Benim de yazmam gerekir…

Benim de yazmam gerekir…

Ülkemizde gösterime girme tarihi üzerinden sanırım otuz yılı aşkın bir süre geçmiş olmalı. Pretty Woman/Özel Bir Kadın adlı Hollywood filminden söz ettiğimi anlamışsınızdır.

Film, toplumumuzun çok hoşuna gitmişti. Hele Pretty Woman adlı şarkısı şimdilerde bile ağızlardan düşmüyor olmalı. Richard Gere ile Julia Roberts’in başrollerini paylaştıkları film, özellikle Julia Roberts’i meşhur etmiş Hollywood’un en çok kazanan starlarının başına getirmişti.

Evet, Julia Roberts; o filmde gerçekten rolünün hakkını fazlasıyla vermiş, davranışları ile bizleri bazen güldürmüş bazen de gözyaşlarımızın dökülmesine neden olmuştu.

Ama, benim söylemek istediğim başka bir not var. Belki gözden kaçırılmış olabilir, olsun şimdi anımsayalım.

Onun gerçekten yıldızlaştığı başka bir film daha vardır. “Tatlı Bela Aşk Engel Tanımaz/Erin Brockovich” adlı bu filmde bu kere Julia Roberts’i toplumun tüm engelleriyle başarıyla savaşan bir Çevre Korumacı” rolünde görmekteyiz.

Aslında ABD’de yaşanmış bir olayın filme dönüştürülmüş öyküsüdür gördüklerimiz. Çevre için zararlı bir takım sonuçlar doğurabilecek bir maden şirketinin yatırımlarına karşı belki de bazen tek başına kalıp, yılmadan savaşan bir kadının öyküsüdür, filmde anlatılanlar.

Filmin tanıtım yazısından alıntı yapayım sizlere: Erin (Julia Roberts), Bir avukatlık bürosunda çalışırken gayrimenkul dosyalarından birinde bazı tıbbi kayıtlar dikkatini çeker, kafası karışan Erin; aradaki bağlantıyı sorgulamaya başlar, konuyu araştırması için patronunu ikna eder. Yöre halkının kullandığı suyun kirli olduğunu ancak gerçeğin kasaba halkından saklandığını, kullanılan suyun bazı hastalıklara neden olabildiğini doğrularlar. Olay, mahkemelere yönelir, ABD tarihinin en büyük tazminat davası kazanılır.

Nasıl, bu anlatılan film öyküsü sizlerde bazı anımsamalar yaratı mı? Eminim, yaratmış olmalı.

***

3 Şubat 2024’te Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni’nin liç alannda toprak kaydı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın verdiği bilgilere göre, dokuz işçi toprak altında kaldı. Şu an itibariyle arama kurtarma çalışmaları sürüyor, ancak işçilere henüz ulaşılamadı.

İlk bakışta, “toprak kayması” bölgede bir doğal afet yaşandığını düşündürse de, Çöpler Altın Madeni’ndeki durum, bir doğal afetten ötesi. Açıklamalara göre; kayan toprak içinde cevher olan ve siyanürlü solüsyon borularının bulunduğu liç alanı olarak bilinen kısımda yer alıyor. Liç alanı, cevherin içinde olduğu kayaçların kırma işlemlerinin bitip boyutları küçüldükten sonra altını ayrıştırmak için biriktirildiği alana deniyor. Liç alanına biriktirilen kayaçlar için zemine geçirimsiz kil tabakası, membran astar gibi malzemeler seriliyor. Ve içinde altın cevheri olan kayaçlar bu zeminin üzerinde biriktiriliyor. Üzerine seyreltik siyanür boruları diziliyor ve bu çözelti katmanlardaki altınları kayaçlardan ayırarak, toplama boruları aracılığıyla çözelti havuzlarına akıyor.

Bizler bu teknik konulardan pek anlamayız. Bu yazdıklarım; bakanımızın açıklamaları ve ardından yapılan resmi açıklamaların özeti olarak değerlendirilmeli.

Çöpler Altın Madeni'ni Anagold Madencilik işletiyor. Ancak; firmanın finansal yapısında insanın aklını durduracak ölçüde sermaye değişimleri yapılmış, şaşar kalırsınız.

Firma; yaptığı işin ne denli tehlikeli olduğunun bilincinde olmalı ki kamuoyunda olumlu bir yer edinebilmek amacına yönelik bir takım çalışmalarda bulunmuş. Nitekim; yıllar içinde Çöpler Altın Madeni’yle ilgili birçok habere rastlamak mümkün. Basındaki haberlerde, Taşı toprağı altın ilçe: “İliç”, “Erzincan’da üst sınıf altın çıkarılıyor” ve benzeri türde manşetleri görebilmekteyiz. Bu süreçte “Anagold Maden”, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na 2014 yılında “Çöpler Kompleksinde Madeni Kapasite Artışı” başvurusunda bulunmuş. Kapasite artışına ilişkin ÇED kararı olumlu çıkmış.

Firma; tüm çalışmalarında “Çöpler” projesini bir keşif girişiminden çıkarıp önümüzdeki 20 yıl boyunca yüksek marjlı onslar sağlayacak dünyanın en düşük maliyetli altın madenlerinden birine getirdi.”

Yani Türkiye’de dünyanın en düşük maliyetli altın madeni işletmeye açılmış! Bu sözler bugün karşılaştığımız felaketin taşlarının nasıl döşendiğini de özetliyor.

Unutmadan eklemeliyim “AnaGold” firmasını yönetenler daha işin başlarında olabilecekleri görmüşler gibi, köylülere hane başı  yüz otuzar bin lira (bugünün parası ile 3 milyona yakın) sus payı vermişler, dahası bir kısmını ABD’ye gezilere götürmüşler, ikna etmiş ve sonra da bir kâğıt (veya senet) imzalatmışlar. Ne karşılığı dersiniz? “olabilecekler konusunda şirket aleyhine hiçbir açıklama yapamazsın, hak iddia edemezsin, dava açamazsın”.

***

Şu andaki durumu gözden geçirecek olursak. Maden sahasını inceleyen bilirkişi heyeti ön raporunda, yığın durumundaki liç içindeki çatlakların görülmesine karşın çalışmaların sürdürüldüğünü, işçilerin hayatlarının tehlikeye atıldığını vurgulamıştır. Çatlakların oluşmasının nedeninin de ihmal olduğu belirtilmiştir.

Şimdilik açıklanan bilgilere göre bakanlık; maden ocağının çevre izin ve lisans belgesini iptal etmiştir. Karara gerekçe olarak liç sahasında bulunan malzemenin Sabırlı Deresi ve “ ocak sahasına” doğru akması gösterilmekte, bu olaydan dolayı lisans şartlarının ortadan kalktığı belirtilmektedir.

Geride neler kalmıştır şöyle bir gözden geçirelim isterseniz. Yıllarca düzelemeyecek bir doğa yıkımı ve şimdilik kayıp olduğu bilinen 9 gariban çalışan. “Anagold”un tasası olacak mıdır dersiniz? Hele bizimkilerin?

Esenlikle kalınız…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar C. Şefik Koldaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler