EGEÇEP ve Körfez Geçişi Projesi

EGEÇEP ve Körfez Geçişi Projesi

EGEÇEP KURULTAYI:

Önce Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) ile başlayayım. 2005 yılında oluşturulan platform, ekoloji alanında ilkleri başlattı. EGEÇEP; hiyerarşiyi, cinsiyetçiliği, ırkçılığı ve türcülüğü, velhasıl her türlü ayrımcılığı ve hegemonyayı reddeden, yatay örgütlenmeden yana, her yerde katılımcılığı ve doğrudan demokrasiyi savunan, doğanın hakları için, yaşamı savunmak için çabalayan bir dayanışma örgütü.

EGEÇEP, bu hafta sonu 18. Kurultayını gerçekleştirecek. Kurultayın ilk günü, 2 Mart Cumartesi saat 13.30-17.30 arası İzmir Barosu Konferans salonunda “Ekolojik Kentler, Yerelden ve Yerinden Yönetim” başlıklı söyleşi ve forum düzenliyor. Söyleşideki konuklar siyaset bilimci Prof. Dr. Ayşen UYSAL ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER olacak. Ayşen Hoca’nın, yaşanabilir bir kent için, yerel yönetime siyaset bilimi açısından sokak siyasetiyle katılmanın yol ve yöntemlerini, Tunç Başkanın da beş yıllık deneyimlerini bizimle paylaşmasını bekliyorum. Ben de toplantının amacına uygun yürütülmesi için kolaylaştırıcılık yapmaya çalışacağım. Söyleşiden sonra, 31 Mart yerel seçimlerinde il ve ilçe belediye başkanlıklarına ve meclis üyeliklerine aday olanların katılacağı forum yapılacak. Forumda adaylara, ekolojik kent yaşamına ilişkin plan ve programlarını sorma fırsatımız olacak. Katılmanızı öneririm.

Kurultayın ikinci günü 3 Mart Pazar günü Tepekule İnşaat Mühendisleri Odası Toplantı Salonu’nda Egeçep bileşenlerinin katılımı ile gerçekleşecek. Geçen 1 yılda yapılan çalışmalar değerlendirilecek, önümüzdeki 1 yıllık süreçte yaşam savunusu alanında yapılacaklar tartışılacak, bu konularda ortaklaşılacak ve yeni yürütme kurulu belirlenecek.

EGEÇEP Kurultayı’nın, ekolojik kentlerin inşasına  katkısının olmasını, ekoloji hareketlerinin İliç, Akbelen benzeri ekokırımları önleyecek güce ulaşmasının yolunu açmasını diliyorum.

HORTLATILMAK İSTENEN KÖRFEZ GEÇİŞİ PROJESİ;

İzmir’in doğal ve kültürel varlıklarına, yaşam biçime yönelik uzun yıllardır yapılan bir saldırı var. Bu kapsamda İzmir, İstanbul’a benzetilmeye çalışılıyor. AKP’nin 2014 İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım tarafından, körfezi köprü ve tüp geçitle geçecek “çılgın” Körfez Geçiş Projesi ortaya atılmıştı. Her nedense o dönemde CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aziz Kocaoğlu da bu projeyi sahiplenmişti. Ancak İzmirliler bu projeden hiç hazzetmedi.

TMMOB, EGEÇEP, Doğa Derneği ve 85 vatandaş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan (Otoyol ve Raylı Sistem Dâhil) İzmir Körfez Geçişi projesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 04.04.2017 tarih ve 4586 sayılı “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararını mahkemeye taşıdı. İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından yapılan yargılamada, çok yönlü yapılan keşif ve bilirkişi incelemesi ve davanın taraflarının karşılıklı ciddi tartışmaları sonucunda  projenin önce yürütmesi durduruldu, ardından iptal edildi. İptal kararı Danıştay tarafından onanarak kesinleşti. Mahkeme kararında; “…Otoyol ve Raylı Sistem Dahil İzmir Körfez Geçişi Projesi ile ilgili projenin bulunduğu alana ilişkin 1/5000 ve 1/1.000 ölçekli imar planlarında gerekli değişikliklerin yapılmadığı; İzmir Körfezi Geçişi Projesi'nin il ya da bölge düzeyinde bir planın stratejisi olarak üretilmemiş olması nedeniyle planlama ilke ve esaslarına uygun olmadığı, projenin kuzey aksının çok önemli bir doğa koruma alanı içerisinden geçtiği, bölgede uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış alanların ve farklı koruma statülerinin bulunduğu, güzergahın güney bölümünde de tescil altına alınmış koruma statülerinin ve korunacak tarım alanı olarak belirlenmiş bir kent bölgesinin yer aldığı, Ekosistemde su sıcaklığının ve alanın denizle olan su alışverişinin değişeceği, bunun da  flamingoların besin zincirinin en önemli halkasını oluşturan artemiaların bölgeden yok olmasına yol açabileceği ve bunun da sonuç olarak birbirine hassas dengelerle bağlı bir ekosistemin proje ile zarar görebileceği, ÇED projesinde verilmiş olan jeolojik bilgilerin çok genel ve küçük ölçekli olduğu, projeye özel yeterli detay haritalama ve zemin etüd çalışmaları içermediği, projenin temelini oluşturan zemin bilgisiyle ilgili net bir bilgi olmadığı,  batırma tünel ile geçiş yapılan İnciraltı bölümünün aktif fay hattı zonundan geçmekte olduğu ve bu kısımdaki bağlantı contalarının olası bir depremde beklenen yatay ve düşey deplasmanları tolere edebilecek kapasiteye sahip olup olmadığıyla ilgili raporda detay verilmediği dikkate alındığında, dava konusu  ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.” denilmekteydi. Görüldüğü gibi Körfez Geçişi Projesi; Gediz Deltası Doğa Koruma Alanı ile tescillenmiş  İnciraltı koruma alanlarına zarar verip, ekokırıma yol açacağı için ve deprem  tehlikesi nedeniyle kamu yararına bulunmamıştır.

Körfez Geçişi Projesi çok tartışılmış, savunanların dönemleri geride kalmış, mahkeme iptal etmiş, böylece  gündemden kalkmışken AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ, projeyi hortlatmaya kalkıştı. "İzmir Körfez Geçişin projesini hayata geçireceği” vaadinde bulunuyor. Hangi projeden bahsediyorsunuz Sayın Dağ? Böyle bir proje yok artık. Kamu yararı olmadığı için Mahkeme iptal etti. Avukatsınız bilirsiniz; Anayasanın 138. Maddesinin 4.fıkrasına  göre; “Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.” Belediye başkanı olursanız Mahkeme kararını yok mu sayacaksınız?

Sözün özü; İzmirliler seçimini yaptı: İzmir Körfez Geçişi Projesi’ne ciddi bilimsel itiraz ve toplumsal irade ile karşı çıktı, mahkemeye başvurdu ve iptal ettirdi. Bunu hortlatmanın önerenlere de İzmir’e de bir faydası olmaz artık. Kıssadan hisse çıkarmak gerek. Yıllar önce Kordon Otoyolu Projesi için de benzer bir süreç yaşanmıştı. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura ile başkanlığa aday olan Ahmet Priştina arasında otoyolu yapacağım, yaptırmayacağım polemiği yaşanmıştı. Seçim, Kordon Otoyolunun halk oylamasına dönüşmüştü ve otoyolu reddeden Priştina seçimi kazanmıştı. O sayede Kordon, yol değil, kentin ortak yaşam alanı şu anda.

AKP adayı Hamza Dağ, “Körfez Geçişi Projesi’ni hayata geçireceğim,” diyor. CHP’nin adayı Cemil Tugay ne diyor? Diğer başkan adayları bu konuda ne düşünüyorlar? Bilelim de seçimimizi ona göre yapalım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av. Arif Ali Cangı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler