Yerel yönetimlerde gençlik politikaları

Avrupa’da olduğu gibi ülkemizin nüfusu da yaşlanmaya başladı. Sosyopolitik avantajlarımızdan olan " genç nüfus" kozunu yitirmeye başladık. Ancak hâlâ Avrupa’dan çok daha yüksek oranda genç nüfusa sahibiz. Türkiye’de nüfusun yaklaşık 13 milyonu yani yüzde 15’i 15-24 yaş aralığında gençlerden oluşuyor.

Cemaat ve Vakıf Baskısı

Bu zenginliğimizi bir üstünlüğe dönüştürmek istiyorsak, siyasi amaçlardan arındırılmış, toplumsal fayda odaklı bir gençlik politikası oluşturmamız gerekiyor. Eğitim, gençlik ve spor politikalarını cemaat ve vakıf baskısından arındırmalı ve bilimin ışığı ile aydınlatmalıyız. Türkiye’nin genç insan kaynağından etkili biçimde faydalanabilmek istiyorsak gençlerin siyasi, ekonomik ve sosyal çalışmalara aktif katılımlarının da sağlanması gerekmektedir.

Türkiye’de gençliğin sorunları her gün daha da ağırlaşan siyasal ve ekonomik şartlar sebebiyle artış gösteriyor. Eğitimde fırsat eşitsizliği, diplomalı işsizlik, barınma sorunu ve siyasette temsil başlıca sorunlar…

Gençlerin Yerel ve Bölgesel Yaşama Katılımına İlişkin Avrupa Şartı

Yerel yönetimler, gençlerle ilgili politika ve uygulamaların en önde gelen paydaşı durumundadır. Özellikle iki kutuplu siyaset ikliminde sosyal demokrat belediyelerin bu alanda öncü olması, genelde iktidarın önkoşulu durumundadır. Belediyelerin gençlere yönelik çalışmaları stratejik planlarında mutlaka yer almalıdır. Eğitim desteği, spor olanaklarını geliştirme, gönüllü katılımı artırma ve gençlere duyarlı bütçeleme politika geliştirdikleri başlıca konular olmalıdır. Hatta 2003 yılında düzenlenen “Gençlerin Yerel ve Bölgesel Yaşama Katılımına İlişkin Avrupa Şartı” belgesinde, yerel ve bölgesel politikaların tüm alanlarının gençlikle ilgili bir boyutun olması şartı getirilmiştir.

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 14. maddesi gençlikle ilgili yerel hizmetlerin yapılması konusunda belediyelere açık bir görev vermektedir. Kanunda, gençlerle ilgili hangi hizmetlerin yapılacağının ayrıntılı olarak anlatılması belediyelere bu konuda bir esneklik sağlamaktadır. Belediyeler, merkezi yönetime ait olmaması şartıyla gençlerle ilgili oldukça geniş bir hizmet alanına sahiptir.

Sosyal Demokrat Belediyecilik

Sosyal Demokrat belediyeler, gençleri çok yönlü olarak desteklemeli ve gelişimlerini şekillendirmelidir. Bu amaçla gençlerle ilgili araştırmalar yapılmalı, gençlikle ilgili politika ve stratejiler oluşturulmalı, gençlerin siyasete katılımı özendirilmeli, eğitim ve kültürel alanlarında destekler verilmeli ve spor olanakları geliştirilmelidir.

Ülkemiz açısından kalkınmanın ve sosyal demokrasi için iktidar yolunun paralel bir şekilde genç nüfus yönelik olarak üretilen doğru sosyal politikalardan geçtiğini düşünüyorum. Son günlerde yaşadığımız bazı siyasi gelişmeler gösteriyor ki ülke olarak bir kırılma noktasına doğru ilerliyoruz. 2024-2029 yerel yönetim dönemi “Laik, Demokratik ve Sosyal Hukuk Devletimiz” için hayati bir öneme sahip.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Berk Hızlıateş - Mesaj Gönder

# Genç

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler