Sürdürülebilir geleceğe doğru yolculuk: İklim Göçmenliği

Elif Gödekmerdan'ın 15 Şubat 2024 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Sürdürülebilir geleceğe doğru yolculuk: İklim Göçmenliği

Sürdürülebilir bir gelecek için karbon nötr politikalar benimsemek, sera gazı emisyonlarını azaltmayı ve karbon ayak izini minimize etmeyi amaçlar. Bu politikalar, yeşil enerji kullanımını teşvik eder ve fosil yakıt tabanlı enerji kaynaklarına alternatifler sunar. Enerji dönüşümü ve sürdürülebilirlik çabaları, küresel düzeyde önemli bir dönüşümü simgeliyor. Ancak, bu dönüşümde iklim adaleti, adil dönüşüm, green washing'e karşı şeffaflık ve degrowth prensiplerinin benimsenmesi, sürdürülebilir bir geleceğin temelini atmada kritik bir role sahiptir. Adil dönüşüm, fosil yakıtlardan temiz enerjiye geçişin herkesi kapsayan bir vizyonunu içerir. İşçi hakları, topluluk katılımı ve sosyal adalet, adil dönüşümün ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Enerji sektöründeki iş değişiklikleri ve yeni istihdam fırsatları, sosyal kapsayıcılık ve adil bir geçiş sağlamak adına planlanmalıdır. Ancak, bu dönüşümde, iklim adaleti ve adil dönüşüm prensiplerinin göz önünde bulundurulması zorunludur. İklim değişikliği en çok gelişmekte olan ülkeler ve düşük gelirli topluluklar tarafından hissedilmektedir. Bu nedenle, enerji dönüşümü politikaları ve projeleri, sosyal ve ekonomik eşitsizlikleri azaltmaya odaklanmalı ve toplumların eşit bir şekilde faydalanmasını sağlamalıdır.

Hiçbir bilimsel gözleme veya veriye ihtiyaç duymadan günlük hayatımızda etkilerini gördüğümüz iklim değişimi sorunu birçok ülke için ciddi kayıplara neden oluyor. İklim inkarcılarının bile manipülasyonları ve savundukları komplo teorilerini her geçen gün boşa çıkaran maddi ve manevi kayıpların farklı örneklerini görüyoruz. İklim değişikliğinin en önemli sonuçlarından birisi de yeni duymaya başladığımız iklim göçmenliğidir.

İklim göçmenliği, iklim değişikliğinin etkileri nedeniyle ortaya çıkan bir göç şeklidir. İklim değişikliği, çevresel koşulları olumsuz etkileyerek su seviyelerini yükseltme, kuraklık, sel, kasırgalar gibi doğal afetleri artırma ve tarım alanları üzerindeki baskıyı artırma gibi bir dizi etkiye neden olabilir. Bu etkiler, bazı bölgelerde yaşayan insanların yaşam koşullarını zorlaştırdığı için bu insanlar, yerlerini terk etmek zorunda kalabiliyorlar.

Dünya’da bazı bölgelerde örneklerini görüyoruz. Düşük deniz seviyesine sahip Pasifik Adaları, deniz seviyelerinin yükselmesi nedeniyle sular altında kalma riskiyle karşı karşıyadır. Bu durum, ada sakinlerini göç etmek zorunda bırakır. Sık sık yaşanan şiddetli muson yağmurları ve kasırgalar nedeniyle, Bangladeş, deniz seviyelerinin yükselmesi nedeniyle iklim göçmenliği ile karşı karşıya kalan ülkelerden biridir. Kuraklık, çölleşme ve su kaynaklarının azalması, Afrika’da bazı ülkelerde tarım alanlarının azalmasına ve sürdürülebilir yaşam koşullarının bozulmasına neden olmuş ve yerel halkın yerinden göçmesine yol açmıştır. Bu örnekler, iklim göçmenliği sorunlarının küresel bir ölçekte ciddiyetini gösteriyor. Türkiye'de de politik, sosyal ve ekonomik faktör sebepler felaketler yüzünden ülke içinde yerinden olanların sayısı artıyor. Yakın zamanda iklim değişikliği etkilerine karşı dirençli hale gelmezsek sürdürülebilir yaşam koşulları aramak için iklim göçmenliği sorunuyla da mücadele etmek zorunda kalabiliriz. Bu yüzden sosyal eşitsizlikleri azaltmak ve adil dönüşümü gerçekleştirmek, şeffaf ve adil politikalarla şekillendirilen bir sürdürülebilir gelecek, küresel çapta bir hedef olmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Z Kuşağı Yenigün - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler