Havada Bulut - Dörtlükler/Rubailer

Merhaba sevgili kitap dostları,

Bu hafta sizlere hikaye içinde hikaye olarak kurgulanmış, Sait Faik Abasıyanık tarafından yazılmış, dili sade, anlatımı akıcı bir eser olan, “Havada Bulut” isimli kitabı ve Doğulu bir düşünce ve şiir adamı olmasına rağmen Batı’da gerçek yerini bulmuş olan Ömer Hayyam’ı daha iyi anlamamıza vesile olacak, Sabahattin Eyüboğlu tarafından çevrilmiş, “Dörtlükler-Rubailer” eserini değerlendirmek istiyorum.

Hazırsanız yorumlarda buluşalım.

 

HAVADA BULUT -  SAİT FAİK ABASIYANIK

Havada Bulut - Dörtlükler/Rubailer

Bu hafta sizlere Sait Faik Abasıyanık tarafından 1951 yılında kaleme alınmış, on beş kısa öyküden oluşan, “Havada Bulut” eserini değerlendirmek istiyorum. Sarmal şeklinde birbiri içine geçmiş hikayelerden oluşan bu eserde, her bir hikaye bir önceki hikayenin anahtarı görevini üstlenmiştir. Farklı kurgusu ve akıcı dili ile bir solukta okuyacağınız bu eser, uzun süre hafızanızda yer edecek.

Birbiri ile bağlantılı onbeş kısa öyküden oluşan eserde ilk öykü Havada Bulut isimli hikayedir. Diğer tüm hikayelerin başlangıç noktası sayılacak bu öyküde ana kahraman köpek sahibi, kısa hikayeler yazmaktan hoşlanan bir adamdır. Çok fazla çevresi olmayan, kendi kendine yeten, yalnızlıktan hoşlanan bu adam, köpeğini dostu bilmiştir. Köpeği ile sohbet etmekte, arada da dertleşmektedir. Fakat bu durum kısa sürede mahallede dedikodulara yol açar. Kimi mahalle sakini adamın akıl sağlığından şüphe ederken, kimi mahalle sakini ise adamın kara sevdaya yakalandığını düşünmektedir. Hikaye anlatıcısı ve posta dağıtıcısı çok yakın iki dosttur. Bir gün deli olduğunu düşündükleri köpekli adamın gönderdiği mektubu okumaya karar verirler. Amaçları bu şekilde köpekli adamın sırrını çözmektir. Köpekli adamın gönderdiği mektubu açıp okuduklarında kitap ikinci hikaye olan, “Ay Işığı” hikayesine bağlanır ve birbiri ardına gelen onbeş kısa öyküde hikaye tamamlanır.

Sizlerde hikaye içinde hikaye okumak, bir yapbozu tamamlamak isterseniz, Sait Faik Abasıyanık tarafından yazılmış, dili sade, anlatımı akıcı bu eser. Kitapsever herkese naçizane tavsiyemdir.

  

ÖMER HAYYAM – DÖRTLÜKLER/RUBAİLER

Havada Bulut - Dörtlükler/Rubailer

Bu hafta sizlere kimilerinin ermiş bir din adamı kimilerinin ise sadece bir keyif insanı olarak tanımladığı, düşüncelerini pervasızca söyleyen bir bilgin; hocalara, softalara dilediğince kafa tutmuş bir hiciv ustası; Doğulu bir düşünce ve şiir adamı olmasına rağmen Batı’da gerçek yerini bulmuş olan Ömer Hayyam’ı daha iyi anlamamıza vesile olacak, Sabahattin Eyüboğlu tarafından çevrilmiş, “Dörtlükler-Rubailer” eserini değerlendirmek istiyorum.

Ömer hayam,1048 yılında Nişabur’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğu Nişabur’da geçen Hayyam'ın zekası ve kabiliyetleri küçük yaşlarında keşfedilir. Horasan bölgesinin ünlü hocası İmam Muvaffak Nişaburi’den ders alır. Son derece donanımlı olarak yetişen Hayyam, özellikle matematik, astronomi ve şiir konusunda kendisini geliştirir ve bu konularda buluşlara imza atar. 1121-1122 yıllarında öldüğü bilinen Hayyam’ın kendi eliyle yazılmış hiçbir şiir ve rubaisi bulunmamaktadır. Ölümünden sonra bazı kaynaklarda birer ikişer yer alan dörtlüklerin toplu hale gelmesi ancak onbeşinci yüzyılın ortalarında olur. Bununla birlikte bu rubailerden hangileri Hayyam’ın, hangileri Hayyam üzerinden başkalarınındır, kesin olarak söylemek mümkün değildir. Bu durum Hayyam’ın kendine has tavrı, dehası ve özgüvenin kanıtı olmuştur. Çünkü birçok şair kendilerinin söylemekten çekindiği ya da kendi adları ile inandırıcı olmayacaklarını düşündükleri fikirleri Hayyam gibi kaleme almış, Hayyam’ın ağzı ile kendi içlerini dökmüşlerdir. Bu kadar karmaşa arasında hangi dörtlüklerin Hayyam’a ait olduğunu hangilerininse Hayyam’a ait olmadığını kestirmek zor olsa da Hayyam’ı iyi tanıyan kitapseverlerin, dörtlüklerdeki anlam bütünlüğü, kurgularındaki kıvrak zeka ve tatlı hicivden Hayyam’a ait rubaileri ayırt edebileceklerini düşünüyorum. Sizler için Hayyam’a ait olduğunu düşündüm bir dörtlüğü de paylaşmak isterim.

“Ey kör! Bu yer, bu gök, bu yıldızlar boştur boş.

Bırak onu bunu da gönlünü hoş tut hoş.

Şu durmadan kurulup dağılan evrende

Bir nefestir alacağın, o da boştur boş!”

Sizlerde Hayyam’ın hayata bakışını ve felsefesini daha yakından tanımak isterseniz, Sabahattin Eyüboğlu tarafından çevrilmiş, “Ömer Hayyam – Dörtlükler/Rubailer” eseri kitapsever herkese naçizane tavsiyemdir. Daha fazla kitap yorumu için instagram@benimkitapligim9 sayfasını takipte kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gözde Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir'de Toplu Ulaşımdan Memnun musunuz?

Yenigün Gazetesi - İzmir haberleri https://yenigun.com/google-news.xml https://yenigun.com/sitemap.xml/ https://yenigun.com/sitemap-latest.xml