını birlikte soracağız. Karara itiraz ettik ve süreci takip ediyoruz.

İkizköy halkının sesine kulak verin dostlar. Akbelen için adalet istiyoruz. Her yer Akbelen her yer direniş diyorlar. Kömür karası değil zeytin karası diyorlar. Geleceğimize dinamit koymayın diyorlar. Ölüm çukuru değil yaşam alanı istiyorlar. Yetti gari havama, suyuma, toprağıma dokunma diyorlar. Zeytinlikleri, doğal yaşam alanlarını koru diyorlar. Akbelen Yaşamak İstiyor. Bu haklı ve onurlu mücadelelerinde sesleri olalım, tüm yurtta yankılanan. Akbelen biziz çünkü. Akbelen bizim çünkü. Akbelen’den İkizköylüler vazgeçmiyor. Biz vazgeçmiyoruz. Siz de vazgeçmeyin.

Korku imparatorluğunu yıkmak için, umudu örgütlemeye, dayanışmayı büyütmeye, mücadeleyi yükseltmeye devam.

Sözlerimi Ahmed Arif'in dizeleriyle tamamlayayım.

“.... Son sözümü de söylemiş değilim, değiliz.

Zaten yaptığımız ne ki?

Kimsenin karnında açlığı,

ayağında yalınlığı

ve sırtında çıplaklığı kalmasın diye

ömrümüzden bir parça vermek.

Hepsi bu ...”

 

Dostlukla & Dayanışmayla

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İ. Uğur Toprak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml