Türk Ceza Kanunu kapsamında yağma suçu

Türk Ceza Kanunu kapsamında yağma suçu

Yağma ile ilgili hükümler 5237 sayılı Türk Ceza Kanunumuzda “malvarlığına karşı suçlar” başlığı altında, 148. madde ile 150. madde arasında düzenlenmiştir. Buna göre; bir başkasını, kendisinin veya yakınının hayatına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldırı gerçekleştireceğinden ya da malvarlığı itibarıyla büyük bir zarara uğratacağından bahisle tehdit ederek veya cebir kullanarak, bir malı teslime veya malın alınmasına karşı koymamaya mecbur kılan kişi, yağma suçunu işlemiş sayılır ve hapis cezası ile cezandırılır. (TCK m.148)

Burada yağma suçu; hırsızlık ve cebir kullanma suçlarının bir araya gelmesinden oluşur diyebiliriz. Bu anlamda da yağma suçu, bileşik suçtur. Bileşik suçun tanımı yine Türk Ceza Kanunumuzda yapılmıştır. TCK madde 42’ye göre ‘Biri diğerinin unsurunu veya ağırlaştırıcı nedenini oluşturması dolayısıyla tek fiil sayılan suça bileşik suç̧ denir.’

Türk Ceza Kanunumuzun 148. Maddesine göre cebir veya tehdit kullanılarak mağdurun, kendisini veya başkasını borç̧ altına sokabilecek bir senedi veya var olan bir senedin hükümsüz kaldığını açıklayan bir vesikayı vermeye, böyle bir senedin alınmasına karşı koymamaya, ilerde böyle bir senet haline getirilebilecek bir kâğıdı imzalamaya veya var olan bir senedi imha etmeye veya imhasına karşı koymamaya mecbur edilmesi halinde de yağma suçu işlenmiş sayılır ve kişi hapis cezası ile cezalandırılır. Eklemek gerekir ki; mağdurun, herhangi bir vasıta ile kendisini bilmeyecek ve savunamayacak hale getirilmesi de, yağma suçunda cebir sayılır.

Yağma Suçunun Unsurları

Fail

Suç̧ özel faillik gerektirmemekle beraber failin kamu görevlisi olması durumuna da dikkat etmek gerekmektedir. TCK m. 250’de düzenlenmiş̧ bulunan icbar suretiyle irtikap suçu içkin aranan diğer şartların da gerçekleşmesi halinde failin, yağma suçundan değil irtikap suçundan sorumluluğu söz konusu olacaktır. (1)

 

Türk Ceza Kanunu kapsamında yağma suçu

 Mağdur

Herkes, bu suçun mağduru olabilmektedir.

Suçun Konusu

 Suçun konusu olarak ilgili normda yalnızca ‘mal ’denilmiş ancak taşınır mı taşınmaz mı olacağı konusunda bir açıklama getirilmemiştir. Zannımca hem taşınır hem taşınmaz mallar, bu suçun konusu olabilmektedir.

 Hareket

Yağma suçu seçimlik hareketli bir suçtur. Kanun bu suçun oluşması için iki hareketten en az birinin yapılmış olmasını öngörmüştür: Bu hareketler cebir veya tehdittir. Bunlara ek olarak failin taşınır bir malı almış olması da gerekir. Fail bu suçu ancak bu iki hareketten birini gerçekleştirerek işleyebilir.

Belirtmek gerekir ki; Yağma suçu ancak kasten işlenebilen bir suçtur, taksirle işlenebilmesi mümkün değildir. Hırsızlık suçunda aranan yarar sağlama amacının burada da bulunması gerekmektedir. (2)

Yağma Suçunun Nitelikli Halleri

Eğer ki yağma suçu;
a) Silahla,
b) Kişinin kendisini tanınmayacak bir hale koyması suretiyle,
c) Birden fazla kişi tarafından birlikte,
d) Yol kesmek suretiyle ya da konutta, işyerinde veya bunların eklentilerinde,
e) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, f) Var olan veya var sayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanılarak, g) Suç örgütüne yarar sağlamak maksadıyla,
h) Gece vaktinde, (TCK m. 149)
İşlenmesi halinde yağma suçunun nitelikli hali gerçekleşmiş sayılır ve CEZA ARTIRILIR.

Daha Az Cezayı Gerektiren Haller Nelerdir?

İlgili kanunumuza göre;

1.Kişinin bir hukuki ilişkiye dayanan alacağını tahsil amacıyla tehdit veya cebir kullanması halinde, ancak tehdit veya kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

2.Yağma suçunun konusunu oluşturan malın değerinin azlığı nedeniyle, verilecek ceza üçte birden yarıya kadar indirilebilir.

Yağma Suçunda Etkin Pişmanlık

Bilinmesi gerekmektedir ki; yağma suçunda etkin pişmanlık hükümleri uygulanabilir. Buna göre fail mağdura uğratmış olduğu zarardan mütevellit pişmanlık duyarak zararı gidermeye yönelik hareket ederse bu durumda etkin pişmanlık hükümleri uygulanabilecektir. Nitekim ilgili durum, Türk Ceza Kanunu’nda da hüküm altına alınmıştır. 

 

KAYNAKÇA

 

1- Müslüm Kuzudişli, Yağma Suçu, Çankaya Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kamu Hukuku Anabilim Dalı, Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi, Eylül 2012, s. 24.

2- Doğan Soyaslan, Ceza Hukuku Özel Hükümler, Ankara 2014, s. 414; Tezcan, Erdem, Önok, a.g.e., s. 667. Aksi yöndeki görüş için bkz. Koca, Üzülmez, a.g.e., s. 601.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av. Senem Karakuzu - Mesaj Gönder

# ceza

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml