Değişimi birlikte yaratacağız...

Yılın son günlerini yaşıyoruz. Her yılı yeni bir umut ve heyecanla karşıladık. Her yıl yaşadığımız acıları, sorunların, yoklukların, yoksullukların bitmesini diledik. Bu köşeden sizlerle buluştuğumuz her hafta kente, yaşama, sorunlardan çözüme giden yolda düşüncelerimizi paylaştık. 2022 yılının son yazısında; “Çevre, yaşam, ekonomi gündemi bu yıl da bir önceki yıldan daha yıkıcı, daha acı, daha çok kayıpla geçti. Ekonomik karar ve tercihler; ekolojik yıkımlara, yaşam sorunlarına yol açtı, açmaya devam ediyor. Yoksulluk, açlık, şiddet, adaletsizlik, eşitsizlik yaşamımızın her gününde, yaşamda ve doğada ağırlaşarak devam etti.” demiştim. Kente ve ülkeye dair değerlendirmelerimi paylaşmıştım.

Bu kadar sorun içerisinde yaşanan iyi uygulamalar, sektörlerde çevresel iyileştirme çalışmaları, yeşil uygulamalar, döngüsel ekonomi çalışmaları, sürdürülebilirlik, kentlerin iklim değişikliği, afetlere karşı dirençlilik, sağlıklı, sürdürülebilir bir yaşama dair planları ve uygulamalar birer damla olarak kaldı.

Tüm olumsuzluklara, yasal düzenlemelere, müdahalelere rağmen ülkenin her tarafında yürütülen mücadeleler ise bizlere yaşamı, toplumsal savunmanın, mücadelenin gerekliliğini; çevre mücadelesinin ekoloji, yaşam ve emek mücadelesi de olduğunu, önemini, umudunu göstermeye devam etti.

Geçen yılı; yaşama dair kaybettiklerimiz, kazandıklarımız ile heybemize koyarken yeni yılda yeni başlangıçlarla, yeniden ayağa kalkmak, kayıplarımızı telafi etmek için her canlının eşitlik, adalet, sağlıklı bir çevrede yaşam, beslenme, barınma hakkına, emeğine, geleceğe sahip çıkmak, inancımızı büyütmek zorundayız demiştim.

https://www.gazeteyenigun.com.tr/makale/17182265/e-helil-inay-kinay/yil-biterken-mucadele-devam-ediyor 

Yılın son yazısında değerlendirmeyi yaparken; soruların da sorunların da, sebeplerin de değişmediğini, büyüyerek devam ettiğini, aynı yazıyı bir yıl sonra aynı cümlelerle tekrar yazabilirim. Ülke ve kente dair konuştuğumuz her sorun devam ediyor, isimler değişiyor. Sorunlar isim değiştirerek devam ediyor ama 2023 yılı çok daha büyük bedel ve acılarla yaşamımızı değiştirdi. 2023 yılını yaşam ve çevre sorunlarını, planlamadan, ekonomiye, tarımdan, sanayiye, kentlerimize, eğitime, kadınlara, çocuklarımıza uzanan politikalarla yaşadıklarımız, kayıplarımız ile çok daha büyük acı ve bedellerle geçirdik.   

Bugün yılın son haftasında da bu acılar devam ediyor. Gençlerimiz, çocuklarımız yaşamlarını, geleceklerini, umutlarını kaybediyor. Şehit haberleri ile kaybettiğimiz askerlerimiz, gençlerimizin acısını paylaşırken, o haberleri alan yoksul evlere asılan bayraklarımız ile yaşamımızdaki acıların büyüklüğünü, sebeplerini, bu acılardan beslenenleri, acıları büyütenlerin de değişmediğini bir kez daha görüyoruz.

Ülkemizin yaşadığı en büyük acı olan depremin üzerinden geçen 10 ayda yapılmayanlar, yıkılanlar, depremin yarasının sarılamadığı, depremin ekonomisinin yine halka değil ranta döndüğü, yaşanan acıların unutulduğu, hesap verilmediği, yeni acılara yol açacak yanlışların tekrarlandığı uygulamaları bir kez daha görüyoruz.

Kentsel dönüşümün rantsal dönüşüm olarak uygulandığı düzenin içerisinde; deprem bahanesi ile “rezerv alan” adı altında tapularına el konulan, evlerinin, dükkanlarının ellerinden alındığını bir SMS mesajı ile öğrenen vatandaşlarımız; depremin acılarını sarmaya çalışırken, diğer taraftan ellerinde kalan, onların olanı, haklarını korumanın mücadelesini yürütüyor. Depremin ekonomisinin de halka değil ranta döndüğünü, yapılan usulsüzlükleri, hırsızlıkları bu yıl çok büyük ve daha acı yaşadık.

Kentlerimizde, köylerimizde ülkemizin her noktasında; barınmadan, sağlığa, eğitimden, adalete temel haklarımıza ulaşamadığımız, yoksulluk sınırının altında açlık sınırında yaşamaya mahkum edildiğimiz bir yılı geride bırakıyoruz.

Kentleri savunanların, kent hakkını yaşamı savunanların, milletin seçilmiş vekilinin Meclis'te olması gerekirken; usulsüz mahkeme kararı ile cezaevinde tutulduğu, Anayasa Mahkemesi kararının, anayasanın uygulanmadığı “hukuk”suzluk ile mücadele ettiğimiz bir yılı 612 gündür vazgeçmediğimiz Adalet Nöbeti ile geride bırakıyoruz.

Ülkemizin geleceği, çağdaş, aydınlık, herkes için eşik, adil bir ülke için mücadele ettiğimiz “hak, hukuk, adalet” dediğimiz bir genel seçim sürecinde mücadele ettik. İktidar ve ülkeyi yönetenlerin seçimden bugüne geçen günlerde ülkeyi nasıl bir karanlığa götürdüğünü yaşadığımız, bedellerini ödediğimiz bir yılı geride bırakıyoruz.

Yaşamda, hukukta, ekonomide, sağlıkta, eğitimde, her sektörde, kentlerimizde hukuksuzluk, adaletsizlik, şiddet hepimizin canını yakıyor. Hepimizin umudunu, bugünümüzü, geleceğimizi elimizden alıyor.

Yaşadığımız tüm olumsuzluklara, baskılara, elimizden alınanlara rağmen bu yıl dayanışmayı, birlikteliğimizi, birbirimizi daha iyi anlamak, acılarımızı paylaşmak için sözümüzü, iyi niyetimizi, inancımızı, umudumuzu azaltmadık, kaybetmedik.

Cumhuriyetin kurucu ilkeleri ile, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ve mücadele arkadaşlarının hasta, yoksul, yokluk içinde yarattığı bir ülkenin, çağdaş, aydınlık, eşit özgür bir ülkenin inancı ile yolumuza devam ediyoruz.

Geçen yılı; yaşama dair kaybettiklerimiz, kazandıklarımız ile heybemize koyarken yeni yılda yeni başlangıçlarla, yeniden ayağa kalkmak, kayıplarımızı telafi etmek için her canlının eşitlik, adalet, sağlıklı bir çevrede yaşam, beslenme, barınma hakkına, emeğine, geleceğe sahip çıkmak, inancımızı büyütmek zorundayız.

Bu inanç içerisinde yerelden başlayarak, kentlerimizden başlayarak, bulunduğumuz her alanda bilimi, uzmanlığı, hukuğu, adaleti, eşitliği, halktan, kamudan, yaşamdan yana yönetimleri, yöneticileri, sözlerimizi, işlerimizi büyütmek zorundayız.

Daha adil kentlerde, daha adil, daha iyi yaşamı herkes için yaratmak, yereldeki doğruları dayanışma ile büyüterek ülkenin geneline yaymak, mücadeleyi büyütmek zorundayız. Bu mücadele ile kentlerimizden başlayarak ülkemize dair değişiminin parçası olmak, vazgeçmeden sözümüzü, emeğimizi, birikimimizi, niyetimizi birleştirmek zorundayız.

Doğrunun, iyinin, halktan ve yaşamdan yana olanların yan yana olduğu, eşit, adil, özgür, aydınlık bir yaşam mücadelesini, umudunu omuz omuza büyütmek dileği ile…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar E. Helil İnay Kınay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler