İyi yönetici ve 'spor yöneticileri'

İyi bir yönetici nasıl olmalıdır? İyi bir yönetici, sorun değil çözüm odaklı olabilmeli, ekip arkadaşlarına yetki ve sorumluluk verebilmelidir. İyi bir yönetici, hizmet alanında duygusal değil, çözüm üreten bir zekaya sahip olmalıdır. Duygularını engelleyebilmeli yönetebilmelidir.

İlgi alanındaki diğer yetkilileri dinlemeli, empati yapabilmelidir. İyi bir yönetici, vizyon sahibi olmalı ve değişimlere ayak uydurabilmeli, duruma göre davranabilmelidir. Görevi ile ilgili olabilecek her türlü tedbirleri alan, alabilendir. Özellikle günümüzde gelişen teknoloji sayesinde her türlü imkanlara sahip üst düzey yöneticiler, karar aşamasında ortak fikirlere önem vermeli, dikkate almalıdırlar. İyi bir yöneticinin sahip olması gereken özellikler, hizmet ettiği, sorumlu olduğu alanın geleceği için çok önemlidir. O nedenle bazen ideal, yönetici olmak zor olabilir. Bunun içindir ki; iyi bir yöneticinin özellikleri nelerdir sorusunun cevabını bilmek ve bunu uygulamak gerekir. İyi özelliklere sahip yöneticiler hem arkadaş hem dost hem de otoriter olmalıdırlar. Ayrıca güçlü yönetici özellikleri içinde birlikte çalıştığı mesai arkadaşlarını da güçlendiren olumlu etkileşim ile ortak yönetme başarısını göstermelidir.

Başarılı bir yöneticide olması gereken özellikler nedir diye baktığımızda; her başarılı yöneticide; Şeffaflık, mükemmel iletişim, dinleme becerileri, takım çalışmasını takdir ve teşvik etmek, tutarlı olmak, güvenilir olmak, hedef belirleme hareketine sahip olmak, karar vermek ve sorumluluk almak, kabul etmek, empati ve duyarlı olmak, çalışanları ödüllendirmek ve tanımak, değişme isteği, çatışma çözümü, ekibini güçlendirmek ve motive etmek, ileriye bakmak, ileriyi görebilmek. Bu özelliklere sahip yöneticiler başarılı yöneticilerdir. Çünkü yöneticiler, bir topluluğu idare eden, yöneten, sorunları çözebilen, hedefleri, planları, doğru takım arkadaşları kuran, stratejileri olan ve geleceği öngörebilen kişilerdir. Bu anlayışla yöneticilerin çalışanları ile iletişimlerinin iyi olması ve çalışanlarının fikirlerini her zaman ciddiye almaları gerekir. Çalışmalar “Ben” değil “Biz” olarak yapılmalıdır.

İyi yönetici, başarı için yönetim kurulu üyeleriyle iletişim kurmanın en iyi yolunu bilmelidir.  Hangi yönetim kurulu veya idari ekip üyeleri ile ne şekilde iletişim, kurulacağını bilendir. İyi bir yönetici, zaman konusunda doğru bir strateji izlemeyi bilen kişidir. Adil olmak, yönetici adil olduğu sürece, çalışma arkadaşlarının sempatisini ve güvenini kazanır, doğal olarak da çalışanlar daha verimli ve daha başarılı olurlar ki, bu durum takımının başarısına yansır. İyi bir yönetici aynı zamanda iyi bir lider’ dir, iyi bir koordinatördür. Bu vasıflara sahip yönetici birlikte çalıştığı yönetim kurulu arkadaşlarını, takımı, taraftarları, camiayı peşinden sürükleyen liderdir. Liderliğin en önemli özelliği, görevinde tek başına değil insanlarla birlikte başarılı olma işidir. Çalışanların motivasyonunu sağlamak, onları teşvik etmek ve ilham kaynağı olmak, liderliğin temel görevlerindendir. Çünkü iyi motive olmuş çalışanlar, beklenilenin çok daha üstünde performans sergiler. Ancak iyi bir lider, yönetici, açık sözlü ve dürüst olmalıdır. Kadrosunu sorumlu oldukları görevlerinde alın teri dökmüş, tecrübe sahibi kişilerden olmasına özellikle dikkat etmelidir.

Anlaşılacağı üzere yöneticilik hem kolay hem de çok zordur. Sporu, spor kuruluşlarını, kulüpleri yönetenlerin de bu özelliklere sahip olmaları çok önemlidir. Ancak ne yazık ki, özellikle son günlerde sadece futbolda yaşanan yönetici hataları, yanlışları tüm spor camiamızı, sporseverleri ve vatandaşlarımızı üzdü. 11 Aralık 2023 tarihinde Trendyol Süper Lig'de Ankara’da oynanan Ankaragücü Çaykur Rizespor futbol karşılaşmasının bitiş düdüğünün çalması ile MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, sahaya girerek karşılaşmanın FIFA kokartlı hakemi Halil Umut Meler'e yumruk attı. Daha sonra yine Trendyol Süper Lig'in 17. haftasında İstanbulspor - Trabzonspor maçının ikinci devresinde İstanbulspor Kulübü Başkanı Ecmel Faik Sarıalioğlu, hakem kararlarına tepki olarak "Bedeli her ne olursa olsun" anlayışı ile takımını sahadan çekti. Bu yanlışları yapan Kulüp Başkanlarının bilmeleri gereken en önemli ve anlamlı davranış, karşılaşmanın hakemlerinde art niyetin olup olmadığıdır. Eski bir futbol hakemi olarak hakemlik eğitimlerimizde en son anlatılan bir olaydan bahsetmek istiyorum. Hakemlik eğitimlerimizde, çalışmalarımızda, hatta imtihanlarımızda hocalarımızın söyledikleri son sözleri çok anlamlı ve önemlidir. Bizlere; arkadaşlar “unutulmamalıdır ki,  dünyada en ideal, en iyi, en hatasız hakem yoktur. En ideal, en iyi ve en başarılı hakem en az hata yapan hakemdir” diyorlardı. Bu hususu bütün kulüp başkanlarının, yöneticilerinin, futbolcuların, teknik heyetlerin ve sporseverlerin bilmeleri gerekiyor. Hakemlerin sahada saniyeler içinde karar verdikleri unutulmamalıdır. Son yıllarda hataların önlenmesi adına futbol hayatımıza “VAR” girdi. Ancak ne yazık istenilen başarı elde edilemedi, tartışmalı davranışlar önlenemedi. Devamında 29 Aralık 2023 tarihinde Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da oynanması kararlaştırılan Fenerbahçe - Galatasaray Süper Kupa futbol karşılaşmasının başlamasına az bir zaman kala iptal edilmesi yönetim hatalarının en belirgin örneği oldu. Alınan yanlış kararlar, sadece kişileri değil bütün camiayı etkiler. Bu nedenle üst düzey spor yöneticilerinin de üstlendikleri görevlerini en iyi şekilde yönetmeleri çok önemlidir. Zira yanlış kararların sonuçları bazen yaşanan istenmeyen üzücü olaylara sebep olmaktadır. Bunun örneğini de Suudi Arabistan’da oynanmayan Süper Kupa karşılaşmasında gördük ve yaşadık.

Bilindiği üzere Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) önceleri diğer federasyonlar gibi özerk değildi. Federasyon Başkanları Spor Bakanı tarafından atanıyordu. Daha sonra 1988 yılında çıkarılan 3461 sayılı kanun, T.F.F.'yi "özel hukuk hükümlerine tabi ve tüzelkişiliğe sahip" bir kuruluş olarak nitelendirirken, 1992 yılında 3813 sayılı yasa ile yapılan değişiklikle "özerk" olması kabul edildi. Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'da yer alan düzenlemeye göre; “Federasyonun başta milli ve milletlerarası müsabakalar olmak üzere bütün faaliyet ve işlemleri, spordan sorumlu Devlet Bakanlığı'nın gözetim ve denetimine tabidir. Türkiye Futbol Federasyonu'nun iki temel görevi bulunmaktadır; birincisi üyesi olduğu uluslararası federasyonun koyduğu teknik kuralların ülkesinde uygulanmasını sağlamak, ikincisi de kendi ulusal üst kuruluşuna bağlı ve sorumlu olarak ülke çapında kendi sporunu örgütleyip yaymaktır.

Bu anlayışla ulusal ve uluslararası futbol faaliyetlerini yürüten Türkiye Futbol Federasyonu ilgililerinin, bazı aksaklıkları nedeniyle, 29 Aralık 2023 tarihinde Riyad’da oynanması gereken Süper Kupa oynanmadı ve ileri bir tarihe ertelendi. Süper Kupa karşılaşması öncesi yaşanan bu aksaklıklar maalesef hepimizi derinden üzdü. Bu aksaklıklara sebep Türkiye Futbol Federasyonu'nun idari kadrosunda profesyonel görev yapan kişilerin konuya vakıf olmamalarıdır. Zira incelendiğinde bu kadrolarda görev alan kişilerin spor, futbol tecrübelerinin olmadığı görülecektir. Bu tür önemli makamlarda görev alanların mutlaka spor yöneticiliği tecrübeleri olmalıdır. Bu önemli ve anlamlı müsabaka sıradan bir müsabaka değildi. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamalarına yakışır bir şekilde oynanmasının gerektiğini idari kadrodakilerin bilmesi gerekiyordu. 100. yıl ayrıcalığı her şeyin üstündedir. Bu nedenle bu önemli müsabaka vatanımızda oynanmalıydı, oynanmalıdır. Her şey para değildir. Manevi değerlerimiz para ile ölçülemez, değerlendirilemez. Bana göre Süper Kupa müsabakası için öncelikle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı'nın fiili başlangıcı olarak kabul edilen 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkışı veya Cumhuriyetimizin ilan edildiği Ankara düşünülmeliydi. Müsabakanın iptalinden hemen sonra Beşiktaş ve birçok kulübümüz Türkiye Futbol Federasyonu'na ve Fenerbahçe ile Galatasaray kulüplerimize çağrıda bulunarak, müsabakanın kendi stadyumlarında oynanmasını önerdiler ve resmi olarak teklif ettiler. TFF yönetimi ve yetkililerinin bunu değerlendirmeleri gerekmektedir. Eğer yine de maddi durum  düşünülüyorsa ülkemizdeki iki büyük stadyumdan birinde, Atatürk Olimpiyat Stadyumu ( İstanbul) - 74 bin 753 veya İzmir Atatürk Stadyumu (İzmir) - 51 bin 337 seyirci kapasiteli stadyumdan birinde oynanabilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bahri Vreskala - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?
Tüm anketler