Madde bağımlılığı, spor ve yerel yönetimler

Madde bağımlılığı, spor ve yerel yönetimler

Ülkemizde madde bağımlılığının son yıllarda dikkat çekici bir şekilde artış gösterdiği ilgili kurumların raporları ile de ortaya konuluyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre 2020 yılında madde bağımlılığı ile ilgili yaklaşık yüz altmış bin olay gerçekleşirken 2022’de bu sayı yaklaşık iki yüz elli bin civarında kayıtlara geçmiş bulunmaktadır. Ayrıca 2023 Avrupa Uyuşturucu Raporu’na göre de dünyada yaygın olarak kullanılan altı uyuşturucu maddeden üç tanesinin en fazla ele geçirildiği ülke Türkiye olmuştur. Avrupa genelinde amfetaminin yüzde 32’si, metamfetaminin ise yaklaşık yüzde 80’i Türkiye’de bulundu.
Diğer yandan İzmir’de de bağımlılık yapan madde kullanım oranında dikkat çeken bir artış vardır ve ülke genelindeki bu olumsuz durumdan en fazla etkilenen illerin başında İzmir gelmektedir. İzmir’de madde kullanımını tetikleyen etkenlerin başında ülke genelinde olduğu gibi artan yoksulluk oranı gelse de artan nüfus yoğunluğu da çok etkili olmuştur. 2022 yılı verilerine göre İzmir, net iç göç sayısı en yüksek olan dördüncü il durumundadır. Bunun yanında İzmir, mültecilerin de en fazla yaşadığı illerden birisidir. Eski İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de konuya dikkat çekmek için “Uyuşturucu kullanımı ve risk analizlerinde İzmir, Türkiye’de birinci çıkıyor. İzmir’in bağımlılıkla mücadelede daha tedbirli olması gerekiyor.” demişti.
Sporun madde bağımlılığı ile mücadelede hem önleyici hem de rehabilite edici bir özelliğe sahip olduğu biliniyor. Yakın zamanda Trakya Üniversitesi'nden İbrahim Milet’in yaptığı çalışmada da spor yapan ve yapmayan dezavantajlı ortaokul öğrencilerinin madde bağımlılığı ile ilgili farkındalıklarında anlamlı farklar olduğu ortaya konuldu.
6360 sayılı kanun ile belirlendiği üzere yerel yönetimler sporu teşvik amacıyla, amatör spor kulüplerine bir önceki yıl genel bütçe vergi gelirlerinden büyükşehir belediyeleri tahakkuk eden miktarın binde yedisi, ilçe belediyeleri tahakkuk eden miktarın binde on ikisi kadar nakdî yardım yapabilirler.
İzmir 19. yüzyıldan bu yana Anadolu topraklarında sporda öncü olmuş bir şehir ve sadece “Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu”na kayıtlı 325 kulübümüz bulunmaktadır. Bu gerçekten büyük bir zenginlik. Belediyelerimiz çocukların spor ile tanışacakları spor alanları ve gençlerin amatör dallara katılacakları spor tesisleri hayata geçirmelidirler. Bu toplumcu belediyecilik için çok önemli bir tutumdur. Ancak o spor tesislerine can verecek ve sporu tabana yayacak olan amatör spor kulüpleridir.
Sosyal demokrat belediyelerin amatör spor kulüplerine tesis, çalıştırıcı ve malzeme desteği vermeleri hem sporun daha geniş kitlelerce yapılmasına hem de gençlerin bağımlılıklardan uzak durmalarına fayda sağlayacaktır. Özellikle çalıştırıcı desteği kulüpler için hayati önem arz etmektedir. Merkezi hükümetin kulüpleri bazı vakıflar ile iş birliğine zorlayan tavrı aslında sosyal adalet amacı ile “sporu tabana yayma” anlayışını sekteye uğratmakta ve fırsat eşitliğini engellemektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözü âdeta konunun özeti gibidir “Sporda başarılı olmak için bütün milletçe sporun niteliği ve değeri anlaşılmış olmak ve ona kalpten sevgiyle bağlanmak ve onu vatani görev saymak gerekir.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Berk Hızlıateş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler