Olmayan Ülke - Darağacında 15 Kadın

Merhaba sevgili kitap dostları;

Bu hafta renkli masallardan, acımasız gerçeklere sürükleneceğimiz iki kitap tavsiyesi ile geldim sizlere.

Sizlere tavsiye edeceğim ilk kitap, Ahmet Ümit’in annesinin masalları ile hayal dünyasının birleştiği yerde oluşmuş, renkli masallar diyarı, “Olmayan Ülke” eseri.

Sizlere tavsiye edeceğim ikinci eser ise Türkiye’de idam edilen kadınların gerçek hikayelerini anlatan Tarık Işık tarafından yazılmış, “Darağacında 15 Kadın” eseri.

Hazırsanız yorumlarda buluşalım.

Olmayan Ülke - Darağacında 15 Kadın

OLMAYAN ÜLKE-AHMET ÜMİT

Bu hafta sizleri; güzel umutların, renkli hayallerin, tatlı düşlerin ürünü olan bir yere götürmemi ister misiniz? Burası savaşın, şiddetin, nefretin, öfkenin ve sömürünün olmadığı bir yer. Sizlere vaad ettiğim bu yer, Ahmet Ümit’in annesinin masalları ile hayal dünyasının birleştiği yerde, Olmayan Ülke’de yer alıyor. O zaman hazırsanız, bu hafta sizlerle Ahmet Ümit’in, “Olmayan Ülke” kitabını değerlendirelim.

Adını Peter Pan okuyanların çok iyi bildiği Olmayan Ülke’den alan eser, içinde: Annemden Dinlediğim Masallar, Son Savaş, Su Hanım’ın Tuhaf Seçimi, Büyücü Kral’ın Oğlu Rüzgar’ın Su Hanım’a Duyduğu Sevgi, Yedi Gün Sürecek Yedi Büyük Yarışmayı Kim Kazanacak? Padişahın Büyük Öfkesi, Su Hanım’ın Saraydan Kaçışı, Ay Dağlarındaki Altın Kanatlı Kelebek, Hayal Ülkesinin Büyücü Kraliçesi, Büyücü Teyze Kocaman Bir Akbaba Oluyor, Büyücü Dayı Dev Bir Örümceğe Dönüşüyor, Büyücü Kraliçe, Su Hanım ile Rüzgar’ın Peşinde, Ay Tanrısına Sunulan Kurban ve Olmayan Ülke olmak üzere on dört bölümden oluşuyor.

Uzun uzun zamanlar önce Akıl Ülkesi’nin Padişah’ıyla Hayal Ülkesi’nin Büyücü Kral’ının tutuştukları savaş geride kalsa da diyara mutluluk ve huzur bir türlü gelmez. Artık herkesin barıştan ümidi kestiği, korkuyu ve hüznü kabul ettiği bu ümitsizlik devrinde Padişahın kızı ve kralın oğlu kin ve nefret dolu ailelerinin arasından aşkla, iyilikle sıyrılarak yeni bir dünya kurmanın adımlarını atarlar. Girdikleri yol uzun, yaşayacakları maceralar çetindir. Fakat aşklarını rehber kılan bu gençlere, hiçbir zorluk güç gelmeyecektir.

Olmayan Ülke - Darağacında 15 Kadın

Sizler de iyiliğe varan bu yolda Su Hanım ve Rüzgar Bey’e eşlik etmek isterseniz, Ahmet Ümit tarafından yazılmış “Olmayan Ülke” kitabı, kitapsever herkese naçizane tavsiyemdir.

Olmayan Ülke - Darağacında 15 Kadın

DARAĞACINDA 15 KADIN- TARIK IŞIK

Bu hafta sizlere geri dönülmez hukuki ve vicdani sonuçlar doğrulabilecek, insan hakları savunucuları tarafından ıslah edici ve topluma kazandırma amacı olmadığı için eleştirilen, hangi şartlarda kimin boynuna ne zaman dolanacağı kestirilemeyen idam cezasının ülkemizde  vuku bulmuş, bence en az bilinen tarafını kendine konu edinmiş, Tarık Işık tarafından kaleme alınmış, “Darağacında 15 Kadın” isimli eseri değerlendirmek istiyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920’den ölüm cezasının son kez uygulandığı 25 Ekim 1984’e kadar geçen yaklaşık 64 yılda, yargı kararlarının onaylanması ile birlikte 697’si erkek, 15’i kadın olmak üzere 712 mahkum idam edilmiştir. Gazeteci ve arkeolog Tarık Işık bu eserinde sivil veya askeri olmaktan ziyade 1931-1971 yılları arasında Türkiye'de idam edilen 15 kadının hikayesini gün yüzüne çıkarmayı seçmiştir. Bu kitabı yazma kararını alırken Nazım Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” kitabında yer alan, “Neden yazdım” sorusunun cevabından etkilenerek kitabı yazdığını belirtmiştir.

Tarık Işık’ın, iki bölüme ayırdığı eserinde ilk bölümde Türkiye'deki idam tarihini işlerken ikinci bölümde ise dönemin gazetelerinde yayımlanan haberlere, Milli Kütüphane, TBMM Kütüphanesi Arşivi, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri, Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi, Anadolu Ajansı Arşivi ve bazı özel koleksiyonlardaki arşivlere dayanarak yaptığı araştırmalar sonucu edindiği bilgiler üzerinden; 1931-1971 yılları arasında yani 40 yıllık  dönemde idam edilen Fatma, Sadberk, Ümmehan, Ayşe Gelget, Didar Savaş, Huriye Senel, Fatma Satılı, Fatma Yıldırım, Gülsüm Kotanak, Bacı Ayhaner, Emine (Hanım) Kuzu, Vecahet (Emine) Altın, Durdu Sarıkaya, Ümmehan (Ümmühan) Bebek ve Kadriye Partici’nin hikayelerine yer vermiştir. Her kadının hikayesi farklı olsa da sizler için seçtiğim, Türkiye’de ilk idam edilen kadın olan Fatma’nın hikayesine yorumumda yer vermek isterim.

1931 yılının ilk günlerinde, Isparta’nın Darıbükü köyünde yaşayan Eşref Toptaşoğlu, aynı köyde yaşayan bir kadın ile evlenmek istiyordu. Fakat bu evlilik için Eşref’in önünde bir engel vardı. Bu engel Eşref’in evli olmasıydı. Kararında ısrarcı olan Eşref, çözümü karısı Ümmüşan’ı öldürtmekte buldu. Fatma’ya cinayeti işlemesi için altın verip, tarla vaat etti. Teklif Fatma’ya cazip geldi ve Ümmüşan’ın ölümü için plan yapıldı. Fatma, Ümmüşan’ı ramazan ayında suç ortağı Ayşe’nin evine iftara davet etti. Yemekten sonra Ümmüşan namaz kılarken, Fatma, Ümmüşan’ı başından balta sopası ile vurarak öldürdü. Ayşe ile birlikte cesedi köyün yanından geçen dere civarına gömdü. Ancak bir süre sonra aniden bastıran sel, toprağı sıyırdı ve ceset ortaya çıktı. Cesedin ortaya çıkmasından panik olan kadınlar, durumu ele vererek yakalandı. 3 Aralık 1931’de aralarında Fatma’nın da bulunduğu 10 mahkum ölüm cezasına çarptırılmıştır. Fakat TBMM’nin kuruluşundan beri geçen yaklaşık 11 yıl 7 ayda ilk kez o gün bir kadın mahkumun idamına kabul oyu çıkmıştır. Türkiye’de bir kadının ilk kez idam edilmesi yurt içi yayınlarda olduğu gibi yurt dışı yayınlarda da büyük yankı uyandırmıştır. Amerika ve Fransız gazeteleri de konuya sayfalarında yer vererek, olayı ayrıntıları ile duyurmuştur.

Darağacında 15 Kadın, sizleri farklı konusu ve düşündürücü içeriği ile oldukça etkiyecek bir eser. Sizlerde 1931-1971 yılları arası ülke profilini daha yakından incelemek, toplumun değer yargılarını, ahlak anlayışını, siyasetin toplum üzerinde etkisini değerlendirmek isterseniz, Tarık ışık tarafından kaleme alınmış, “Darağacında 15 Kadın” isimli eser, kitapsever herkese naçizane tavsiyemdir. Daha fazla kitap yorumu için instagram@benimkitapligim9 sayfasını takipte kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gözde Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler