İnsan hakları ve sorumluluklarıyla insandır

Üç gün önce “İnsan Hakları Günü’ydü, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin kabul edilişinin 75. yılıydı.

İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, 10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca kabul edildi. Oylamaya katılan BM üyesi 48 devletin temsilcileri “olumlu” oy kullandı, Türkiye de, “olumlu” oy verenler arasındaydı. Bildiriye “karşı oy” veren çıkmamış fakat 8 üye devlet, çekinser oy kullandı, bunlar Sovyetler Birliği, Beyaz Rusya, Ukrayna, Polonya, Çekoslovakya, Yugoslavya, Güney Afrika Birliği ve Suudi Arabistan.

Çekinser kalan ülkelerin ilginç gerekçeleri var; Sovyetler Birliği, Beyaz Rusya, Ukrayna, Polonya, Çekoslovakya ve Yugoslavya; “soyut” birtakım özgürlüklere yer vermesi ve kişinin devlet karşısındaki ödevlerini yeterince belirtmemesi bakımından, Bildiri’yi “gerçekçi” bulmadıklarını, Güney Afrika Birliği, sosyal ve ekonomik hakların bu metinde yer almaması gerektiği görüşünde olduklarını, Suudi Arabistan ise Bildiri’de benimsenen bazı ilkelerle, İslam ve Şeriat kuralları arasında bağdaşmazlık olduğunu açıklamışlar.

Bildirinin Başlangıç bölümünde “…İnsanlık ailesinin bütün üyelerinde bulunan onurun ve onların eşit ve vazgeçilmez haklarının tanınmasının dünyada özgürlük, adalet ve barışın temeli olmasına, İnsan haklarının tanınmaması ve hor görülmesinin insanlık vicdanını isyana yönelten barbarca eylemlere yol açmış olmasına, korkudan ve yoksulluktan kurtulmuş insanların söz ve inanç özgürlüklerine sahip olacakları bir dünyanın kurulmasının insanoğlunun en yüksek amacı olarak ilan edilmiş bulunmasına, İnsanın zulüm ve baskıya karşı son çare olarak ayaklanmak zorunda kalmaması için insan haklarının hukuk düzeni ile korunmasının temel bir gereklilik olmasına …göre” yazılı.

İnsan hak ve özgürlüklerinin içeriğini belirlemek için hazırlanan 30 maddelik metin, insanlık tarihinin önemli bir belgesidir. Bildirge; insan hak ve özgürlüklerinin, toplumsal ve ekonomik haklarla birlikte gerçekleşebileceği düşüncesine dayanmaktadır. Bu nedenle; bireysel özgürlük ve haklarla, toplumsal ve ekonomik hakları birbirinden ayırmadan, bütünsel olarak ele almıştır. Hukuksal bağlayıcılığı yönünden zayıf olmasına karşın tüm dünya devletlerinin insan haklarına ve özgürlüklerine duyduğu saygı ve inancı dile getirmesi bakımından insanlık tarihinin en önemli ortak ürünüdür. Bu ortak ürün, diğer tüm insan hakları belgelerinin de temelini oluşturmuştur.

Bildirge’nin yaşam hakkını düzenleyen 3. maddesine göre; “herkesin yaşama ve kişi özgürlüğü ve güvenliğine hakkı vardır” .

75 yıl önce insanlık alemi bu değeri kabul etmiş olmasına karşın, bugün dünyada başta yaşama hakkı olmak üzere, bildirgeyle güvence altına alınmış pek çok hak ağır şekilde ihlal edilmektedir. Başta Gazze’de işlenen insanlık suçları, insan hakları gününde dile getirilen sözleri önemsiz hale getirmektedir. İsrail’in kadın, çocuk, hastane, sivil yerleşim yeri demeden vahşeti sürdürebiliyor olması, insanlık aleminin büyük bir ayıbıdır.

Bilinmelidir ki; insan, haklarıyla insandır, bu haklar ırk, cinsiyet, düşünce, inanç, renk ve diğer farklıkları ile insan olmaktan kaynaklanır, doğuştan var olan insanlık onurunun gerektirdiği değerlerdir.

İnsan doğada var olan türlerden sadece bir tanesidir, doğanın sahibi ya da hakimi değil, parçasıdır. Bu nedenle, aynı zamanda diğer canlıların ve insanla birlikte diğer canlıların gelecek kuşaklarının haklarını koruma sorumluluğu vardır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av. Arif Ali Cangı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml