Meclis üyelerine açık mektup!

Nurcan Etik'in 23 Şubat 2024 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Meclis üyelerine açık mektup!

Bu yazı yeni aday olan meclis üyelerine açık mektuptur. Görev alacağınız 5 yıl boyunca, herbirinizin ne yaptığını gazeteciler olarak tek tek gözlemleyeceğiz. İster CHP'li ister AKP'li ister DEM'li ister İYİ Partili ister MHP'li ister bağımsız olun, biz gazeteciler tarafından o mecliste, bu şehir ve bu şehrin insanları için ne yaptığınız not ediliyor olacak.

***
Şimdi öncelikle bir meclis üyesinin görevleri nedir ona bakalım? Kimdir bunlar, ne iş yapar, görev ve sorumlulukları nelerdir?
Belediye bütçesini onaylamak, belediyenin yatırım planlarını yapmak, belediyenin diğer kararlarını almak, belediyenin denetimini yapmak, belediyenin hizmetler sunmasına ilişkin görüş ve önerilerde bulunmak, belediyenin çalışmalarını kamuoyuna duyurmak...
Bu görevlerin her biri birbirinden önemli. Ancak bana göre belediyenin diğer kararlarını almak, belediyenin denetimini yapmak, belediyenin hizmetler sunmasına ilişkin görüş ve önerilerde bulunmak maddeleri diğerlerinden çok daha önemli.
Tek tek irdelemek gerekirse, belediyenin diğer kararlarını almak maddesi, sınırları yasalarca belirlenmiş olsa da, çok fazla açık barındıran yasalarımız olduğu gerçeğini de hatırlayarak, oldukça geniş, belirsiz, içine her türlü kararın girebileceği, nereye çeksen oraya gidebilecek bir madde. Böyle olmasın diye de meclis üyelerinin sorumluluğuna belediyenin denetimini yapma görevi ekleniyor. Şimdi "burası çok önemli!" Bir önceki "Biri sizi gözetliyor! İzBB Meclis Üyeleri! İzleniyorsunuz!" başlıklı yazımda, meclis oturumlarındaki gözlemlerimden hareketle kamuoyuna meclis üyelerinin neler yaptığına dair bilgi vermeye ve bir yandan da meclis üyelerini "uyarmaya" çalışmıştım. Bu yazıda da görüleceği üzere, belediye meclisinde birbirlerini "denetleyemeyecek" bir toplamın olduğu açıktı. İllaki CHP İzmir'de iktidar olduğu için -bu gücü kaybetmek için elinden geleni ardına koymadığını bir yere koyarsak- meclisin ana muhalefet partisi AKP'liler belli başlı konularda ses çıkarıp "denetleme" yapıyorlar. Bu denetlemelerin çoğunun halk yararına olmadığı, muhalefet oldukları bir büyükşehirde iktidar olmanın yolunun halktan geçtiğini gördükleri için  yaptıkları açık. İktidar oldukları yerlerdeki, koskoca ülkedeki uygulamalarından bu çıkarımı yapmak zor değil. Ne de olsa yaptıkları yapacaklarının teminatı! Örneğin her ne kadar AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayının "ben herkesin adayıyım" demeye çalıştığını ve CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu'nun tuzağa düşerek hemen üzerine atladığı belirtilen Hamza Dağ'ın logosuz afişleriyle verdiği "iktidara giden her yol mübahtır, gerekirse ampül bile patlatılır" mesajı bunu doğrular nitelikte.
Yıllardır sönmeyen ampulü bile, sırf İzmir'i alabilmek için AKP'liler patlattı iyi mi? Bu da muhalefete ders olsun mu?
Dönelim tekrar belediye meclisine. Kulis merkez binası ve hasret gidermek için buluşma noktasına dönüşmüş olan meclis toplantılarından gördüğümüz üzere, muhalefettenmiş iktidardanmış hiç önemli değil, kimin eli kimin cebinde, kim kiminle yan yana, kim kiminle kol kola buraları muğlak! Yeni gelenlerde de benzer durumun olacağını biz biliyoruz. Ama olmaması için gazeteciler olarak her an ensenizde olduğumuzu da siz bilin!

***
Şimdi CHP'nin Konak'taki meclis adayları sıralamasında seçilmesi belirsiz bir yere yerleştirilen ve adaylığını geri çeken birinden bahsetmek istiyorum: Kadir Devrim Demirel. Eşrefpaşa Hastanesi Eski Başhekimi Demirel, İzmir'de yükselen yaşlı nüfusunun ihtiyaçlarını meclis gündemine taşımak ve bu ihtiyaçların karşılanması için de belediye meclisini harekete geçirmek için Konak'tan meclis üyesi adayı olmuş ve çok net bir ifadede bulunmuştu: Gürültü çıkarmak istiyorum!
Kendisi aday olmak için istifa ettiğinde konuyla ilgili sohbet etmiştik. 40 yıldır hastaları tedavi etmiş, İzmir'in "arka sokakları" denilen ve seçim zamanı dışında kimsenin ilgisini çekmeyen bir bölgenin yurttaşlarıyla 40 yıl birebir iletişim kurmuş, yaralarına dokunmuş, dertlerine derman olmaya çalışmış bir hekim Devrim Demirel... Sohbetimiz sırasında zaten Eşrefpaşa Hastanesi başhekimiyken yaptığı projeleri İzmir'in tamamına yaymak, gerek yaşlılara gerekse engelli hastalara daha kaliteli sağlık hizmeti vermek için karar alıcı mekanizmaları harekete geçirmek istediğinden meclis üyesi adayı olduğunu öğrenmiştik. En büyük hayali bir yaşlı ve engelli köyü kurmak olan Demirel, insanı ve toplumu önceleyen bir sağlıkçının vücut bulmuş haliyken izin verilseydi insanı ve toplumu önceleyen bir siyasetçinin örneği olacaktı. Peki ne oldu? 2024 yerel seçimleri için aday belirlemede bir iki isim hariç, tam bir fiyasko örneği gösteren Özgür Özel yönetimindeki Cumhuriyet Halk Partisi, halkçı ve halk için birçok projesi olan bir hekime seçilmesi kesin olmayan sıralardan yer verdi. Bunun üzerine Devrim Demirel şöyle diyor: "Şehirdeki yaşlanma sebebiyle bu konuyla ilgili bilgiye ihtiyaçları olduğunu düşünmüştüm. Onlar düşünmemiş aramızdaki fark bu. Benim yapmak istediklerimi uygulayabileceğim, bunları karşılayacak bir yer değilmiş. Ben hekimlik yaparak daha çok yarar sağlayabileceğime karar verdim."
Bir belediye meclisi nasıl oluyor da şehri ilgilendiren konularda öncü olabilecek fikirlerin uygulanabileceği, bu fikirlerin ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir yer olamıyor?

***
Yeni gelecek meclis üyelerine şimdiden haber verelim. Bir önceki yazının kamuoyunu bilgilendirme ve meclis üyeleri ifşa yazısı olduğunu belirtmiştik zaten. Bu yazıların devamı gelecek. İlk sıralardan meclis üyesi olabilmek için, tonlarca para harcamış olanlar, elleri kolları uzun olanlar, orada burada tanıdığı olanlar, meclisi belediye başkanlığına ya da belediyedeki üst düzey görevlere gelebilmek için basamak olarak kullanmaya çalışanlar, bu hataya ya da yanılsamaya düşmesin. Belediye meclislerinin sizlerin amaçları için araç olan birer basamak olmadığını iyi bilin! Görev alacağınız 5 yıl boyunca, herbirinizin ne yaptığını gazeteciler olarak tek tek gözlemleyeceğiz. İster CHP'li ister AKP'li ister DEM'li ister İYİ Partili ister MHP'li ister bağımsız olun, biz gazeteciler tarafından o mecliste, bu şehir ve bu şehrin insanları için ne yaptığınız not ediliyor olacak. Sonra o notlar, olur da bir yerlere başkan olmak için aday olursanız toplu bir şekilde İzmirlilere yeniden hatırlatılacak. Sonra yok efendim basın algı yapıyor, şöyleydi böyleydi demeyin diye daha en başından açık açık söylüyoruz: Ayağınızı denk alın!
Türkiye siyasetinin boğazına kadar bataklığa batmış ve can çekişen halini gören, siyasetin hangi adımında, hangi kurumunda, hangi görevinde olursa olsun kendinizle birlikte bizi de daha fazla batırmanıza izin vermeyecek olan bu şehrin genç gazetecileri olarak bir görev üstlendik. Ne de olsa siyasetçiler bir boğulma durumunda yurttaşların başından bastırarak kendilerini yukarı atmaya çalışırlar değil mi? Bizi, kendinizi kurtarmak için daha fazla boğmanıza da batırmanıza da izin vermeyeceğiz! Ya birlikte batacağız, ya birlikte çıkacağız.
İyi şanslar...


# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurcan Etik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler