ÇEDES’in farkında mısınız?

 

ÇEDES’in farkında mısınız?

Bazı kamu kurumları arasında 3 Kasım 2021 tarihinde imzalanmış bir protokol var. “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum” projesi iş birliği protokolü. Süresiz olarak hayata geçirilen bu projede, MEB Temel Eğitim Genel Müdürü, MEB Din Öğretimi Genel Müdürü, (DİB) Din Hizmetleri Genel Müdürü ve (GSB) Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlerinin imzaları var.

Projenin amacı “Öğrencilerimizin “millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerimizi benimseyen, koruyan ve geliştiren fertler olmalarına” ayrıca çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış, bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı; millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerimizi kendi yaşantılarında inşa etmiş; akl-ı selim, kalb-i selim ve zevk-i selim sahibi, bedensel ve sosyal bakımdan dengeli bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamaktır.” olarak anlatılıyor.

Pedagojik Formasyonu Olmayan Manevi Danışman

Peki, çocuklarımızı bu yolda yetiştirecek olanlar kimler? Proje kapsamında Diyanet tarafından “manevi danışman” olarak görevlendirilen imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur'an kursu hocaları… Hiçbir pedagojik formasyonu olmayan bu meslek sahipleri okullardaki öğrencilere "değerler eğitimi" veriyorlar.

Sınıfta Kurban Kesme Provası

Peki, bu amacı gerçekleştirmek için neler yapılıyor? 11 Kasım 2023’te öğrenciler Batman’da cami temizliğine götürüldü, 20 Aralık 2023’te Muğla’da mezarlık ziyaret edildi, 23 Aralık 2023’te Konya’da özel eğitim öğrencilerine din görevlisi cübbesi giydirildi, 10 Şubat 2024’te Bitlis’te öğrencilere şeytan taşlama provası yaptırıldı, 26 Şubat 2024’te Kars’ta sınıfa maket mezar getirildi, yine aynı hafta Isparta’da sınıfta maket üzerinde kurban kesme provası yapıldı ve son olarak İzmir Menemen’de öğrenciler Teğmen Kubilay’ın şehit edilmesi ile sonuçlanan isyandan hüküm giyen bir kişinin türbesine götürüldü.

Hiç şüphe yok ki bunlar sadece basına yansıyan kısmı. Kim bilir daha nice ağır durumlar yaşanmıştır. Çocuklarımız, kendileri için en güvenli alan olması gereken okullarında ailelerinin ve öğretmenlerinin kontrolü dışında birilerine emanet ediliyor.

Farkında mısınız? Birileri maket mezar başında çocuklarımızın annelerinin öldüğünü hayal edip, ağıt yakmalarını istiyor.

Farkında mısınız? Birileri çocuklarımızın eline bıçak verip, hayvan kesme provası yapmalarını istiyor.

Tevhid-i Tedrisat Gerçekleşiyor…

Bu projenin iki boyutu var.

Birincisi çocuklarımıza pedagojik formasyonu olmayan, çocuklara nasıl yaklaşacağını bilmeyen kişiler sözüm ona değerler eğitimi veriyor ve onları kendi hayat görüşleri doğrultusunda yetiştirmeye çalışıyor.

İkincisi bu proje Cumhuriyet değerleri ile çatışıyor. Anayasanın 42. maddesine göre eğitim ve öğretim, Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda çağdaş bilim ve eğitim esasına göre yapılmalıdır.

3 Mart Devrim Yasalarının kabulünün yüzüncü yılını kutladığımız bugünlerde bu projeye karşı sesimizi yükseltmeliyiz. Aksi takdirde ters anlamda da olsa “Tevhid-i Tedrisat” (Eğitimde Birlik) sağlanmış olacak ve tüm ortaokullar imam hatip ortaokuluna dönüşebilir…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Berk Hızlıateş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olmalı?
Tüm anketler