“5. kez Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanlığı”

Bilindiği üzere spor, geçtiğimiz yüz yılda etkileri giderek artan, tüm ülkeleri kapsayan, etkileyen en önemli olgulardan biridir. İlk zamanlarda sadece yerel anlamda ve çok küçük bir azınlık tarafından gerçekleştirilen spor faaliyetleri, önce Olimpiyat oyunlarının ve daha sonra başta futbol olmak üzere diğer branş organizasyonlarının da yapılmasıyla tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Günümüzde tüm dünyada çok yaygın olan spor organizasyonları sayesinde, ülkelerde spor ekonomisi oluşmakta, canlı TV yayınları ile ülkelerin ciddi anlamda tanıtımı yapılmaktadır. Yapılan spor organizasyonları her kesimin, hatta ülkelerin faydalandığı önemli bir araçtır.

Günümüzde ülkeler, tüm dünyada çok yaygın bir şekilde yapılan ve yapılacak olan büyük spor organizasyonlarını, dünya şampiyonluklarını, olimpiyatları ve benzer büyük spor karşılaşmalarının ülkelerinde yapılabilmesi için birbirileri ile yarışmakta ve kulis yapmaktadırlar. Bunu sağlamak için de kurumlar arasında çeşitli iş birliği anlaşmaları yapılmaktadır. Organizasyonların gerçekleşmesinde, sporcuların hazırlanmasında, katılımların sağlanmasında, ülkelerin ilgili federasyonlarına, sorumlu spor yöneticilerine büyük görevler düşmektedir. Bununla birlikte organizasyonların programını yapacak, uygulayacak, yönetecek spor kurullarında görev alan ve alacak kişilerin önemi ve sorumlulukları çoktur. Uluslararası kurullarda görev almak, uzun yıllar bu görevi sürdürmek büyük bir başarıdır. Seçilen kişi, ülkesinin dünyada öne çıkmasını ve çok geniş anlamda tanıtımının yapılmasını sağlamaktadır ki, bu durum çok büyük avantajları beraberinde getirir.

Uluslararası spor kuruluşlarında, bazı branşlarda zaman içinde spor yöneticilerimiz görev aldılar, almaktadırlar. Ulusal ve uluslararası birçok önemli kurulda görev almış, tüm görevlerini başarılı bir şekilde yapmış ve halen yapmakta olan, ülkemizi gururla temsil eden, Tıp Profesörlüğü yanında sporcu, spor yöneticisi, TMOK-Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur ERDENER’den bahsetmek istiyorum. Uğur Erdener kimdir?

1950 yılında Trabzon’da doğdu. 1977 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. İhtisasını aynı üniversitenin Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamladı ve öğretim üyesi oldu. Hacettepe Üniversitesi’nde hem doktor hem de akademisyen olarak görev yaptı. 1996 yılında Doçent, 2001 yılında ise Profesör unvanını kazandı. Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde Genel Müdür ve CEO görevlerinde bulunduktan sonra 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Rektörü olarak seçildi ve 2011 yılına kadar bu görevi başarıyla sürdürdü. Prof.Dr. Uğur Erdener, 40 yıl boyunca akademisyen olarak hizmet verdiği Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda yerel ve uluslararası yayınlarda 70’in üzerinde makale yayımladı. Spora atletizm ile başladı, basketbol ile devam etti. Uzun yıllar basketbol antrenörü olarak görev yaptı, Basketbol Milli Antrenör Lisansı aldı. Hacettepe Üniversitesi Spor Kulübü’nde Amatör Branşlar Başkanlığı görevi ile başlayan spor yöneticiliği hayatında, profesyonel futbol kulüpleri de dahil pek çok branşta yöneticilik yaptı. 1982'de Atıcılık - Okçuluk Federasyonu'nda Asbaşkan olarak okçulukla tanıştı ve 1983 yılında Okçuluk Federasyonu Başkanı seçildi. 1982 yılından bu yana Türk okçuluğunda sorumluluklar alan Prof. Dr. Uğur Erdener, 1983'ten 2005'e kadar olan 23 yıllık süre boyunca Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı olarak sporumuza aralıksız hizmet etti. Sporumuza yaptığı katkılardan dolayı ilgili organizasyonlar tarafından birçok kez ödüle layık görüldü. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Bakanlık Danışmanı olarak görev yaptı. Avrupa ve Akdeniz Ülkeleri Okçuluk Birliği (EMAU) Başkanı olarak 5 yıl görev yaptı ve daha sonra 2005 yılında, 142 ülkenin üye olduğu, merkezi Lozan’da bulunan Uluslararası Okçuluk Federasyonu (FITA) Başkanlığına seçildi. Devamında Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin 7 Ağustos 2008 tarihinde Pekin'de yapılan genel kurul toplantısında IOC ( Uluslararası Olimpiyat Komitesi) üyeliğine seçildi. Olimpik bir spor dalında uluslararası federasyon başkanlığına seçilmeyi başaran Prof. Dr.Uğur Erdener, 2005 yılında seçildiği Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanlığına 2009 yılında ikinci kez, 2013 yılında üçüncü kez, 2017 yılında da dördüncü kez seçildi. Devamında Amerika Birleşik Devletleri, Güney Dakota, Yankton’da 18 Eylül 2021'de düzenlenen 54. Dünya Okçuluk Federasyonu Kongresi’nde 191 oydan 190 kabul, 1 çekimser oy alarak 2005 yılından beri 4 dönem yürüttüğü Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanlığına 5. kez seçildi. 2005 yılında Uluslararası Okçuluk Federasyonu Başkanlığına seçilerek Olimpik spor dalında dünya Başkanlığına seçilen ve devamında arka arkaya 5. kez seçilen ilk ve tek Türk Spor insanıdır. Bu durum, 2025 yılına kadar başkanlık görevini yürütecek olan Prof. Dr. Uğur Erdener için büyük bir başarı, Ülkemiz için onur vericidir.

2011 yılından bu yana Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı, 2008 yılından bu yana da Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi olan Prof. Dr. Uğur Erdener 2014 yılında IOC-Uluslararası Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi, 2016 yılında IOC Asbaşkanı seçilmiş ve Asbaşkanlık görevini 2020 yılına kadar sürdürmüştür. Halen IOC Tıp ve Bilim Komisyonu ile Gençlik Olimpiyat Oyunları Danışma Komitesi’ne Başkanlık yapmaktadır. Ayrıca Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ve WADA Vakfı Yönetim Kurulları üyesi olan Erdener aynı zamanda WADA’nın Sağlık, Tıp ve Araştırma (HMR) Komitesi’ne de Başkanlık yapmaktadır. 2014 yılında Uluslararası Olimpik Yaz Sporları Federasyonları Birliği (ASOIF) Konsey üyesi olan Erdener 2017'de ASOIF Başkan Yardımcısı seçildi. Haziran 2021'de çevrim içi gerçekleştirilen Genel Kurulda yapılan seçimde ASOIF Yönetim Kuruluna dört yıl süre ile yeniden seçildi. Erdener 2017 yılından bu yana Uluslararası Doping Kontrolü Kuruluşu (ITA) Yönetim Kurulu’nda IOC-Uluslararası Olimpiyat Komitesi Temsilcisi olarak da görev yapmaktadır.

Dünyadaki tüm spor organizasyonlarında yetkili kurumlar, federasyonlar doping ile mücadele etmektedir. Doping ile ilgili çalışmalarda devamlı yenilikler yapılıyor ve en üst düzey teknikler geliştiriliyor. Hatırlanacağı üzere 2008 Pekin ve 2012 Londra Olimpiyatları arasında sporculardan alınan numunelerde tekrar testler yapılmış ve iki organizasyon arasında yüzde on oranında dopingli sporcu çıkmış ve madalyaları geri alınmıştı. Ülkemizde de 2011 yılına kadar doping ile ilgili ciddi sıkıntılar vardı. 2011 yılında TMOK-Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanlığına seçilen Prof.Dr.Uğur Erdener’in girişimleri ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında dopingin önlenmesi ile ilgili anlaşmalar yapılmış, sporcular sürekli izlenmeye alınmış, yarışma içi ve dışında periyodik numuneler alınarak devamlı kontrol sağlanmıştır. Bu olumlu çalışmalar aynı zamanda Tıp Doktoru olan Prof. Dr. Uğur Erdener’in ısrarlı ve ciddi takibi ile gerçekleşmiştir.

Prof. Dr. Uğur Erdener, 23 yıl aralıksız devam eden Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanlığına seçildiği ilk yıllarda ülkemizde okçuluk yok denilecek bir düzeyde idi. Bu durum üzerine ilk olarak ünlü İtalyan Antrenör Mario Codispoti göreve getirildi. Okçuluk branşı yeniden düzenlenerek büyük aşama kaydedildi. Bu süreç içinde okçulukta Dünya ve Avrupa şampiyonları, olimpiyat sporcuları çıktı. Sürekliliğin olduğu yerde her zaman başarının olacağına inanan ve bunu devamlı uygulayan Prof.Dr.Uğur Erdener, her ortamda, uluslararası organizasyonlarda başarının, uzun soluklu mücadeleye bağlı olduğunu vurguladı. Türk pasaportuyla sporcu olarak başarılı olamazsınız söylemlerinin çok yanlış olduğunu ısrarla belirtmektedir. “Uluslararası karşılaşmalarda hiç kimse sizi elinizden tutup bir yere getirmez. Türk genci olarak Türk pasaportuyla önce siz ne yaptınız, ne kadar çalıştınız, ne kadar hizmet ettiniz bunu sorgulamalısınız” diyerek gençlerimizin başarılı olacaklarına inanmaktadır. Bu düşünce ile okçulukta başarılı olduk ve son olarak Covid 19 nedeniyle 2021yılında (Japonya) Tokyo’da “ertelemeli” yapılan 2020 Olimpiyatlarında Milli Okçumuz Mete Gazoz altın madalya aldı.

1931'de kurulan Uluslararası Okçuluk Federasyonu “FITA” , okçuluk sporunda en büyük otoritedir. Prof.Dr.Uğur Erdener’in Uluslararası Okçuluk Federasyonu Başkanlığı sırasında 2011 yılında üye ülkelerin okçuluk federasyonlarından gelen talepler üzerine “yeni strateji planlaması doğrultusunda” okçuluğun daha da yaygınlaşması ve bilinirliğinin artması için daha sade ve anlaşılır bir isim ve logo belirlenerek, Uluslararası Okçuluk Federasyonu “FITA” yerine, Dünya Okçuluk Federasyonu “WAF” olarak değişti. 2011 de alınan karar 01 Nisan 2012'de uygulamaya konuldu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bahri Vreskala - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket Urla Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler