Çocuktan işçi olmaz…

DİSK/Genel-İş İzmir 8 Nolu Şube Başkanı Deniz Şahin Gümüştekin'in 31 Ocak 2023 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Çocuktan işçi olmaz…

2015-2020 yıllarında çocuk işçiliği ülkemizde azalma eğilimi gösterse de pandemiden sonra ve AKP iktidarının eğitim politikası, işsizlik ve yoksulluk gibi nedenlerden dolayı çocuk işçiliği son yıllarda büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu durumun en temel sebebi çocuk işçiliğinin güvencesiz, esnek çalışma ve ucuz iş gücü olarak görülmesidir.

Ülkemizde çocuk işçi sayısı günden güne artmaktadır. Çocuk işçilerinin yüzde 80'e yakını ise kayıt dışı çalışmaktadır ve Avrupa ülkeleri içerisinde çocuk yoksulluğunun en çok olduğu ülke Türkiye'dir. Ayrıca ülkemizde Suriyeli çocuklarla birlikte çocuk emeği sömürüsü de günden güne derinleşmektedir.

Çocuklar gelişmiş ülkelerde aileye duygusal tatmin sağlayan ve geleceğe hazırlanan, çalışmaktan uzak tutulan bireylerdir. Ancak yoksulluğun çok, sanayileşmenin az olduğu, milli gelirden çalışanların aldığı payın düşük olduğu az gelişmiş ülkelerde ise çocuklar ucuz iş gücü olarak görülür ve iş hayatında yerini alır. Bizim ülkemizde de, nitelikli eğitim, sağlık ve sosyal imkanlardan yeteri kadar yararlanamayan çocukların bir kısmı okulu terk ederek iş hayatına atılmakta, bir kısmı çocuk gelin olmakta, daha vahimi bir kısmı ise şiddete ve istismara maruz kalmaktadır.

4857 sayılı iş kanununun 71. maddesine göre ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) çocuk işgücü ile temel sözleşmelerden biri olan 138 sayılı sözleşmesine göre çalışma yaşı alt sınırı 15'tir. Çalışan çocuklar 3 sınıf değerlendirilir;

- Çocuk işçi,

- Çırak

- Zorunlu olarak sokakta çalışanlar.

Burada önemli olan çocuklar eğitimlerine devam ediyor mu ve kayıtlı olarak mı çalışıyor? Tabii ki bu soruların cevabının olumsuz olduğunu hepimiz biliyoruz ve çocuk çalışma yaşı da günden güne düşmektedir.

Son dönemde gündemde olan MESEM'de (Mesleki Eğitim Merkezi) meydana gelen iş kazasını ve 14 yaşında saç bükme makinesine kafası sıkışarak hayatını kaybeden Arda TONBULU’u hatırlasınız. Arda'nın ölümünde ihmaller bütünü ve çocuk işçiliğindeki kanunsuzluklar bir kez daha iş cinayeti ile gözler önüne serilmiştir. Yani çocuk işçiliği alanı denetimsiz ve tehlike arz etmekte, buna yönelik önlemlerin alınması gerekmektedir ve tehlike arz eden işyerlerinde tecrübe edinmediklerinden dolayı çocuk yaştaki kişilerin çalıştırılmaması ve bu sebeple Arda’da yaşandığı gibi iş cinayetlerin engellenmesi gerekmektedir.

2023 yılında 14 yaş altı 22 çocuk, 15-17 yaş arası 32 çocuk işçi İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi iş cinayetleri raporuna göre hayatlarını kaybetmişlerdir.

Oysaki Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 18. maddesine göre “ Devlet aileyi çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılaması noktasında destekler” demektedir. Ancak bizim ülkemizde yoksullukla birlikte eğitim, sağlık, hatta barınma ihtiyacını karşılamak söz konusu değildir ve çocuklar küçük yaşta çalışma hayatına atılarak aile geçindirmek zorunda bırakılmaktadır.

Türkiye'de çocuk işçiliğinin sona erdirilmesi için çocukların temel ihtiyacı olan, sağlık, eğitim ve barınma ihtiyaçlarının kamusal olarak karşılanması, sosyal politikalar kapsamında gelir dağılımı, istihdam, sosyal güvenlik ve ücretler gibi sosyo-ekonomik alanlarda iyileştirmeler yapılması ve bununla birlikte çocuk yoksulluğuna karşı önlem alınması ve çocukların çalışma hayatından çekilerek hayallerine kavuşturulması gerekmektedir.

Çünkü çocuktan işçi olmaz…

Çocuklar çalışmamalı, hayallerinin peşinden koşmalıdır…

                                                                                  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Emek Köşesi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket Urla Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler