Gelin bir olalım

DİSK Genel-İş Sendikası İzmir 7 Nolu Şube Başkanı Özgür Genç'in 28 Şubat 2024 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Ülkemizde her geçen gün rant uğruna doğa talan edilirken, canlıların hayatı her gün daha da fazla hiç sayılmaya devam ediyor. Sermayeye peşkeş çekmek için ağaçlar kesiliyor, sularımız ve toprağımız zehirleniyor, siyanür nehirlerimize akarken, işçiler göçük altındayken, sorumlular sessizliğini koruyor. Kamusal alan tamamen ortadan kalkmaya yakınken kendi ülkesine zarar vermeyen yabancı şirketler memleketin her bir karesinde maden işletmeye devam ediyor.
Çok yakın zamanda Erzincan İliç’te yaşanan maden patlamasının tam da adı doğa ve insan katliamı. Soma, Zonguldak, Ereğli ve daha nicelerinin örneği önümüzde dururken, acısı hala bizimle devam ederken işçi sağlığı ve güvenliği yok sayılmaya devam ediyor.
Doğa tam bir katliamla karşı karşıya iken yetkilerden bilime dayalı tek bir açıklama gelmezken orasının göçük ya da patlamaya hazır olduğu veya bu ihtimallerin dahi çok ciddi sonuçlar doğuranı, siyanürün toprağımıza karışacağı, halkın can güvenliğinin olmadığı, zehir solunacağı, siyanürün suya karışacağına ve tehlikeye dair bilim insanlarının mahkeme kapılarında yürütmeyi durdurma kararları için uğraşları, itirazları, isyanları, çığlıkları görmezden gelindi.
Sermaye yaşamdan daha önemli oldu ve sonuç olarak toprak, hava, su zehirlendi, işçiler yaşamını kaybetti. Halk hastalıklarla baş başa bırakıldı. Her zamanki gibi yetkililer kendi iktidarlarını korumak için katliamı gündemden düşürüp kendilerine yeni bir gündem yaratarak gözleri yerel seçimlere çevirtti.
Peki ne zaman aksi oldu ki. Ülkenin toprağı, dağı, taşı, havası yabancı sermeyeye teslim edilmişken, insanlar canından olmuşken, yasaları koyanlar koydukları yasaları uygulamazken kaç zaman gündemde tüm bunlar kaldı ki. Konuşan gözaltında ,itiraz eden baş kaldıran hapiste.
Emeğe, doğaya, akla, bilime zerrece önem vermeyen sermayenin çıkarları ve buradan elde edeceği rantlar dışında gözü hiçbir şey görmeyen bir zihniyetin her gün daha da tehlikeli sonuçlara hepimizi mahkum ettiği ortadadır. Erzincan'daki maden ocağı daha öncesinden doğaya zarar verdiği gerekçesi ile kapatılmış, üstüne vergi borcu silinerek kapalı olduğu zamandaki zararlarını karşılar gibi ödül verildi. Hayatını ek iş yaparak geçinmeye çalışan işçilere dolaylı dolaysız vergi ödemeleri ile karşı karşıya iken sermayenin vergi borcu tek kalemle silinerek biz işçi emekçi yoksul halka fatura edildi.
Bilim insanları, meslek örgütlerinin temsilcileri oradaki ortaya çıkan risklerle ilgili olarak defalarca hukuki başvurular yaptılar. Defalarca tedbir alınmasıyla ilgili bütün girişimlerde bulundular ama ne yazık ki devletin en yetkili kademelerinde bulunanlar sırf sermayenin karının riske girmemesi açısından yapılan itirazlar ve başvuruları hiçe saydığına göre burada ortaya çıkan duruma ihmal diyemeyiz.
Bu yaşananların sorumlusu faaliyeti yürütenler kadar yürütülmesine olanak sağlayan, izin veren, ülkemiz kaynaklarının, doğamızın bir grup yabancı sermayenin çıkarları uğruna yağmalanmasına göz yumanlardır. Yaratılışından bu yana doğayı hor kullanmanın kötü sonuçlarıyla günümüzde yüzleşmek zorunda kalan insanlık, Kızılderili Şef Seatle’ın bir zamanlar söylediği şu sözlerin anlamını ancak fark edecek her halde.
‘Beyaz adam annesi olan toprağa ve kardeşi olan gökyüzüne, alıp satılacak, işlenecek, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar. Onun bu ihtirasıdır ki toprakları çölleştirecek ve her şeyi yiyip bitirecektir. Beyaz adamın kurduğu kentlerde, bir çiçeğin taç yapraklarının açarken çıkardığı tatlı sesler, bir kelebeğin kanat çırpışları duyulamaz. Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenilemeyen bir şey olduğunu anlayacak!
İşte tam da bu nedenle ya birlikte var olacağız, ya sadece seyirci olacağız. Kaldırmazsak yumruklarımızı havaya ve bu gidişata dur demezsek karanlıklar aydınlığa çıkmayacak.
Gelin bir olalım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Emek Köşesi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler