Ticaret unvanlarının oluşum şartları ve korunması

 Ticaret unvanlarının oluşum şartları ve korunması

Ticaret Unvanı Kullanma Zorunluluğu

Bilindiği üzere ticaretle uğraşan kimseye tacir, tüccar denmektedir. Medeni hayatta kişileri birbirinden ayırmaya yarayan ad ve soyadın ticaret hayatındaki yansıması ticaret unvanıdır. Bu anlamda ticaret unvanı, ticaret hayatında kullanılan bir ayırt edici unsurdur. (1) Burada Türk Ticaret Kanunu’nun 39. Maddesi’nde de hüküm altına alındığı üzere en önemli husus; her tacirin, ticari işletmesine ilişkin işlemleri, ticaret unvanıyla yapmak ve işletmesiyle ilgili senetlerle diğer belgeleri bu unvan altında imzalamak zorunda olmasıdır. Bu demek ki; her tacirin ticaret unvanı kullanma zorunluluğu bulunmaktadır ve tescil edilen ticaret unvanının da ticari işletmenin görülebilecek bir yerine okunaklı bir şekilde yazılması gerekiyor olmasıdır.

Ticari İşletme Tescil Zorunluluğu

Her tacir, ticari işletmenin açıldığı günden itibaren on beş gün içinde, ticari işletmesini ve seçtiği ticaret unvanını, işletme merkezinin bulunduğu yer ticaret siciline tescil ve ilan ettirmek zorundadır. (T.T.K. m. 40) Tescil ettirilen ticaret unvanının, ticari işletmenin görülebilecek bir yerine okunaklı şekilde yazılması gerekir (T.T.K. m 39) Eğer ki bahse konu tescil yapılmazsa idari para cezası şeklinde bir yaptırımın gündeme geleceğini söylememiz yerinde olacaktır.

Ticaret Unvanının Şekli Nasıldır?

Gerçek Kişiler ve Ticaret Unvanlarının Oluşum Şartları

Gerçek kişi tacirler için temel norm; ticaret unvanının, ad ve soyadından oluşmasıdır. Gerçek kişi tacirler, ticaret unvanlarına eğer ki isterler ise Ticaret Kanunumuzun 46. maddesine uygun olacak şekilde ek koyabileceklerdir. Bahse konu kanun normuna göre de tacirin kimliği, işletmesinin genişliği, önemi ve finansal durumu hakkında, üçüncü kişilerde yanlış bir görüşün oluşmasına sebep olacak nitelikte bulunmamak, gerçeğe ve kamu düzenine aykırı olmamak şartıyla; her ticaret unvanına, işletmenin özelliklerini belirten veya unvanda yer alan kişilerin kimliklerini gösteren ya da hayali adlardan ibaret olan ekler yapılabilir. Demem o ki; gerçek kişi tacirin adı, soyadı ve ticaret unvanı aynıdır. Fakat tacirin adı ve soyadı aynı zamanda ticaret unvanı ise farklı statülere bağlıdır.

 Ticaret unvanlarının oluşum şartları ve korunması

Tüzel Kişiler ve Ticaret Unvanlarının Oluşum Şartları

Kollektif ve Komandit Şirketlerin Ticaret Unvanları

Türk Ticaret Kanunumuz ışığında kollektif şirketin ticaret unvanı, bütün ortakların veya ortaklardan en az birinin adı ve soyadıyla şirketi ve türünü gösterecek bir ibareyi içermelidir. Bu kanun normundan, ortak olmayan bir kişinin adı veya soyadıyla bir ticaret unvanı belirlenmeyecek olması şeklinde çıkarım yapmamız yanlış olmayacaktır. Ancak; eğer ki ticari işletme sahibinin veya bir ortağın ticaret unvanında yer alan adı kanunen değişir veya yetkili makamlar tarafından değiştirilirse; yeni ortaklar girerse; şirketlerden birinin ticaret unvanına adı dahil olan bir ortağın ölümü üzerine mirasçıları onun yerine geçerek şirketin devamını kabul eder veya şirkete girmemekle beraber bu hususta izinlerini yazılı şekilde bildirirlerse ve son olarak şirketten ayrılan ortağın adı da yazılı izni alınmak şartıyla unvan olduğu gibi kalabilmektedir.

Adi veya sermayesi paylara bolunmuş̧ komandit şirketlerin ticaret unvanı; komandite ortaklardan en az birinin adı ve soyadıyla şirketi ve türünü̈ gösterecek bir ibareyi içerir. Bu şirketlerin ticaret unvanlarında komanditer ortakların adları ve soyadları veya ticaret unvanları bulunamaz. Ayrıca eklemek gerekir ki; Ticaret Sicil Yönetmeliği’ne de bakacak olursak bu şirketlerin ticaret unvanı, komandite ortaklardan en az birinin adı ve soyadıyla adi komandit şirket veya sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket ibaresini içermelidir.

Anonim, Limited ve Kooperatif Şirketlerin Ticaret Unvanları

Bu üçü açısından ticaret unvanını seçme serbestisi söz konusu olup TTK m. 46 ve işletme konusunun ticaret unvanında gösterilmesi halleri saklı tutulmuştur.

Ticaret unvanlarında şirket türüne göre “anonim şirket”, “limited şirket” veya “kooperatif şirket” ibarelerinin bulunması şarttır. Bu şirketlerin ticaret unvanında, gerçek bir kişinin adı veya soyadının yer alması halinde, şirket türünü̈ gösteren ibareler kısaltılamaz (TTK m. 43/2). Burada kanunun mefhum-u muhalifinden şu anlaşılmaktadır: Eğer anonim, limited veya kooperatif şirketlerden birinin ticaret unvanında gerçek bir kişinin adı veya soyadı yer almıyorsa şirket türünü̈ gösteren ibareler kısaltılabilecektir. Ayrıca anılan şirketlerden birinin ticaret unvanında adı geçen gerçek kişinin şirketle alakalı olması da gerekmez. (2)

Tacir Sayılan Diğer Tüzel Kişiler ve Donatma İştiraki Ticaret Unvanları

Ticari işletmeye sahip olan dernek, vakıf ve diğer tüzel kişilerin ticaret unvanları, adlarıdır. Donatma iştiraki ise; birden fazla kişinin müşterek mülkiyet şeklinde malik oldukları bir gemiyi aralarında yapmış oldukları sözleşme uyarınca tümünün adına ve hesabına deniz ticaretinde kullanmaları durumunda söz konusu olan, deniz ticaretine özgü bir şirket tipidir diyebiliriz. Bu iştirakin ticaret unvanı ise, ortak donatanlardan en az birinin adı ve soyadını veya deniz ticaretinde kullanılan geminin adını içerir. Soyadları ve gemi adı kısaltılamayacağı gibi ticaret unvanında ayrıca donatma iştirakini gösterecek bir ibare de bulunur.

 

KAYNAKÇA

(1)  ÇOBAN Özlem Sibel, Türk Hukukunda Marka ve Ticaret Unvanı Arasındaki
İlişki Dolayısıyla Ortaya Çıkan Sorunlar ve Çözüm Önerileri, Türk Patent Enstitüsü Markalar Daire Başkanlığı Uzmanlık Tezi, Mart 2014, s. 27

(2) DİLŞAT KUĞUOĞLU, Galatasaray Üni. Sosyal Bilimler Ens. Özel Hukuk Anabilim Dalı, Ticaret Unvanı ve Korunması, Kasım 2017, sf.11

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av. Senem Karakuzu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml